Biblioteka Pedagogiczna Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, Filia w Hajnówce

00BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA
CENTRUM EDUKACJI NAUCZYCIELI W BIAŁYMSTOKU
FILIA W HAJNÓWCE

ADRES I KONTAKT
17 - 200 Hajnówka, ul. Piłsudskiego 6 (siedziba Domu Nauczyciela),
tel. (0 - 85) 682-27-97,  e - mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

GODZINY OTWARCIA
poniedziałek, wtorek, środa, piątek  9.00 - 18.00
czwartek  9.00 - 15.00

PRACOWNICY
mgr Irena Prokopiuk - kierownik, mgr Alicja Moroz
Informacje bieżące na stronie: http://biblioteka.bialystok.edu.pl/cms/

 

 

Dzieje Biblioteki Pedagogicznej w Hajnówce

Lata 50-te
Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Hajnówce założona została na początku lat 50-tych, w okresie masowego powoływania powiatowych bibliotek na terenie województwa białostockiego. W grudniu 1955 roku bibliotekę stanowiła jedna szafa zawierająca 467 książek, otrzymanych z Pedagogicz­nej Biblioteki Wojewódzkiej. Znajdowała się ona w Wydziale Oświaty, a rolę bibliotekarki pełniła społecznie Irena Jabłońska - kierownik Powiatowego Ośrodka Doskonaleni Kadr Oświatowych. Ciągły wzrost księgozbioru i ilości czytelników wymagał jednak osobnego pomieszczenia i pracownika, który zająłby się wyłącznie biblioteką.
We wrześniu 1958 roku księgozbiór przeniesiono do wynajętego małego, nie ogrzewanego pokoju (14 m2) w prywatnym mieszkaniu, gdzie placówka pozostawała do 1961 roku.

Lata 60-te
Przełomowym momentem w historii Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej  w Hajnówce było uzyskanie przestronnego pomieszczenia (w oddanym w sierpniu 1962 roku do użytku Domu Nauczyciela) oraz uzyskanie pełnego etatu dla bibliotekarza. Zaistniały dogodne warunki do prowadzenia działalności bibliotecznej - systematycznie wzrastała ilość czytelników i liczba wypożyczonych książek. Liczba zarejestrowanych czytelników wzrosła w przeciągu 7 lat z 17 (1955r.) do 300 (1962r.).

Lata 70-te i 80-te
Lata 70-te i 80-te były dla biblioteki szczególnie korzystne ze względu na przyrost księgozbioru i czytelnictwo nauczycieli. Odbywało się wiele konkursów, spotkań, wieczorów literackich, konferencji bibliotekarzy. W Hajnówce prelekcje i wykłady prowadzili m.in. Czesława Dejnarowicz, Jerzy Borejsza, Michał Łesiów, Monika Warneńska. Zapoczątkowano gromadzenie zbiorów specjalnych, utworzono kartoteki zagadnieniowe, w tym regionalną (1976r.). Pracownicy biblioteki sprawowali nadzór merytoryczny nad działami nauczycielskimi bibliotek szkolnych powiatu hajnowskiego. W listopadzie 1974 roku Inspektor Oświaty zatwierdził w bibliotece dwa pełne etaty, a funkcję kierownika powierzył Leontynie Bartosiak.
W związku z reformą administracyjną kraju w 1975 roku biblioteka przestała być powiatową, a stała się filią Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Białymstoku. Baza lokalowa zaczęła się powiększać. W 1978 roku przeniesiono księgozbiór z piętra na parter, zyskując większą powierzchnię oraz piękny wystrój wnętrza, zaprojektowany przez plastyka Wiktora Kabaca, a wykonany przez Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Zawodowych.

Lata 90-te
Od 1993 roku biblioteka przechodziła różne koleje losu, ulegając łączeniu bądź rozłączaniu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym. Dla hajnowskiej filii był to okres wypełniony ciekawymi formami działań podejmowanymi wspólnie z doradcami metodycznymi, przy wsparciu finansowym lokalnych samorządów. Na przypomnienie zasługują wyjazdy edukacyjne do warszawskich szkół twórczych, zainicjowane przez ówczesną kierownik - Irenę Kosterę. Nauczyciele różnych specjalności zapoznawali się tam z nowymi, ciekawymi metodami i formami pracy z uczniem, uczestniczyli w warsztatach, obserwowali zajęcia lekcyjne oraz spotykali się z dyrekcją i gronem pedagogicznym tychże szkół.

2000 – 2012
W ciągu pięćdziesięciu lat historii hajnowskiej biblioteki pedagogicznej znaczące zasługi w jej rozwój położyli zatrudnieni tutaj pracownicy: Maria Maksymowicz, Irena Jabłońska, Leontyna Bartosiak, Alicja Łuniewaka, Irena Kostera. Obecnie pracują w niej nauczycielki bibliotekarki Irena Prokopiuk i Alicja Moroz.

Obecnie Biblioteka Pedagogiczna w Hajnówce jest filią Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Nadal mieści się w Domu Nauczyciela, zajmując trzy pomieszczenia: wypożyczalnię z czytelnią, Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej oraz magazyn (łączna powierzchnia to 185,2 m2).


Do podstawowych statutowych zadań biblioteki należy:
1. gromadzenie, opracowanie, ochrona, przechowywanie i udostępnianie użytkownikom materiałów bibliotecznych, w tym dokumentów piśmienniczych, zapisów obrazu i dźwięku oraz zbiorów multimedialnych,
2. prowadzenie działalności informacyjnej i bibliograficznej,
3. inspirowanie i promowanie edukacji czytelniczej i medialnej,
4. wspieranie działalności bibliotek szkolnych, w szczególności w zakresie organizacji i zarządzania biblioteką,
5. wspieranie nauczycieli w realizacji zajęć dydaktycznych i wewnątrzszkolnego doskonalenia

Biblioteka ponadto prowadzi działalność edukacyjno-kulturalną, a w szczególności lekcje biblioteczne, zajęcia dla dzieci, spotkania z lokalnymi twórcami, wystawy i inne.

Irena Prokopiuk
kierownik Biblioteki Pedagogicznej CEN Filii w Hajnówce

 

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.