Drugi dzień przesłuchań Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

miniPodczas drugiego dnia również wystąpiło siedem chórów. Niestety nie dojechał Chór Cerkwi Zaśnięcia NMP z Ukrainy. W Soborze św. Trójcy w Hajnówce zabrzmiały głosy chórów z Polski, Ukrainy, Serbii, Białorusi i Bułgarii.

Przez wszystkie dni przesłuchań chóry oceniane będą przez profesjonalne i międzynarodowe jury.


40Ks. Mitrat Leoncjusz Tofiluk

–  przewodniczący Jury; proboszcz parafii Św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, dyrektor Szkoły Ikonograficznej. Wieloletni dyrygent chóru hajnowskiej parafii, wybitny znawca repertuaru cerkiewnego, zwłaszcza znamiennago raspiewa.

 

 

 

 

 

41Ks. Mitrat Jerzy Mackiewicz

– długoletni dyrygent Soboru Katedralnego Św. Mikołaja w Białymstoku, wybitny znawca repertuaru cerkiewnego. Obecnie proboszcz parafii prawosławnej Wszystkich Świętych w Białymstoku.

 

 

 

 

 

42Władimir Lebieckij

– muzyk, docent Grodzieńskiej Filii Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej, profesor Katedry Fortepianu Grodzieńskiego Państwowego Koledżu Muzycznego, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Śpiewów Prawosławnych „Kołożskij Błagowiest”.

 

 

 

 

 

43Profesor dr hab. Katarzyna Sokołowska

– dyrygent, nauczyciel akademicki (prowadzi klasę dyrygentury chóralnej), pracownik naukowy Katedry Dyrygentury Chóralnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

 

 

 

 

Profesor dr hab. Grzegorz Pecka

– kierownik Katedry Dydaktyki Muzycznej Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, od 1989 r. dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Akademickiego KUL.

 

 

 

 

 

45Prof. dr hab. Włodzimierz Wołosiuk

– pracownik naukowy Katedry Prawosławnej Teologii Praktycznej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie; wieloletni dyrygent, obecnie dyrygent chóru Parafii Prawosławnej Św. Jana Klimaka w Warszawie.

 

 

 

 

 

46Profesor Irena Protasewicz

– pracownik naukowy Międzywydziałowego Zakładu Fortepianu Ogólnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

 

 

 

 

47Profesor Michaił Driniewskij

– dyrygent, etnograf i folklorysta , wybitny znawca folkloru muzycznego, kierownik artystyczny i główny dyrygent Państwowego Chóru Republiki Białorusi im. Giennadija Citowicza, wykładowca Katedry Dyrygentury Chóralnej Białoruskiej Akademii Muzycznej.

 

 

 

 

48Docent Nikołaj Denisow

– dr hab. sztuki, docent Państwowego Konserwatorium Moskiewskiego i Moskiewskiej Akademii Duchownej, wybitny znawca znamiennago raspiewa, badacz śpiewu cerkiewnego staroobrzędowców, członek Związku Kompozytorów Rosyjskich.

 

 

 

 

49Sara Cincarevic

–  już jako 15 latka dyrygowała chórem Cerkwi prawosławnej w miejscowości Djakovica. Ukończyła Szkołę Muzyczną w Belgradzie. W 1990 roku została dyrygentką Chóru Towarzystwa Śpiewaczego „Branko”.  Wybitny muzykolog i działacz cerkiewny.

 

 

 

 

50Ivan Taranenko

–  kompozytor i pianista, pracownik naukowy Katedry Kompozycji Państwowej Ukraińskiej Akademii Muzycznej w Kijowie i Kijowskiej Dziecięcej Akademii Sztuki.

 


 

 

 

Wszystkie występy chórzystów nagrywane są na płyty, które można zakupić przy Cerkwi już następnego dnia po przesłuchaniach. W późniejszym terminie płyty dostępne będą w Biurze Organizacyjnym Festiwalu.

31

11

07

08

25

17

 

Młodzieżowa Grupa Śpiewacza „Żemerwa”, Studziwody (Polska)

Dyrygent: Anna Fionik

Kategoria: chóry dziecięco – młodzieżowe

„Żemerwa” to Studio Folkloru Tradycyjnego, które powstało w 2003 r. przy Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. W języku podlaskich Białorusinów „żemerwa” oznacza rozhulaną, rozśpiewaną młodzież. Zespół zajmuje się tradycyjną kulturą Białorusinów Podlasia. Ma w swym repertuarze pieśni bożonarodzeniowe, wielkanocne i wiosenne ohulki, pieśni żniwne, weselne, chrzcinne, liryczne, a także tradycyjne tańce i obrzędy. Zostały one zebrane przez członków zespołu podczas ekspedycji na Podlasie i Polesie. W 2008 r., na Festiwalu Sztuki Folklorystycznej „Bierahinia” w skansenie „Oktiabrskij” na Białorusi, „Żemerwa” została nagrodzona honorowym dyplomem UNESCO. Zespół występował także w Grecji i na Węgrzech. W 2009 r. zdobył I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Mińsku na Białorusi.

