Filmy "Z Kamerą w Rezerwacie Pokazowym Żubrów"

Białowieski Park Narodowy zaprasza na  filmy z cyklu „Z Kamerą w Rezerwacie Pokazowym Żubrów".

 

 

Pierwsza część serii poświęcona jest w całości herbowemu gatunkowi Parku, niekwestionowanemu królowi Puszczy Białowieskiej - ŻUBROWI. W kolejnych odcinkach zaprezentowani zostaną także inni mieszkańcy Rezerwatu Pokazowego, a opowieść o nich snuć będą ci, którzy znają te zwierzęta najlepiej czyli opiekujący się nimi na co dzień pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego.

 

Tym razem opowiemy o ŁOSIU – naszym największym przedstawicielu rodziny jeleniowatych, występującym w Puszczy Białowieskiej.

 

Kilka słów o niezwykłym zwierzęciu, którego Puszcza Białowieska nigdy nie była domem - ŻBIKU.

 

Tym razem opowiemy Państwu o potomkach dzikich leśnych koni - konikach polskich zwanych KONIKAMI typu TARPANA Nie są to prawdziwe tarpany, gdyż te przetrwały w puszczańskich ostępach do 1780 roku. Koniki polskie typu tarpana swoim wyglądem przypominają dzikich kuzynów - są barwy myszatej, mają czarny ogon i grzywę oraz ciemną pręgę biegnącą wzdłuż grzbietu.
Zapraszamy na spotkanie z pięcioma konikami, rdzennymi mieszkańcami naszego Rezerwatu Pokazowego.

 

DZIK to wszystkożerny ssak odgrywający niezwykle ważną rolę w środowisku. Ssaki te buchtują w poszukiwaniu pokarmu, tym samym roznoszą nasiona roślin i uczestniczą w naturalnym odnowieniu lasu. Ich pokarmem są gryzonie, częstokroć owady będące szkodnikami drzew oraz padlina, tak więc te kopytne odgrywają rolę „czyścicieli” lasu. Ponadto wchodzą w skład diety dużego drapieżnika, wilka. Zatem brak dzików w lesie mógłby wpłynąć na zaburzenia równowagi ekosystemu i doprowadzić do negatywnych skutków dla gospodarki leśnej i zdrowia publicznego.

 

JELEŃ to duży roślinożerca pełniący ważną rolę w ekosystemie leśnym. Spośród innych jeleniowatych wyróżnia się silnie zaznaczonym dymorfizmem: byki są częstokroć nawet dwukrotnie większe od łań, co wpływa na wielkość zajmowanych przez odmienne płcie areałów osobniczych. Jeleń jest najliczniejszym z zespołu kopytnych ssaków Puszczy Białowieskiej - żerując na młodych pędach, może wpływać w zasadniczy sposób na odnowienie lasu. Równowaga leśnego środowiska jest w ścisłym związku z innym elementem – niezmiernie ważnym mieszkańcem lasu, wilkiem. Ten duży puszczański drapieżnik preferuje właśnie jelenie, jako główny składnik swojego menu, stąd wilk jest naturalnym regulatorem liczebności i stanu zdrowotnego jeleni, koniecznym do zachowania właściwej struktury lasu.

 

SARNA jest najmniejszym ssakiem parzystokopytnym - zarówno w Puszczy Białowieskiej, jak i w całej Polsce. Występuje w całej Europie na różnorodnych terenach - zasiedla zarówno zwarte kompleksy leśne, mozaiki lasów i terenów rolniczych, tereny podmokłe jak i obszary górskie. Jakkolwiek w Polsce sarna jest najliczniejszym dzikim ssakiem kopytnym, to w Puszczy Białowieskiej liczebnością ustępuje jeleniowi. Sarny żywią się głównie trawami, ziołami, pędami drzew i krzewów, owocami leśnymi. Rzadko piją wodę - zazwyczaj wystarcza im woda zawarta w roślinach i rosie. W leśnym łańcuchu pokarmowym pełnią ważną funkcję jako pokarm rysia - największego przedstawiciela rodziny kotowatych w Europie.

źródło: https://bpn.com.pl

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.