Trzeci dzień przesłuchań Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

mini

Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej kierowany przez Ks. mitrata Michała Niegierewicza i dyrygowany przez ks. protodiakona Marka Maciuka wystąpił podczas czwartkowych przesłuchań festiwalowych. Partie solowe wykonał Michał Skiepko.


– Bardzo się cieszyłem na myśl o koncercie, ponieważ występować z chórem cerkiewnym miałem przyjemność po raz drugi w życiu – informuje tenor Michał Skiepko. – Miałem już kontakt z  muzyką cerkiewną w młodości. Później zostałem solistą operowym w teatrach polskich i zagranicznych.

Repertuar zaproponował Mitrat Niegierewicz. Solista z chórem nie musieli długo się przygotowywać – Księża są profesjonalistami, znają ten repertuar. Mieliśmy dwie próby dolnej cerkwi. Ja oczywiście przygotowywałem się dłużej. W Soborze pan Michał śpiewał po raz pierwszy i na pewno ten występ pozostanie w jego pamięci. – Cudowna atmosfera i cudowna publiczność – niejednokrotnie podkreślał Michał Skiepko.

 

Ks. mitrat Michał Niegierewicz zna się z panem Michałem od wielu lat. – Kiedy byłem studentem seminarium on śpiewał w Centralnym Zespole Wojska Polskiego. Od czasu do czasu przychodził na niedzielne msze do Katedry i wspólnie śpiewaliśmy. Pamiętam, że już wtedy zachwycaliśmy się jego głosem. Później, kiedy Michał poszedł w świat nasz kontakt się urwał. Odnowiliśmy znajomość, kiedy Michał Skiepko wrócił na nasze tereny. (…)Trochę się bał, kiedy zobaczył, że będzie śpiewać w gronie samych duchownych. To jest nasz debiut i mam nadzieję, ż wspólnie śpiewaliśmy nie po raz pierwszy.

Dyrektor Festiwalu informuje, iż wspólny występ jest powiązany z jubileuszem.  – Chcieliśmy uczcić jubileusz. Zaprosiliśmy również chóry, które niegdyś tu były. I na przykład, chór KAIROS z Lublina, który zdobył niegdyś pierwsze miejsce, pomimo, że teraz śpiewa lepiej sam stwierdził, iż Hajnówka rośnie w siłę…co cieszy organizatorów.

Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej z Michałem Skiepko wystąpią również podczas koncertu galowego. Chór Duchowieństwa zaśpiewał przed publicznością, nie po to by zdobyć nagrodę i aplauzy, ale by głosić Ewangelię i ukazać piękno tradycji prawosławnej. Nad chórem pracował kierownik ks. Michał Niegierewicz, natomiast dyrygował ks. protodiakon Marek Maciuka.

 

W porównaniu z rokiem ubiegłym chór wypadł lepiej twierdzi prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska, członek jury. – Albo przez dobór lepszego repertuaru, lub też lepszy zestaw głosów. Repertuar był bardziej dostosowany do potrzeb konkursowej prezentacji. Mógł zaciekawić profesjonalistów jurorów od strony warsztatu muzycznego i melomanów, którzy przychodzą i chcą posłuchać dobrego wykonania wspaniałej literatury chóralnej muzyki cerkiewnej. Znakomity był utwór „Rozbójnika błahorazumnaho” – opracowanie archimandryty Matfieja. Głównie upatruję tu rolę dyrygenta, który panował nad fantastyczną dynamiką. Z wielkim uczuciem i wrażliwością poprowadził utwór, ukazując najlepsze strony tego zespołu, które wynikają z ekspresji prowadzenia głosu.

Prof. Sokołowska uważa, iż na potrzeby konkursu dobrze kiedy jest różnorodność i różne formy poszukiwania swojej prezentacji, chociaż różne też mogą być tego efekty. Udział Pana Michała na pewno zainteresował publiczność. Wyczułam, że jest wielka sympatia publiczności do pana Michała. I dobrze, że on scala się z tą ziemią, Cerkwią i ludźmi tutaj żyjącymi. Tacy ludzie stanowią przykład dla młodszego pokolenia.

 

Dyrygent Chóru POLIFONIA Marta Zinkiewicz była bardzo dumna z występu swego chóru. Wielokrotnie dziękowała chórzystom – Praca z takim chórem to wielka przyjemność powiedziała po koncercie.

 

Bardzo podobał się prof. Katarzynie Sokołowskiej Chór Wydziału Pedagogicznego Białoruskiej Akademii Muzycznej, który wystąpił w środę – To mistrzostwo. Pokazali co można zrobić z głosem ludzkim, jak można go wykształcić i jak można na nim grać. To było jakieś misterium. Dyrygent i chór stanowili symbiozę. Chór im. W. Papkina Filharmonii Charkowskiej z Ukrainy również jest chórem pierwszej klasy. – Są to zawodowcy. Mieli bardzo ciekawy dobór repertuaru. Szlachetnie kulturalne i w piękny sposób prowadzone są również dzieci z Chóru Dziecięcego Parafii Prawosławnej Wszystkich Świętych Białoruskich z Grodna.

