Duchowość i witalność w roli głównej podczas dziennikarskiej wizyty na Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej
- Utworzono: wtorek, 15, maj 2018 14:55
- Odsłony: 1808
Odbywająca się w Hajnówce w dniach 7-12 maja XXXVII edycja festiwalu muzyki cerkiewnej stała się inspiracją do zainteresowania potencjałem Hajnówki i Regionu Puszczy Białowieskiej dziennikarzy branży turystycznej i muzycznej, działających również w organizacjach branży turystycznej. Samorząd miasta przyjmował w tym czasie Barbarę Tekieli (m.in. FENOMEN POLSKA, ALL INCLUSIVE, ŚWIAT PODRÓŻE KULTURA), Kingę Wojciechowską (m.in. PRESTO, prostoomuzyce.pl) oraz Alinę Ert-Eberdt (m.in. TWOJA MUZA, ŚWIAT ELIT).
Festiwal, prawosławie, lokalna kuchnia oraz miejscowi ludzie zdecydowanie zdominowały pobyt i wzbudziły największe zainteresowanie i zachwyt naszych gości. Głębokich doznań duchowych niewątpliwie dostarczył śpiew cerkiewny w wykonaniu festiwalowych chórów z różnych krajów świata oraz pobyt w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce, kontakt z prawosławiem podczas wizyty w Skicie Świętych Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich w Odrynkach i przepełnione duchowością spotkanie z Ojcem Gabrielem, a także uczestnictwo w nabożeństwie w Cerkwi pw. Świętego Męczennika Dymitra w Hajnówce. Duchowość tkwiącą w poszanowaniu do lokalnych tradycji dało się uchwycić podczas wizyty w Parku Miniatur Zabytków Podlasia w Hajnówce, Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce, Białowieskim Siole w Budach. Moc dobrych wrażeń przysporzyła również wizyta w Chatce Baby Jagi oraz obiekcie Sosnówka k. Orzeszkowa. Witalności dostarczyły lokalne produkty i specjały kulinarne, w tym po raz kolejny hitem okazał się Hajnowski Marcinek, wspaniałe dania restauracji Babushka Bistro w Hajnówce i jej niesamowity, białoruski klimat, znakomita Restauracja Starówka, kuchnia Zajazdu Bartnik czy Karczmy Białowieskie Sioło. Zachwyciły - nasza duma - lokalne produkty, jak wyroby hajnowskiej mleczarni z Serem Carskim z Hajnówki na czele, Browaru Markowego, firmy RUNO, tradycyjne pieczywo, miody oraz wizyta na hajnowskim ryneczku. Jeśli witalność to także poznanie szerokiej i dobrej jakości oferty obiektu Parku Wodnego w Hajnówce. Duchowych doznań dopełnił pobyt w Białowieży i jej obiektach. Napięty program nie pozwolił wszystkiego pokazać, tak więc wiele pozostało na kolejny raz.
Wizyta zewnętrznych dziennikarzy niewątpliwie utwierdziła w przekonaniu, jak ogromny potencjał turystyczny tkwi w samym mieście Hajnówka, potencjał do dalszego jego rozwoju i budowania wokół już istniejących produktów i zasobów szeroko rozumianej oferty pobytowej. Nasze produkty i walory budzą wielki zachwyt i naprawdę duże zainteresowanie – nauczmy się je lepiej cenić i eksponować na zewnątrz. Spotkanie z profesjonalistami w tej dziedzinie dało także wiele nowych inspiracji, jak również dostarczyło wielu cennych informacji.
Myślę, że najlepszym odzwierciedleniem wrażeń Pań dziennikarek z pobytu będą fragmenty ich komentarzy z wizyty, opublikowanych w mediach społecznościowych:
„Hajnówka ma moc. Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej , - Gala Finałowa. Śpiewają najlepsi z najlepszych…”
„Podlaskie stroje i młodość! Piękne dziewczyny z jednego z zespołów! Dzieje się przy okazji Festiwalu w Hajnówce…”
„Pora lunchu, dlatego polecam "Babushkę Bistro" w Hajnówce i domowe obiady (pierogi robione na miejscu przez gospodynie lokalne). Pyszne dania kuchni kresowej, a poza tym od wejścia wita nas muzyka ukraińska i klimatyczne wnętrza. Czysta toaleta. Miła obsługa…”
„…Najlepsze pieczywo na Podlasiu w rodzinnej piekarni Państwa Podolszyńskich w Hajnówce. Każdy kto wyjeżdża z Regionu Puszczy Białowieskiej zabiera je ze sobą. To najlepszy prezent dla znajomych I rodziny. Można też kupić w piekarni hajnowskiego "marcinka"”
„Jest pysznie. Wszystkie smaki Podlasia w najlepszym wydaniu. Restauracja Starówka.” „Kultowe miejsce, znakomita lokalna kuchnia, czyli bar&restauracja Starówka w Hajnówce. Miejsce przyjazne dzieciom. Ceny przystępne. Pyszne dania I piwa regionalne”
„Kolejna atrakcja w drodze do Białowieży (ok. 20 km) - Podlasie w miniaturze. Najpiękniejsze i najcenniejsze zabytki architektury drewnianej, pałace, cerkwie, perły architektury sakralnej w skali 1;25, na przedmieściach Hajnówki. Jadąc do Parku Białowieskiego warto zboczyć z drogi i zwiedzić Park Miniatur Zabytków Podlasia. Poza obiektami piękne rysunki Władysława Pietruka - artysty rysownika. Takie projekty rodzą się z pasji, a pasjonatów na Podlasiu nie brakuje, chociaż pomysłodawcy byli zainspirowani parkiem miniatur w Kowarach. ! Miejsce na ognisko, zadaszone miejsce na posiłek, czysta toaleta i kiosk z pamiątkami”
„Czas na deser ? Zazdrościcie ? Marcinek hajnowski czeka. Ile ma warstw "marcinek"? KTO ZGADNIE ? A herbatka zielona w kubeczku z żubrem smakuje wybornie”
„Ptaków śpiew budzi rano, bo Zajazd BARTNIK w Hajnówce znajduje się w sercu miejskiego parku. Widok z okna na zieleń uspokaja. Zaczynam poranek w rytmie slow, Atutem tego miejsca (niedrogie noclegi www.hotelbartnik.pl) są też sympatyczni Gospodarze oraz dobre jedzenie. Hitem Pani Domu pierogi z gęsi i dania kuchni regionalnej zamawiane na życzenie i na wynos. Wszędzie blisko, bezpłatny bezpieczny parking, internet”
„Dzisiaj totalnie "odleciałam" w Chacie Baby Jagi! Ale o tym w kolejnych postach. Na Podlasiu, kilka kilometrów od Hajnówki jest chatka Baby Jagi - konkurencja dla świętokrzyskich czarownic”
„Szlakiem carskich łowów. Puszcza Białowieska - skarb narodowy I królewskie dęby, które malował Leon Wyczółkowski.. Każdy Polak powinien ten punkt programu zaliczyć. Znakomita przewodniczka Pani Nina Zin, 40 letnie doświadczenie I ogromna wiedza. Niezapomniane wrażenia. Tutaj rządzi pani żubrzyca!...”
Więcej o niesamowitym klimacie miasta Hajnówka na
Składamy podziękowania Starostwu Powiatowemu w Hajnówce za współpracę przy organizacji pobytu Pani Kingi.
Magdalena Chirko
Urząd Miasta Hajnówka