Miasto Hajnówka i Jurbarkas na Litwie podpisało umowę o współpracy

03

Pierwsze wzmianki historyczne o stosunkach polsko-litewskich pojawiły się już w wieku XIII, natomiast historia współpracy miast Hajnówka i litewskiego Jurbarkas sięgają roku 2013, kiedy to został podpisany pierwszy List intencyjny o współpracy. Jednakże już wcześniej trwały nieformalne rozmowy i dyskusje w tym zakresie. W tym czasie odbyło się szereg wzajemnych spotkań, wymiana kulturalna zespołów oraz doświadczeń w pracy obu samorządów. Wzmacniające się więzi pomiędzy nimi, pozytywne wrażenia z dotychczasowych działań doprowadziły do decyzji o usankcjonowaniu ich poprzez podpisanie formalnej umowy o współpracy pomiędzy Gminą Miejską Hajnówka a Rejonem Jurbarkas.

 

Uroczyste podpisanie dokumentu nastąpiło 24 sierpnia w Jurbarkas - dokonali tego Jerzy Sirak (Burmistrz Miasta Hajnówka) oraz Skirmantas Mockevicius (Mer Rejonu Jurbarkas). Całość wydarzenia urozmaiciły występy artystyczne muzyków ze szkoły artystycznej w Jurbarkas oraz Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce, która przybyła na Litwę na zaproszenie miejscowych władz wraz z delegacją z hajnowskiego urzędu. Wśród zaproszonych gości byli również przedstawiciele miast partnerskich Rejonu Jurbarkas z Lichtenberga oraz niemieckiego miasta Crailsheim.

Dzień ten zbiegł się z ważną dla miasta rocznicą - 760-leciem powstania Jurbarkas. Z tej okazji w dniach 24-25 sierpnia miało tam miejsce szereg przedsięwzięć podkreślających tę szczególny jubileusz dla całej społeczności. Wystawy, jarmarki, koncerty, w tym także dwa koncerty naszej orkiestry, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i podziwem ze strony słuchaczy dla talentu muzyków.

Podczas wspólnych rozmów reprezentantów miast, zrodziło się wiele pomysłów na rozwijanie wzajemnej współpracy, przede wszystkim w zakresie kultury, jak też sportu z udziałem artystów, sportowców itp.

 

PLIKI DO POBRANIA:

UMOWA o współpracy partnerskiej - wersja polska  (wersja do odczytu)

UMOWA o współpracy partnerskiej - wersja litewska

 

GALERIA - 760-lecie powstania Jurbarkas

https://www.facebook.com/jurbarkorajono.savivaldybe/photos/a.2338330259740828/2338332279740626/?type=3&theater

https://www.jurbarkas.lt/index.php?623419845

Emilia Korolczuk

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.