Elektrownie fotowoltaiczne w gminie Hajnówka
- Utworzono: piątek, 08, grudzień 2017 15:08
- Odsłony: 2870
Fotowoltaika Podlasie Sp. z o.o. realizuje projekt nr WND-RPPD.05.01.00- 20-0011/15 pt. „Propagowanie energii ze źródeł odnawialnych poprzez budowę elektrowni fotowoltaicznych i działania informacyjne w gminie Hajnówka”, dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej V. Gospodarka niskoemisyjna, Działanie 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii.
Cel projektu: Budowa 2 elektrowni fotowoltaicznych o mocy 0,999 MW – każda, która pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych energii z OZE, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz zmniejszenie energii produkowanej z węgla.
Planowane efekty:
• Zwiększenie wolumenu energii produkowanej z OZE
• Spadek emisji gazów cieplarnianych
• Obniżenie krajowych kosztów z tytułu zakupu praw do emisji
• Zmniejszenie szkód wywołanych emisjami
• Poprawa bezpieczeństwa energetycznego
• Rozwój lokalnej współpracy międzysektorowej
• Tworzenie nowych „zielonych” miejsc pracy
Wartość projektu: 10 320 488,00 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 4 914 814,80 PLN.
Fotowoltaika Podlasie Sp. z o.o. realizuje projekt nr WND-RPPD.05.01.00- 20-0009/15 pt. „Budowa elektrowni fotowoltaicznej oraz promocja energii ze źródeł odnawialnych przez firmę Fotowoltaika Podlasie sp. z o.o.” dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej V. Gospodarka niskoemisyjna, Działanie 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii. Cel projektu: Budowa elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,9984 MW, która pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych energii z OZE, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz zmniejszenie energii produkowanej z węgla.
Planowane efekty:
• Zwiększenie wolumenu energii produkowanej z OZE
• Spadek emisji gazów cieplarnianych
• Obniżenie krajowych kosztów z tytułu zakupu praw do emisji
• Zmniejszenie szkód wywołanych emisjami
• Poprawa bezpieczeństwa energetycznego
• Rozwój lokalnej współpracy międzysektorowej
• Tworzenie nowych „zielonych” miejsc pracy
Wartość projektu: 5 160 638,00 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 2 457 408,97 PLN.
Więcej na: http://fotowoltaikapodlasie.pl/
ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII (OZE) W HAJNÓWCE DZIŚ:
Na terenie miasta na rok 2017 zainstalowanych jest 306 instalacji kolektorów, 41 instalacji paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach mieszkalnych.
Na ten cel pozyskano środki z:
-
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 w ramach projektu "zwiększenie udziały energii odnawialnej na terenie miasta Hajnówka poprzez instalację kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej"
-
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego nr 3.3.4. "Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii, Część 2 Prosument – linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikrodotacji odnawialnych źródeł energii" w ramach projektu "Miasto przyjazne środowisku – wykonanie instalacji fotowoltaicznych na potrzeby budynków mieszkalnych z obszaru miasta Hajnówka" Montaż 41 instalacji fotowoltaicznych na 41 budynkach mieszkalnych.
-
Inicjowanie tworzenia klasterów energetycznych w rozumieniu ustawy o OZE.
PRZYSZŁOŚĆ OZE W HAJNÓWCE:
Podjęto starania o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 – Oś V Gospodarka Niskoemisyjna, Działanie 5.1. Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii:
- Montaż indywidualnych źródeł energii elektrycznej w budynkach użyteczności publicznej na terenie Gminy Miejskiej Hajnówka”
- Poprawę gospodarki niskoemisyjnej miasta Hajnówka poprzez budowę mikrodotacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych”. W ramach projektu na budynkach mieszkańców gminy.
- Oś V Gospodarka Niskoemisyjna, Poddziałanie 5.4.1 Strategie niskoemisyjne z wyłączeniem Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF)
Jak informuje Jerzy Sirak – Burmistrz Miasta Hajnówka – W ramach składanego wniosku przewidywana jest wymiana istniejącego oświetlenia zewnętrznego na miejskich ulicach na oświetlenie o wyższej efektywności energetycznej, wymiana pieców węglowych poprzez inwestycje w kotły elektryczne, olejowe, spalajace biomasę (np. drewno, pelet) lub paliwa gazowe – beneficjentami projektu są mieszkańcy miasta (45) oraz wdrażanie systemu pomiaru zanieczyszczeń w miastach (takich, jak pył PM10 i benzopiren) oraz systemów informowania mieszkańców o poziomie zanieczyszczeń. Przewidywany termin realizacji: II połowa 2018 roku – koniec 2019.”