Inauguracja Trzydziestego Jubileuszowego Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej
- Utworzono: wtorek, 10, maj 2011 13:10
- Odsłony: 6998
Już tradycyjnie, uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem celebrowanym przez Jego Eminencję arcybiskupa Sawę, metropolitę Warszawy i całej Polski. Hajnowski Chór Soboru Świętej Trójcy zaśpiewał „Gaude Mater Polonia” i po przemowach zaproszonych gości Jerzy Sirak – gospodarz miasta oficjalnie otworzył Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
– Przeżywamy najradośniejszy okres w naszej cerkwi, jakim jest czas świąt świętej paschy. – mówił Metropolita Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. (…) To tutaj, w tym mieście, w ubogiej, drewnianej świątyni, w okresie paschalnym, 30 lat temu, rozpoczęto małe, a dzisiaj wielkie dzieło, hajnowskie, cerkiewne śpiewanie i wychwalanie Pana. Dzisiaj za wszystkie nasze radości i trudności, jakie spotkały nas w tym okresie czasu dziękujemy Najwyższemu. (…) 30 lat temu zwykle spotkania sympatyków śpiewu cerkiewnego, tu w Hajnówce, rozpoczęły czas nowej formy ewangelizacji społeczeństwa i szerzenia piękna duchowego dziedzictwa prawosławia. (…) Nikt z nas nie myślał, że małe miasto na skraju Puszczy Białowieskiej stanie się znanym na całym świecie i przybywać do niego będą chóry cerkiewne z Europy, ze Wschodu, Zachodu, Północy i Południa, a nawet z innych kontynentów, jak z Afryki, Azji. Z doświadczenia wiemy, że każde dobre dzieło, które cieszy ludzkie dusze, często staje się powodem zazdrości złego ducha, który stara się go niszczyć. Tak się stało i z festiwalem hajnowskim, który został podzielony z powodu braku odpowiedzialności cerkiewnej i egoizmu ludzkiego. Impas, dzięki Bogu został zlikwidowany i festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej pozostaje wierny swojemu pierwotnemu założeniu, przetrwał i owocnie służy swojemu przesłaniu – miłości wobec swojej matki – cerkwi i śpiewu cerkiewnego, starając się jednoczyć głęboką wiarę z techniką artysty. Festiwal, to nie tylko spotkania dobrych rzemieślników, a jest to święto ludzi, śpiewanej modlitwy, to nabożeństwo paschalnej radości.(…) Sawa mówił o przyjaźniach jakie nawiązały się podczas 30 lat trwania Festiwalu, o ciężkiej pracy jaką muszą wykonać organizatorzy i chóry przygotowujące się do przesłuchań. Metropolita Warszawski podkreślał, iż Festiwal i miasto Hajnówka tworzą jedność. Gdzie jedno, bez drugiego nie może już istnieć.
Na inauguracyjnym spotkaniu Dyrektor Festiwalu ks. mitrat Michał Niegierewicz powitał zebranych gości, chóry, dyrygentów, a także komisję, słuchaczy i sponsorów przybyłych na Festiwal.
Wśród licznie zgromadzonych gości inauguracji festiwalu, znalazł się m.in. biskup Jerzy, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego, minister Maciej Klimczak, wiceprezydent Białegostoku i doradca prezydenta RP Aleksander Sosna, posłowie – Grzegorz Napieralski, Robert Tyszkiewicz, Jarosław Matwiejuk, Eugeniusz Czykwin, marszałkowie województwa podlaskiego Mieczysław Baszko i Walenty Korycki, Wojewoda Podlaski Wojciech Dzierzgowski, Konsul Generalny Białorusi w Białymstoku Aleksander Berebenya, prezes Fundacji Ekumenicznej Tolerancji, Kazimierz Morawski przedstawiciele kościoła katolickiego, a także samorządowcy lokalni i przedstawiciele służb mundurowych.
Jubileuszowy Festiwal został objęty honorowym patronatem prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Niestety w związku, z tym, iż prezydent nie mógł przybyć na uroczystość skierował do organizatorów i publiczności list, który przeczytał podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP, minister Maciej Klimczak.
– Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, to wydarzenie artystyczne i wspólne przeżycie duchowe ma w tym roku charakter szczególny, spotykają się bowiem państwo na jubileuszowej, trzydziestej edycji festiwalu. Jest dla mnie wielką satysfakcją sprawować nad nią honorowy patronat. Witam w Polsce miłych gości z wielu państw Europy, a także spoza naszego kontynentu, którzy przybyli do Hajnówki, aby podzielić się swoim talentem, umiłowaniem muzyki i bogactwem duchowych tradycji. Cieszę się z licznego udziału rodzimych chórów, reprezentujących ponad półmilionową społeczność prawosławną w naszym kraju. Na ręce Jego Eminencji, prawosławnego metropolity warszawskiego i całej Polski, składam podziękowania i wyrazy uznania wszystkim, którzy przyczyniają się do pielęgnowania pięknej idei festiwalu. Muzyka cerkiewna rozbrzmiewająca wśród wspaniałej architektury i polichromii soboru Świętej Trójcy w Hajnówce oraz innych świątyń tego regionu, buduje głęboką więź między wykonawcami a słuchaczami. Tworzy atmosferę religijnego i estetycznego misterium. Kto choć raz w nim uczestniczył, nie pozostanie wobec niego obojętny. Wiem o tym dobrze, bo mogłem słuchać tej poruszającej muzyki w tym właśnie festiwalu. Cieszę się, że tak bliskie memu sercu Podlasie, kraina wielu narodowości, kultur, jest miejscem spotkań ze sztuką wielkiej próby i z fascynującą duchowością prawosławia. Spotkań w międzynarodowym gronie, z duchem wzajemnej otwartości, życzliwości i ekumenicznej wspólnoty. Życzę wszystkim uczestnikom i słuchaczom festiwalu, aby jak najpełniej czerpali Państwo z jego duchowego bogactwa. Życzę, aby rozbrzmiewająca tutaj muzyka, była dla nas wszystkich okazją do refleksji nad imponującym wkładem prawosławia w polską historię i tradycję. Życzę Państwu niezapomnianych przeżyć i wzruszeń, a wszystkim naszym gościom miłego pobytu na polskiej ziemi. Proszę przyjąć życzenia artystycznych sukcesów i raz jeszcze moje serdeczne pozdrowienia.
Słowa przywitania skierował również ambasador Białorusi w Polsce. List od ambasadora odczytał Aleksander Berebenya, konsul generalny Białorusi w Białymstoku.
Już od 22 lat podczas inauguracji wręczane są nagrody księcia Konstantego Ostrogskiego. Są to nagrody przyznawane przez miesięcznik „Przegląd Prawosławny” za szczególny wkład w szerzenie kultury prawosławia i jednoczenia chrześcijan. W tym roku z rąk redaktora naczelnego Eugeniusza Czykwina dyplomy i medale otrzymali:
Ks. prodiakon Grzegorz Cebulski – założyciel i dyrygent chóru OKTOICH Prawosławnego Ordynariatu WP i Cerkwi św. Cyryla i Metodego z Wrocławia. Chór wystąpi podczas wtorkowych przesłuchań.
Ikonograf Wiktor Downar, twórca monumentalnych malowideł w wielu cerkwiach, m.in w Polsce, Czarnogórze i na Białorusi. W ciągu 19 lat stworzył między innymi ikonostas w cerkwi Św. Ducha w Białymstoku, która uważana jest za największą cerkiew w Polsce, oraz w dwóch cerkwiach w Siemiatyczach.
prof. Krzysztof Leśniewski, kierownik Katedry Teologii Prawosławnej w Instytucie Ekumenicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autor i redaktor książek, w których przybliża prawosławie i pokazuje jedność świata chrześcijańskiego.
Dr Grzegorz Kuprianowicz, historyk, upowszechnia wiedzę na temat prawosławia.
