Nieprzerwana historia Hajnowskiej Dwunastki

Na zdjęciu duża grupa biegaczy.

Pierwszy raz na starcie Hajnowskiej Dwunastki zawodnicy stanęli w październiku 2009 roku. Bieg przełajowy po Puszczy, Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował na prośbę środowiska biegaczy z Hajnówki. Od 1999 roku w naszym mieście był organizowany Półmaraton Hajnowski z Białowieży do Hajnówki, ale nie każdego było stać, aby przygotować się do przebiegnięcia 21,097km, dlatego też postanowiliśmy zorganizować bieg jesienny na krótszym dystansie.

 

3 października - Hajnowska Dwunastka odbyła się już po raz jedenasty. Do biegu zgłosiło się 165 zawodników, wystartowało 151, w tym 30 z Hajnówki. Tradycyjnie, tuż przed godziną 12, wszystkich zawodników powitał przedstawiciel Nadleśnictwa Hajnówka, Inżynier Nadzoru Krzysztof Zamojski oraz dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji – Mirosław Awksentiuk. Należy wspomnieć, że Nadleśnictwo Hajnówka jest od wielu lat współorganizatorem wielu imprez biegowych. Oficjalnego otwarcia zawodów dokonał Burmistrz Miasta Jerzy Sirak. W samo południe zawodnicy wybiegli na 12 kilometrową trasę. Jak zawsze pogoda dopisała. Było słonecznie, ciepło, w lesie powietrze wilgotne po nocnym i rannym „kapuśniaczku” – wszystko sprzyjało, aby poprawić życiówki.

Na zdjeciu Burmistrz Miasta Hajnówka, w tle las, stojące dziecko i wiszące banery.       

Burmistrz Miasta Hajnówka oficjalnie otwiera XI Hajnowską Dwunastkę.          

Od startu w czołówce biegło czterech zawodników. Od ósmego kilometra Paweł Krochmal z Warszawy z klubu „Trener – Pawko Runer Team” wyszedł na prowadzenie i prawie minutową przewagę utrzymał do mety. Zwycięzca uzyskał drugi czas w historii Hajnowskiej Dwunastki – 40,53 (Rekord trasy należy do Damiana Roszko z roku 2016 – 38,39s) Drugi na metę wbiegł Paweł Grygo z Łomży z klubu „Grygo Team” z czasem – 41,37s, trzeci Marek Mitrofaniuk z Siedlec reprezentujący klub „Yulo Run Team Siedlce” - 42,08s. Czwartym zawodnikiem na mecie był Andrzej Godlewski z m. Borawskie z klubu „Biegamy dla Zdrowia” – 43,18s. Najszybciej z kobiet trasę pokonała Grażyna Kotomska z Łomży z klubu „Grygo Team” w czasie 52.40s, druga Katarzyna Marcinkowska-Cholewa z Ostrołęki z klubu „Bigamy dla Zdrowia” - 54,14, trzecia Magdalena Kowalczuk z Siemiatycz z klubu „Białystok Biega Team” - 55.25s. Czwarta z czasem 56,52 s na metę dotarła Marta Jakuszko z Terespola z klubu „KB Szuracz Terespol". Zwycięzcom w kategorii open drewniane puchary wręczył Burmistrz i przedstawiciel Nadleśnictwa Tomasz Olejnicki. Na mecie na każdego zawodnika czekał pamiątkowy, imienny medal, woda, banany i posiłek regeneracyjny. Po dekoracji chętni mogli przejechać się kolejką wąskotorową i skorzystać z kąpieli w Parku Wodnym.

PEŁNE WYNIKI

Zwycięzcy w kategorii Open Mężczyzn stoją na drewnianym podium. Z lewej strony towarzyszy im burmistrz.        Najlepsze zawodniczki w kat. Open Kobiet. Z lewej strony towarzyszy im burmistrz, z prawej leśniczy.

Zwycięzcy w kat. Open Mężczyzn                                                                       Najlepsze zawodniczki w kat. Open Kobiet

Bardzo dobrze pobiegli hajnowianie. Pierwszy na metę dotarł Bartosz Kupa z czasem 45,34s, drugi Adam Bondaruk – 47,19s i Artur Burnecki - 48,11s. Z kobiet najlepsze były: Sylwia Gorbacz - 01,01,21s, Anna Giermaniuk – 01,02,28 i Luiza Frączek – 01,02,50. Prowadzona była również klasyfikacja drużynowa. Na najwyższym stopniu podium stanęła drużyna: „Grygo Team”, drugie miejsce „Biegamy dla Zdrowia”, a trzecie „Hajnówka Biega”. Zwycięskie drużyny w nagrodę otrzymały sękacze. Drewnianymi statuetkami udekorowano również, zwycięzców w kategoriach wiekowych.

Drużyna Hajnówka Biega. 13 osób. Wiekszość ubrana w klubowe koszuliki. Wszyscy mają medale za udział.       Drewniane trofea w kategoriach wiekowych - płaskorzeźba - głowa żubra.     

Drużyna Hajnówka Biega.                                                                                   Trofea w kategoriach wiekowych.

Te zawody ze względu na wirusa były inne niż poprzednie. Jako organizatorzy musieliśmy sprostać wymogom związanym z bezpieczeństwem zawodników na imprezie. Dlatego była przymusowa dezynfekcja rąk, zachowano duże odległości między zawodnikami i wydłużył się czas oczekiwania na wydanie pakietu startowego.

Obecnie, gdy mamy w Polsce pandemię niektórzy organizatorzy imprez masowych próbują organizować biegi wirtualne. Na pewno nie zastąpią one biegów tradycyjnych, w których oprócz wysiłku włożonego w pokonanie trasy bardzo ważne są emocje – spotkanie innych zawodników, walka na trasie, doping kibiców, dekoracja, rozmowy.

Tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że zdołaliśmy zorganizować na dobrym poziomie XI Hajnowską Dwunastkę, która już teraz przeszła do historii.

Roman Wnuczko

Link do galerii zdjęć

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.