Wszystkie występy chórzystów nagrywane są na płyty, które można zakupić przy Cerkwi już następnego dnia po przesłuchaniach. W późniejszym terminie płyty dostępne będą w Biurze Organizacyjnym Festiwalu.

01

02

11

W czwartkowe popołudnie usłyszeliśmy osiem chórów z Grecji, Białorusi, Ukrainy i Polski.

 

Chór Miejski Urzędu Miasta Kalymnos, Kalymnos (Grecja)

Dyrygent: Georgios Chadzitheodoru

Kategoria: chóry inne

Chór został założony w 1985 r. i od razu został przyjęty do struktury Urzędu Miasta Kalymnos. Od początku dyryguje nim jego założyciel, Georgios Chadzitheodoru, Archont Maestro Świętego Wielkiego Kościoła Chrystusowego, profesor muzyki, muzykolog, dyrygent w świątyni katedralnej Matki Boskiej Pełnej Łaski w Kalymnos. Jest to chór amatorski, na co dzień śpiewa w nim około 50 chórzystów. Repertuar obejmuje pieśni klasyczne, regionalne, ludowe, utwory cerkiewne, jak również wielkie dzieła (np. oratoria). Poza Kalymnos zespół z powodzeniem występował w wielu miastach Grecji oraz za granicą (m. in. we Francji, Turcji i Australii). Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Chórów na Rodos (1985) oraz w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej na Patmos (2005 i 2009). Nagrał trzy płyty.

03

04

05

06

 

Chór Duchowieństwa Dekanatu Nowosądeckiego, Polska

Dyrygent: lektor Jarosław Grycz

Kategoria: chóry inne

Chór został powołany do życia we wrześniu 2010 r. z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Paisjusza Biskupa Gorlickiego. Z racji swej krótkiej działalności dopiero zaczyna się rozwijać. Swym śpiewem pragnie przede wszystkim kultywować i rozwijać tradycje śpiewacze na terenach łemkowszczyzny. Chór uczestniczy w uroczystych nabożeństwach na terenie Dekanatu Nowosądeckiego i uświetnia swoimi występami spotkania okolicznościowe, wystawy i prelekcje. Brał udział w koncertach kolęd w Krynicy-Zdroju, Rzeszowie i Gorlicach, a także w Przeglądzie Kolęd w Krompachach na Słowacji.

 09

10

12

 

Chór Dziecięcy Parafii Prawosławnej Wszystkich Świętych Białoruskich

Grodno (Białoruś)

Dyrygent: Alina Artamonowa

Kategoria: chóry dziecięco – młodzieżowe

Chór powstał w 2007 r. Tworzą go uczniowie i absolwenci szkoły niedzielnej działającej przy grodzieńskiej cerkwi pod wezwaniem Soboru Wszystkich Świętych Białoruskich. Co roku chór uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Kołożskij Błagowiest” w Grodnie, jest czterokrotnym laureatem w swojej kategorii. Zdobył także III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Mińsku.

07

08

13

 

Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko – Bielskiej, Polska

Kierownik: ks. mitrat Michał Niegierewicz

Dyrygent: ks. prodiakon Marek Maciuka 

Kategoria: chóry inne

Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej został założony z błogosławieństwa Jego Eminencji Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Chór śpiewa podczas głównych świąt i ważnych wydarzeń Cerkwi Prawosławnej w Polsce. Tworzą go duchowni i dyrygenci diecezji, którzy na co dzień zajmują się śpiewem cerkiewnym w swoich parafiach. Chór śpiewał w Serbii, Grecji i na Świętej Górze Atos, brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Mińsku, Międzynarodowym Festiwalu „Głas Pieczerskij” w Kijowie i Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Grodnie. W MF Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej chór prezentował się w latach 2002, 2003, 2006 i 2008. Nagrywa kasety i płyty, występuje w programach telewizyjnych.

 14

15

16

17

18

19

20

 

Chór „Polifonia” Pracowników i Studentów Politechniki Białostockiej

Białystok (Polska)

Dyrygent: Marta Zinkiewicz

Kategoria: chóry akademickie

Chór „Polifonia” powstał w 2002 r. W skład zespołu wchodzą pracownicy, studenci i absolwenci uczelni. Zespół specjalizuje się w wykonywaniu utworów religijnych, zwłaszcza cerkiewnych, ale ma w swym repertuarze także wschodniosłowiańskie pieśni ludowe oraz muzykę filmową. Bierze udział w uroczystościach akademickich uczelni, wiele koncertuje. Uczestniczy w krajowych przeglądach i festiwalach, m.in. w Ogólnopolskim Turnieju Chórów w Legnicy, Białostockich Dniach Muzyki Cerkiewnej, Białostockich Wieczorach Kolęd, Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Białoruskiej (Grand Prix 2004 i 2005). Ma na swym koncie nagrania dla radia i TV, a także 2 płyty z najpopularniejszymi kolędami Podlasia. Wielokrotny uczestnik Festiwalu, wyróżniany i nagradzany (m. in. laureat edycji 2002 i 2008). Od 2007 r. pracuje w nowym składzie i z nowym dyrygentem – Martą Zinkiewicz, absolwentką Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.

