V Jarmark Żubra

miniJarmark Żubra jest najlepszą okazją do prezentacji folkloru i kulturowego dziedzictwa naszego regionu, regionu pogranicza – informuje Rościsław Kuncewicz – p.o. dyrektor Hajnowskiego Domu Kultury.

 

Tegoroczny jarmark odbył się w ramach obchodów jubileuszu 60-lecia nadania praw miejskich. Do Hajnówki oprócz turystów przyjechali goście z Białorusi i Niemiec. – Program przygotowany na Jarmark Żubra jest bardzo atrakcyjny. Mam nadzieję, że przyciągnie wielu mieszkańców – powiedział na otwarciu imprezy Jerzy Sirak Burmistrz Miasta Hajnówka – Jest to impreza przygranicza, stąd delegacje z rejonów prużańskiego i świsłockiego z Białorusi. Mamy także gości z zaprzyjaźnionego okręgu Nordsee-Treene w Niemczech i delegację ze Środy Śląskiej.

Podczas jarmarku można było kupić swojskie wędliny, sery, ekologiczne syropy zdrowotne, dzbany, rękodzieło białoruskie (kwiaty ze słomy, naczynia z papieru). Mennica sprzedawała monety wyemitowane dla uczczenia naszego jubileuszu.

Na stoiskach Urzędu Miasta Hajnówki i Starostwa Powiatowego można było zaczerpnąć informacje turystyczne. Warsztaty Terapii Zajęciowej tradycyjnie wystawiły na sprzedaż swoje prace. A Stanisław Mierzwiński dawał pokazy kowalstwa.

Białowieski Park Narodowy wraz z Kujawskim promował leśne pszczoły, a Lasy Państwowe czysty las. Wszystko poprzez gry i zabawy z nagrodami.

Tadeusz Wilder z Szerenos koło Juchnowca inspiracje do swoich prac czerpie z życia. Rzeźbi i maluje – Robię w odpadkach. Moje rzeźby są z drewna opałowego. Ramka obrazu ze starej boazerii, którą ktoś wyrzucił, a krzesełko z dwudziestoletnich sztachet.

Po raz pierwszy na jarmarku mogliśmy oglądać ukraińską biżuterię etniczną. Ukraińskie gerdany zostały zaprezentowane przez pana Okulus. Są to koraliki szklane, ręcznie tkane na krosienku. Utkanie gerdany z różami zajmuje dwa dni. Pomysł został przywieziony z gór z Ukrainy.

Jedni sprzedawali, inni chcieli tylko zaprezentować swoją twórczość. Małgorzata Krawczyk jest emerytowaną nauczycielką rysunku i plastyki i od ośmiu lat mieszka na Plancie. Wraz z mężem pozostawili dawne życie w Łodzi, by kupić domek na Podlasiu i rzeźbić Madonny w drewnie lipowym, haftować, czy też w przyszłości również tkać na krosnach.

Madonna to jest ta, która jest dla nas wszystkim – matką, pocieszycielką i drogowskazem. Tu na Podlasiu, Madonny są w wierze prawosławnej, katolickiej i wśród ludzi niewierzących. Moje Madonny są to również zwyczajne, podlaskie kobiety podlewające kwiaty, hodujące drób, czy też stojące wśród tulipanów z rozwianymi włosami. Może to też być zwyczajna baba w chuście, która niesie swoją ukochaną ikonę – wymienia pani Małgorzata. Artystka przyjechała na nasze tereny, by realizować swoje marzenia. Pomaga jej mąż, który przygotowuje materiał do rzeźny, bądź oprawy obrazów haftowanych – Przyjechałam tu, do tego normalnego życia, bez szukania bogactwa, stanowisk, do prostych ludzi, którzy chodzą po lesie, zbierają grzyby, rozmawiają normalnym językiem o normalnych sprawach. Pani Małgorzata cieszy się, gdy jej prace podobają się innym. Tęskni za swoimi pracami, które idą w świat.

Jarmark to nie tylko stoiska z łakociami, ozdobami oraz małymi, bądź wielkimi dziełami sztuki, to także folklorystyczna muzyka. Tego dnia przygrywały zespoły „Cegiełki” z Lewkowa Starego, „Narewczanki” z Narewki oraz białoruskie zespoły„Prużanoczka” i „Zabawa” z Prażan. Od godziny 15 rozpoczęły się koncerty w amfiteatrze. Zagrał „Gaściniec” z Grodna, Zespół sygnalistów, Zespół Warsztatów Terapii Zajęciowej, Chór Leśników, zespół Jarosława Kowalskiego z HDK, zespół Z Białowieskiego Ośrodka Kultury, Duet Monika i Monika oraz zespół „Progress”. Jako Gwiazdy wieczoru: „Art Pronar”, „Trojka” i „Czeremszyna”.

logo_60_lat

18

21

23

25

26

20

22

19

24

27

28

29

17

30

 01

02

03

04

05

06

07

09

08

10

11

12

13

14

45

15

16

31

32

33

34

35

36

37

54

55

56

38

39

40

41

42

43

57

58

59

44

46

47

48

49

50

51

52

53

60

Emilia Rynkowska

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.