 01

02

03

 

Chór „Preobrażenije” Soboru Przemienienia Pańskiego, Kuzniecowsk (Ukraina)

Dyrygent: Olga Maciuk

Kategoria: chóry parafialne

Chór istnieje od 1995 r. Śpiewa przede wszystkim podczas niedzielnych i świątecznych nabożeństw, uczestniczy również w życiu kulturalnym miasta, występując z licznymi koncertami. Jest wielokrotnym uczestnikiem Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Duchownej Diecezji Wołyńskiej (w 2002 r. zajął II miejsce, w latach 2004, 2005 i 2006 - pierwsze). Kilkakrotnie uczestniczył również w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Prawosławnej w Mińsku na Białorusi, gdzie w 2009 r. zdobył III miejsce. Śpiewał  również podczas dobroczynnych Koncertów Kolęd w Łucku.

Od 1999 r. chórem dyryguje absolwentka Wołyńskiego Seminarium Duchownego Olga Maciuk.

 04

05

06


Chór „Amici Canentes”

Towarzystwa Przyjaciół Chóru Uniwersytetu Warszawskiego,  Warszawa (Polska)

Dyrygent: Zuzanna Kuźniak

Kategoria: chóry inne

Chór Amici Canentes jest zespołem Towarzystwa Przyjaciół Chóru Uniwersytetu Warszawskiego. Powstał w 2001 r., swój pierwszy koncert dał podczas obchodów 80-lecia Chóru Uniwersytetu Warszawskiego.  Zespół tworzą byli członkowie Chóru Uniwersytetu Warszawskiego. Zespół wykonuje muzykę a cappella sakralną i świecką różnych epok, a także formy wokalno-instrumentalne. Swój dorobek artystyczny prezentował w wielu uczelniach, kościołach, ośrodkach kultury i sztuki. W roku 2007 koncertował na Litwie, w 2008 r. uczestniczył w XX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi, a w 2009 r. wyśpiewał III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym im. Wacława z Szamotuł (w Szamotułach).

Od 2007 r. chórem dyryguje Zuzanna Kuźniak, absolwentka Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatka nagrody dla najlepszego dyrygenta na Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych okręgu mazowieckiego.

 09

10

12

 

 

Chór „Prepodobny Rafaiło Banatski”, Zrenjanin (Serbia)

Dyrygent: Nino Rajačić

Kategoria: chóry parafialne

Chór powstał w 1991 r. z błogosławieństwa ówczesnego biskupa Diecezji Banatskiej. Jego celem jest przede wszystkim śpiew podczas nabożeństw, a także pielęgnowanie prawosławnego dziedzictwa muzycznego, szerzenie kultury i tradycji prawosławia. Obecnie chór uświetnia swoim śpiewem nabożeństwa w cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Zrenjaninie. Występuje również z koncertami w cerkwiach i monasterach całej Serbii. Śpiewał w wielu cerkwiach i monasterach Czarnogóry, a także w Rumunii (koncert w Filharmonii w Timiszoarze), Bułgarii (nagroda na Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Sofii), Hiszpanii (udział w Festiwalu Chórów Męskich w Barcelonie), Polsce (koncerty w Białej Podlaskiej i Klasztorze Dominikanów w Krakowie), Grecji (nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Prevezie) i na Węgrzech. Staraniem członków chóru, w 1997 r. otwarto w Zrenjaninie Centrum Duchowno – Misjonarskie.  Od 2005r. przy Centrum działa chór dziecięcy.

Dyrygent Nino Rajačić jest absolwentem Wydziału Muzycznego Akademii Umiejętności w Nowym Sadzie.