 21

22

23

26

 

Chór Katedralny Parafii Prawosławnej św. Marii Magdaleny, Warszawa (Polska)

Dyrygent: ks. protodiakon Sergiusz Bowtruczuk

Kategoria: chóry parafialne

Chór jest nierozerwalnie związany z parafią św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze, gdzie śpiewa na sobotnich, niedzielnych i świątecznych nabożeństwach oraz licznych uroczystościach. Jest żywym przykładem ekumenizmu – śpiewają w nim nie tylko prawosławni, ale też przedstawiciele innych wyznań. Chór wiele koncertuje w Warszawie, nagrywa dla radia i telewizji. Brał udział w Białostockich Koncertach Kolęd, Łódzkim Festiwalu Czterech Kultur i Piotrkowskiej Jesieni Muzycznej. Jest laureatem Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu, II miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Prawosławnej w Mińsku (Białoruś) i Łódzkim Festiwalu Muzyki Chóralnej Cantio Lodziensis. Kilkakrotnie prezentował się na MF HDMC, dwukrotnie zdobywając I miejsce w swojej kategorii (1999 i 2001). Za działalność na rzecz kultury i promocji stolicy został odznaczony medalem 400-lecia stołeczności Warszawy.

 24

25

27

 

Chór „Wozrożdienije”,  Homel (Białoruś)

Dyrygent: Galina Jeremienko

Kategoria: chóry dziecięco – młodzieżowe

Chór powstał w 1992r. przy szkole niedzielnej soboru katedralnego p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Homlu. Początkowo był to chór dziecięcy, następnie dziewczęcy, obecnie jest mieszanym chórem młodzieżowym. Od 2002 r. działa przy Miejskim Domu Kultury. Jego bogaty i różnorodny repertuar tworzą kompozycje cerkiewne klasyków i twórców współczesnych oraz białoruskie pieśni ludowe. Chór uczestniczy w niedzielnych i świątecznych nabożeństwach, prowadzi również szeroko zakrojoną działalność koncertową. Ma na swym koncie sukcesy na festiwalach, m.in. jest trzykrotnym laureatem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Prawosławnej w Mińsku, laureatem Festiwalu „Art-Sesja” w Homlu i zdobywcą I miejsca na Festiwalu „Mahutny Boża” w Mohylewie.

Założycielem, kierownikiem artystycznym i dyrygentem chóru jest wykładowca Białoruskiej Akademii Muzycznej i Homelskiego Kolegium Sztuki Galina Jeremienko.

 29

34

31

 

Chór im. Wiaczesława Pałkina Filharmonii Charkowskiej, Charków (Ukraina)

Dyrygent: Andrej Sirotienko

Kategoria: chóry zawodowe

Początki chóru sięgają roku 1980, kiedy to profesor Państwowego Charkowskiego Uniwersytetu Sztuki Wiaczesław Pałkin założył kameralny chór amatorski. Początkowo chór działał przy Charkowskim Oddziale Ukraińskiego Towarzystwa Muzycznego i od razu zdobył uznanie społeczności muzycznej, zarówno Charkowa jak i całej Ukrainy. Koncertował też za granicą – w Rosji, Mołdawii, Łotwie i Gruzji. Bogata działalność koncertowa, różnorodność repertuarowa i wysoka kultura wykonawcza umożliwiły przyjęcie chóru w skład zespołu Filharmonii Charkowskiej. W styczniu 1991r. zespół po raz pierwszy wystąpił jako chór zawodowy. Obecnie jego różnorodny i bogaty repertuar tworzą duchowne i świeckie utwory a cappella autorów ukraińskich i rosyjskich, zarówno klasyczne, jak i współczesne, a także duże formy muzyczne i współczesna muzyka chóralna. Zespół wiele koncertuje w różnych miastach Ukrainy, z sukcesami uczestniczy w krajowych i międzynarodowych festiwalach. Nagrał 5 płyt z muzyką cerkiewną i klasyczną.

W 2005 r. chór pod dyrekcją profesora Pałkina wyśpiewał na MF HDMC  I miejsce w swojej kategorii, a rok później wraz z zespołem KAIROS inaugurował Festiwal. W 2007 r. profesor zasiadał w jury Festiwalu.

W październiku 2008 r., w uznaniu zasług profesora dla rozwoju ukraińskiej chóralistyki, nadano chórowi Jego imię. Uczeń profesora, Andrej Sirotienko, dyryguje chórem od września 2008 r.

30

32

33

Emilia Rynkowska

Informacje o chorach i jury: Biuro Organizacyjne Festiwalu

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.