Park Miniatur Zabytków Podlasia w Hajnówce
- Utworzono: poniedziałek, 09, maj 2011 22:30
- Odsłony: 10482
30 kwietnia na terenie Hajnowskiego Domu Kultury nastąpiło otwarcie Parku Miniatur. Jest to prywatna inicjatywa, która zachęca do odwiedzenia nie tylko turystów, ale i mieszkańców naszego miasta.
Park Miniatur Zabytków Podlasia powstał z myślą ukazania piękna zabytkowej architektury województwa podlaskiego. W Parku podziwiać można charakterystyczną dla tego regionu kolorową architekturę drewnianą, obiekty sakralne, pałace, itp. Wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25, standardowej skali dla większości parków miniatur w Europie. Zebranie makiet budynków w jednym miejscu daje widzowi możliwość porównania ich proporcji względem siebie.
Park jest ekspozycją stałą, czynną codziennie w godzinach 9:00 do 18:00. Zwiedzać możliwe jest w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
W Parku można będzie obejrzeć makiety obiektów zabytkowych z miast takich jak: Białowieża, Narew, Bielsk Podlaski, Kruszyniany, Choroszcz, Ciechanowiec i wielu innych.
Więcej o Parku Miniatur opowiada właściciel Jacek Wołonciej z żoną Mirosławą oraz odpowiedzialni za tworzenie makiet córka Katarzyna i zięć Aleksander Rękawek.
Jak powstał pomysł stworzenia Parku Miniatur?
Pomysł zrodził się rok temu w czasie wakacji po zwiedzeniu Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Wówczas zapadła decyzja o budowie takiego parku, który ukazywałby piękną i unikalną w skali kraju i Europy architekturę zabytkową Podlasia. Całe przedsięwzięcie finansowane jest z własnych funduszy i organizowane według własnego pomysłu. W organizacji pomagała rodzina i przyjaciele.
Wiele jest takich miejsc w Polsce?
Swoje Parki Miniatur mają m.in. województwa: dolnośląskie, podkarpackie, małopolskie, wielkopolskie, pomorskie oraz warmińsko-mazurskie. Dlaczego więc nie my?
Czemu właśnie w Hajnówce zdecydowano się na zorganizowanie Parku?
Wiedzieliśmy, że z punktu widzenia biznesu, lokalizacja w Białowieży byłaby o wiele korzystniejsza. Jednak jako, iż jesteśmy mieszkańcami Hajnówki, chcieliśmy stworzyć Park właśnie tutaj, by turysta nie kojarzył Podlasia wyłącznie z Białowieżą.
Jesteśmy wdzięczni obecnemu Burmistrzowi Miasta Hajnówka, Jerzemu Sirakowi oraz p.o. Dyrektorowi HDK, Rościsławowi Kuncewiczowi za poparcie naszej inicjatywy oraz udostępnienie terenu.
Czy trudno było zorganizować całe przedsięwzięcie?
Zorganizowanie całego przedsięwzięcia wymagało ciężkiej pracy i ogromnego zaangażowania. Samo tworzenie makiet wymaga cierpliwości, gdyż jest wiele małych elementów, które trzeba jak najwierniej odtworzyć. A pracę nad budowlami trzeba było pogodzić z organizacją całej infrastruktury, itp.
Ile czasu upłynęło od pomysłu do realizacji?
W zasadzie jak tylko pojawił się pomysł, zaczęliśmy wprowadzać plan w życie.
We wszystkich makietach można dostrzec wiele szczegółów, takich jak zdobienia, czy maleńkie klamki do drzwi. Mają Państwo coś wspólnego z architekturą, budownictwem, czy modelarstwem? Przecież nie każdy może coś takiego zbudować.
Makiety wykonujemy we własnym zakresie. Nie mamy wykształcenia powiązanego z architekturą, ale modelarstwo jest jednym z zainteresowań Aleksandra Rękawka, a teraz również i Katarzyny. Makiety wykonujemy głównie z tworzyw sztucznych, dzięki czemu są odporne na warunki atmosferyczne i mogą je Państwo oglądać na świeżym powietrzu. Praca nad makietą wymaga czasu i cierpliwości, gdyż jedną, niewielką makietę robi się około 5 tygodni, ponieważ musimy jak najwierniej odwzorować każdy szczegół.
Co możemy tutaj zobaczyć?
W Parku można zobaczyć zabytki architektury sakralnej, takie jak: cerkwie, kościół, meczet, synagoga oraz pałace, dworki i inne budowle Podlasia. Mamy w planach rozbudowę Parku o kolejne miniatury zabytków istniejących oraz odtworzenie nie istniejących, lecz bardzo ciekawych budynków.
Wszystkie zabytki zostały wykonane w skali 1:25, standardowej skali dla większości parków miniatur w Europie, przez co łatwo można porównać różnice w wielkości poszczególnych zabytków. Dzięki informacjom umieszczonym przy miniaturach można pokrótce zapoznać się z historią danej budowli.
Ponadto obejrzeć można wystawę czasową, ukazującą różnorodność architektury Podlasia w formie rysunku, autorstwa znanego rysownika Władysława Pietruka.
Po parku oprowadza przewodnik? W jakich językach turyści mogą uzyskać informacje na temat eksponatów?
Informacje przy każdej miniaturze, jak i wszelkie podpisy występują w językach polskim i angielskim. Stałego przewodnika nie mamy, lecz jest możliwość zorganizowania go dla większych grup po wcześniejszym ustaleniu.
Plany na przyszłość
Na dzień dzisiejszy, Park usytuowany jest na terenie dzierżawionym od HDK, ale naszym pragnieniem jest dalszy rozwój i rozbudowa parku.
Mamy w planach przeniesienie Parku na prywatny teren (na terenie miasta). Jest to jednak grunt rolny i nie możemy go zagospodarować na potrzeby parku, ponieważ ciągle czekamy na pozwolenia.
Dziękuję za odpowiedź. Życzę wielu zwiedzających oraz szybkiego poszerzenia oferty Parku.
UWAGA: Park Miniatur został przeniesiony na ul. Bielską 120.
PARK MINIATUR ZABYTKÓW PODLASIA
znajduje się przy trasie Bielsk Podlaski - Hajnówka
ul.Bielska 120
Kontakt tel.: 604 218 864
Kontakt e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
https://www.facebook.com/Park-Miniatur-Zabytk%C3%B3w-Podlasia-184056951640082/
Emilia Rynkowska