Już niedługo wchodzą w życie kolejne zmiany w ruchu bezwizowym na Białoruś
- Utworzono: środa, 06, listopad 2019 12:50
- Odsłony: 1923
Fakt ten ucieszy przede wszystkim turystów, chcących poznawać kulturę naszych wschodnich sąsiadów, a także operatorów turystyki i biur turystycznych. Białoruś stała się w ostatnim czasie ważną destynacją turystyczną. Według danych statystycznych największą popularnością cieszy się Grodno. W 2017 r. bez wizy odwiedziło go 53 tys. turystów, w 2018 r. 80 tys., a do połowy bieżącego roku już 50 tys. osób. W październiku tego roku pobito już rekord frekwencji - 100-tysieczny "bezwizowy" gość w Grodnie przyjechał z Biurem Usług turystycznych "Dyliżans".
Od niespełna trzech lat możemy poruszać się w dwóch strefach bezwizowych: wokół Grodna (teren turystyczno-rekreacyjny parku „Kanał Augustowski” i tereny przyległe, w tym Grodno) oraz Turystyczno-Rekreacyjnej Strefy „Brześć” (obejmuje Brześć i Rejon Brzeski, Rejon Kamieniecki, Rejon Prużański, Rejon Żabinkowski, Rejon Swisłocki).
Granicę państwową Republiki Białoruś możemy przekraczać przez następujące przejścia graniczne:
- do strefy wokół Grodna: Lesnaja (Rudawka), Bruzgi (Kuźnica Białostocka), z Republiką Litewską w przejściach granicznych Privalka (Švendubrė), Privalka (Raigardas).
- do strefy turystycznej „Brześć”: drogowe przejście graniczne Terespol (Brześć), Sławatycze (Domaczewo), Połowce (Pieszczatka); kolejowe przejście graniczne Terespol-Brześć; pieszo-rowerowe przejście graniczne Białowieża (Piererow); przejście graniczne na lotnisku w Brześciu.
Do tej pory bez wizy na obszarze bezwizowym mogliśmy przebywać do 10 dób. Od 10 listopada br. ulegnie to zmianie. Zgodnie z dekretem prezydenta Republiki Białoruś Aleksandra Łukaszenki z sierpnia 2019 r. (wchodzi on w życie trzy miesiące po jego ogłoszeniu) strefa bezwizowa zostanie rozszerzona. W myśl tego dokumentu nastąpi połączenie dotychczas funkcjonujących dwóch stref w jedną, o nazwie „Grodno-Brześć”. Dodatkowo wzbogaci się o pięć nowych rejonów: berestowicki, wołkowyski, werenowski, lidzki i szczuczyński. Wydłuża on czas przebywania na terenie Białorusi bez wizy do 15 dni.
Wymagania formalne turysty nie ulegają zmianie. Nadal będzie wymagany ważny paszport (ważny co najmniej przez trzy miesiące), przepustka oraz polisa ubezpieczeniowa. Istnieje także konieczność posiadania środków pieniężnych w gotówce na każdy dzień pobytu - nie mniej niż 22 euro dziennie.
Aktualne informacje o ruchu bezwizowym z Białorusią można znaleźć na: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/bialorus.
Wykup przepustek możliwy jest w biurze Lokalnej Organizacji Turystycznej „Region Puszczy Białowieskiej”, ul. 3 Maja 45, 17-200 Hajnówka. Pomocy w organizacji wyjazdów udzielają także:
- Biuro Podróży „Junior” s.c. z Białegostoku, ul. Stołeczna 25, tel. +48 85 744 43 26, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , kompleksowa obsługa wyjazdów na Białoruś, w tym w ruchu bezwizowym,
- PTTK w Białowieży, ul. Kolejowa 17, tel. +48 85 681 22 95, +48 85 681 26 24, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , kompleksowa obsługa wyjazdów na Białoruś w ruchu bezwizowym
- Nina Zin, Hajnówka, tel. 721 591 353, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Usługi touroperatora białoruskiego można znaleźć na stronach https://npbp.by/ oraz http://tour.brest.by/.
Dodatkowo w najbliższym czasie zostanie zawarta umowa wizowa między Unia Europejską a Białorusią. Przewiduje ona korzyści dla obywateli obu stron. Obywatele Białorusi zapłacą mniej za wjazd do strefy Schengen nie 60 euro tylko 35 euro. Ułatwione zostaną procedury uzyskania wizy. Dla osób z państw Unii Europejskiej czas przebywania po stronie białoruskiej wydłuży się z 90 do 180 dni. Cena wizy ma być utrzymana na tym samym poziomie jak dla Białorusinów, jednak porozumienie przewiduje wiele możliwości uzyskania bezpłatnych wiz.
Emilia Korolczuk