Tego dnia mnie mogło również zabraknąć kilku słów od Dyrektora Festiwalu ks. mitrata Michała Niegierewicza – Tegoroczne spotkanie z muzyką cerkiewną jest wyjątkowe, gdyż odbywa się po raz trzydziesty. Nadaje to charakter święta i skłania do refleksji. Stwarza okazję do podsumowania i podziękowania wszystkim tym, którzy na przestrzeni 30 lat, wnosili swój wkład w organizację hajnowskiego festiwalu. Świętujmy to, ale i prośmy Najwyższego, aby dał nam nadzieję spotkania w latach przyszłych. Uczmy się wierzyć, że sensem jest nie tylko rozpamiętywanie przeszłości, ale nieustanna praca na rzecz przyszłego bytu. Uczmy się wierzyć, że to, co ważne, piękne i dobre, jest zawsze przed nami.
Symbolicznego otwarcia festiwalu dokonał Jerzy Sirak, gospodarz miasta Hajnówka. – Spotykamy się w Hajnówce po raz kolejny w tym szczególnym dniu z okazji trzydziestej edycji Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, z błogosławieństwem jego Eminencji Sawy, Metropolity Warszawy i całej Polski – powiedział Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki. – Ten festiwal jest wydarzeniem szczególnym w sensie religijnym i kulturowym. Szczególnym zarówno w skali Polski, Europy i świata. O randze i skali tego wydarzenia świadczy chociażby fakt, że Festiwal jest objęty patronatem prezydentów Rzeczypospolitej, w przeszłości prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, a dzisiaj prezydenta Bronisława Komorowskiego. Przez te 30 lat w festiwalu uczestniczyło około tysiąca chórów z czterdziestu krajów świata, a w składzie jury zasiadają najlepsi specjaliści muzyki cerkiewnej w skali europejskiej i światowej. Dzięki temu możemy być świadkami wielkiego, wspaniałego wydarzenia. Burmistrz życzył wszystkim uczestnikom i słuchaczom, w imieniu społeczności naszego miasta i własnym, aby wszystkie oczekiwania i marzenia związane z uczestnictwem w 30 edycji Festiwalu się spełniły.
I na zakończenie pierwszego dnia Festiwalu Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Wioletty Bieleckiej wykonał jedenaście utworów. Były to między innymi Woskresienije Chrystowo Siergieja Rachmaninowa, Chieruwimskaja piesń i Otcze nasz Piotra Czajkowskiego. W partiach solowych wystąpili: Magdalena Masiewicz – sopran, Marta Wróblewska – sopran, Marta Kummer – alt, Leszek Gaiński - tenor, Roman Chumakin – bas, Paulina Malinowska – alt, Maksym Fedorov – tenor, Krzysztof Wojtecki – bas. Ostatni utwór jaki zabrzmiał w hajnowskiej cerkwi 8 maja 2011 r. to Mnohaja leta Titowa.
Festiwalowe przesłuchania odbywać się będą od wtorku do piątku od godz. 16:00. Wyniki poznamy w sobotę o godzinie 13:00 w Hajnowskim Domu Kultury. Dwie godziny później w Soborze Świętej Trójcy odbędzie się zakończenie Festiwalu i koncert galowy finalistów.
Festiwalowi towarzyszą wystawy fotografii „Bezdźwięczny śpiew fotografii” w Hajnowskim Domu Kultury i „Monastycyzm” w dolnej cerkwi Soboru Św. Trójcy w Hajnówce.
12 maja 2011 r. godz.19.00 zaplanowany został Koncert Muzyki Cerkiewnej w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego Warszawa, natomiast w piątek, 13 maja 2011 r. godz. 20.30, Koncert Plenerowy „II Wyszehradzka Uczta Folklorystyczna” – Ośrodek Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” Białowieża (żwirownia).
ORGANIZATORZY:
Społeczny Komitet Organizacyjny
Stowarzyszenie „Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej”
Hajnowski Dom Kultury
WSPÓŁORGANIZATORZY
Parafia Prawosławna Świętej Trójcy w Hajnówce
Bractwo Młodzieżowe przy Parafii Świętej Trójcy w Hajnówce
Emilia Rynkowska