Moskiewska delegacja z dzielnicy Maruszkinskoje oddała hołd żołnierzom radzieckim poległym w czasie II wojny światowej
- Utworzono: środa, 24, kwiecień 2019 13:56
- Odsłony: 2040
Wizyta miała miejsce 20 kwietnia 2019 r. w ramach obchodów rocznicy spotkania wojsk amerykańskich z wojskami radzieckimi w Torgau w Niemczech, wyzwolenia Europy podczas II wojny światowej. Jej cel to podążanie śladami Armii Czerwonej, odwiedzenie miejsc pamięci z nią związanych, zlokalizowanych w Polsce i Europie - punkt docelowy natomiast mieści się w Berlinie. W Hajnówce punktem tym był Cmentarz Żołnierzy Radzieckich.
Członkami delegacji byli m.in. przedstawiciele samorządu dzielnicy Maruszkinskoje miasta Moskwa, na czele z szefem administracji Siergiejem Vechkilevem; reprezentanci organizacji pozarządowych tj. „Pokolenie Przyszłości”, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Wojenno-Historycznych „Patriot”, Rady Kombatantów. W sumie Hajnówkę odwiedziło 17 osób. W uroczystościach upamiętnienia wojsk radzieckich uczestniczyły: władze miasta - Jerzy Sirak, Burmistrz Miasta Hajnówka; Ireneusz Kiendyś, Zastępca Burmistrza Miasta Hajnówka; Janusz Puch, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Hajnówka; władze Powiatu Hajnowskiego – Joanna Kojło, Wicestarosta Powiatu Hajnowskiego; Michał Szpakowicz, były Radny Miasta Hajnówka; przedstawiciel Gminy Miejskiej Hajnówka; delegacja Koła Terenowego Stowarzyszenia Bractwa Prawosławnego św.św. Cyryla i Metodego w Hajnówce.
Wspólnej modlitwie za „upakoj” przy pomniku „Pamięci spoczywających na tym cmentarzu oficerów i żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walce z Niemcami w Hajnówce i jej okolicach w czerwcu 1941 roku i lipcu 1944 roku” na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich, przewodniczył proboszcz Parafii pw. Narodzenia Jana Chrzciciela ks. Jan Romańczuk. Burmistrz Miasta w swojej wypowiedzi przywołał tragiczne wydarzenia II wojny światowej oraz negatywne konsekwencje, których pokłosie wciąż jest obecne szczególnie w mentalności społeczeństw. Biorąc pod uwagę tragizm wojny wyraził głęboką nadzieję, iż następne pokolenia nie doświadczą tego, co przeżyli ich dziadkowie, pradziadkowie, będą pamiętać natomiast o ich bohaterskiej walce za ojczyznę i z godnością ją czcić.
Wspólne uczestnictwo w wydarzeniach poświęconych pamięci historycznej jest cennym gestem w stosunkach międzynarodowych, przedkładającym się w dalszej perspektywie na zacieśnienie zagranicznych przyjaźni i wzajemnego zrozumienia, tolerancji między społeczeństwami, niwelowanie mentalnych barier ugruntowanych w historii.
Emilia Korolczuk
Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Hajnówce