13

14

15

16

 

Chór Mieszany „Dobricz”, Dobricz (Bułgaria)

Dyrygent: Dimiter Vangełov

Kategoria: chóry akademickie

Chór działa przy Miejskim Centrum Młodzieżowym im. Zachari Stojanova w Dobricz od kwietnia 1980r. Jego twórcą i głównym dyrygentem jest Dimiter Vangełov. Członkowie chóru to studenci i osoby pracujące. Zespół stawia sobie za cel wzbogacanie kultury muzycznej miasta i aktywne uczestnictwo w jego życiu kulturalnym. Bogaty i różnorodny repertuar chóru obejmuje muzykę sakralną i świecką różnych epok i stylów, współczesną muzykę bułgarską i opracowania muzyki ludowej. Poza Bułgarią śpiewał w Polsce, Rosji, Francji, Finlandii, Czechach i Słowacji, gdzie zdobył wiele nagród i wyróżnień. Nagrywa dla radia i telewizji.

Dimiter Vangełov jest absolwentem Akademii Muzycznej w Sofii i Konserwatorium Moskiewskiego, dyryguje chórami w Bułgarii i za granicą.

18

19

20

21

 

Chór Wydziału Pedagogicznego Białoruskiej Akademii Muzycznej, Mohylew (Białoruś)

Dyrygent: Irina Piekarskaja

Kategoria: chóry akademickie

Chór działa przy filii Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mohylewie od 1990 r. Tworzą go studenci różnych kierunków Wydziału Pedagogicznego. Repertuar chóru jest niezwykle bogaty i różnorodny – od klasyki rodzimej i światowej, poprzez pieśni ludowe, do muzyki współczesnej. Zespół aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym uczelni, miasta i regionu. Jest dwukrotnym laureatem Białoruskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej, zdobywcą Grand Prix festiwalu „Rosyjska Wiosna Studencka” i I miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Mahutny Boża” w Mohylewie. Od 1995 r. kierownikiem artystycznym i dyrygentem chóru jest absolwentka Białoruskiej Akademii Muzycznej, kierownik Katedry Dyrygentury Chóralnej Wydziału Pedagogicznego, docent Irina Piekarskaja.

 22

23

24

27

 

Męski Zespół Wokalny „Kairos”,  Lublin (Polska)

Dyrygent: Borys Somerschaf

Kategoria: chóry zawodowe

Zespół powstał w 1999 r. Ideą jego stworzenia było poznawanie i propagowanie poprzez muzykę kultury różnych narodów świata, w tym mniejszości narodowych zamieszkałych w Polsce. Członkowie zespołu to entuzjaści muzyki cerkiewnej, którzy na co dzień uprawiają zawody nie związane z muzyką, ale większość z nich ma za sobą wieloletnie doświadczenie śpiewacze traktując śpiew jako swoją pasję. Na repertuar zespołu składają się przede wszystkim śpiewy cerkiewne oraz fragmenty liturgii ormiańskiej, gruzińskiej i greckiej, a także muzyka dawna i utwory wokalno-instrumentalne. „Kairos” występował na wielu polskich estradach, m.in. w Filharmoniach: Narodowej, Bydgoskiej, Białostockiej i Lubelskiej; w Krakowie i Warszawie. Koncertował za granicą, m. in. w Niemczech, Belgii, Francji i na Ukrainie. Był gościem licznych festiwali i konkursów, m.in. „Song of Song's 2001” w Toruniu, Festiwal Czterech Kultur w Łodzi, Festiwal Trzech Kultur we Włodawie, Bydgoski Festiwal Muzyczny, Międzynarodowe Spotkania Muzyki Cerkiewnej w Krakowie. Wydał płytę „O głęboka tajemnico” z rosyjskimi, ormiańskimi i gruzińskimi śpiewami tradycyjnymi. W 2009r., we współpracy z Fundacją ORANGE, zespół odbył trasę koncertową po Francji (śpiewał m. in. w College des Bernardins - Centrum Kultury Chrześcijańskiej otwartym w 2008 r. przez Papieża Benedykta XVI do promowania najważniejszych wydarzeń z kręgu kultury i sztuki). W 2010 r. wystąpił dla Jego Świątobliwości Bartłomieja I podczas wręczenia doktoratu honoris causa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Bierze udział w nagraniach muzyki do filmów i teledysków, nagrywa dla radia i telewizji. W MF HDMC występował dwukrotnie, w 2005 r. zdobył I nagrodę w swojej kategorii.

Od początku zespołem kieruje Borys Somerschaf, absolwent Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie, dyrygent, kompozytor i wokalista, autor muzyki do spektakli teatralnych, seriali telewizyjnych i filmów dokumentalnych.

28

29

33

32

Emilia Rynkowska

Informacje o chorach i jury: Biuro Organizacyjne Festiwalu
Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.