Delegacja łotewskiego samorządu Krasław w Hajnówce

100 2996

Gospodarka komunalna oraz przedsiębiorczość, były wiodącymi tematami wokół, których przebiegała wizyta delegacji przedstawicieli samorządu Powiatu Krasławskiego na Łotwie, którzy gościli w Hajnówce w dniach 29-31 stycznia. W jej skład wchodził m.in. Przewodniczący Rady Powiatu Krasławskiego Guners Upenieks, Skarbnik Inese Chmielnicka, Kierownik przedsiębiorstwa dostarczającego ciepło, wodę oraz odpowiedzialny za wywóz śmieci – Walerij Maslow, Ksiądz Proboszcz Parafii św. Ludwika w Krasławiu – Eduard Woroniecki, Józef Dobkiewicz - organizator komunikacji zewnętrznej. Celem przeprowadzonych spotkań było zapoznanie się z naszymi praktykami w wyżej wymienionych dziedzinach, oraz zaczerpnięcie z nich wskazówek możliwych do wdrożenia w warunkach łotewskich. W dniu przyjazdu (29 stycznia) odbyli krótkie spotkanie z przedstawicielami Cechu Rzemiosł Różnych w Hajnówce. Mieli oni okazję się poznać podczas wizyty gospodarczej na Łotwie, jaka miała miejsce w listopadzie 2017 r.

Pierwszym punktem programu była firma PRONAR. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu kierownictwa tego największego przedsiębiorstwa w naszym regionie, pana Sergiusza Martyniuka, mogliśmy zapoznać naszych gości z funkcjonowaniem trzech oddziałów firmy zlokalizowanych w Hajnówce, Narewce i Narwi. Podczas zwiedzania hal produkcyjnych ujrzeliśmy cykl produkcyjny maszyn i urządzeń rolniczych, szczególnie kół do maszyn rolniczych i komunalnych, elementów pneumatyki i hydrauliki siłowej, osi do przyczep, a także profili stalowych i elementów z tworzyw sztucznych. Dużą ciekawość wzbudziło Centrum Badawczo-Rozwojowe w Narwi, gdzie przeprowadzane są m.in. badania materiałowe, osi i kół, hałasu maszyn. Prezes przedsiębiorstwa przedstawił gościom jego historię, sposób zarządzania. Uzyskane tego dnia informacje zapewne wzbogaciły zasób wiedzy każdego, a wizyta wywołała wiele pozytywnych wrażeń.

31 stycznia upłynął pod znakiem gospodarki komunalnej. Zwiedziliśmy Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Hajnówce. Kierownictwo spółki oprowadziło po Zakładzie Zagospodarowania Odpadów, przybliżając grupie sposób postępowania z odpadami na terenie miasta i regionu – w tym stosowane technologie, etapy rekultywacji, przetwarzania. W godzinach popołudniowych Bożena Dmitruk właścicielka Gospodarstwa Ogrodniczego w Kuraszewie, zajmującego się hodowlą kwiatów, podczas bogatej informacyjnie prezentacji przedstawiła główną ideę swojej działalności.

Mamy nadzieję, że ta krótka, lecz bardzo intensywna wizyta sprostała oczekiwaniom gości oraz zaspokoiła ich ciekawość, a uzyskana wiedza zostanie wykorzystana na zasadzie dobrych praktyk w mieście Krasław. Liczymy także na pogłębianie współpracy naszych samorządów w dziedzinach kluczowych dla ich rozwoju, w trakcie której nawiążą się trwałe hajnowsko-łotewskie przyjaźnie.

            Urząd Miasta Hajnówka wraz z przedstawicielami delegacji Powiatu Krasławskiego składa serdeczne podziękowania firmie PRONAR, Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Hajnówce, Cechowi Rzemiosł Różnych oraz pani Bożenie Dmitruk za poświęcony czas i zaangażowanie w organizację wizyty w obszarze prowadzonej działalności. Dziękujemy także za wsparcie ks. Zbigniewowi Niemyjskiemu, proboszczowi Parafii Rzymskokatolickiej w Narwi.

Emilia Korolczuk

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.