Kolarska 100-ka na 100-lecie Odzyskania Niepodległości
- Utworzono: czwartek, 04, październik 2018 10:15
- Odsłony: 1218
Sobotni poranek 22 września 2018 roku przywitał nas deszczem i jesienną temperaturą. Przed nami „ Kolarska 100-ka na 100-lecie Odzyskania Niepodległości".
Przed godziną ósmą spotykamy się przed Urzędem Miasta, jest nas dziewięciu odważnych. Na starcie naszego rajdu jest Pan Burmistrz Jerzy Sirak. Jeszcze pamiątkowa fotografia grupy kolarskiej na tle Pomnika Żubra i w strugach deszczu ruszamy na trasę.
Pierwszy przystanek w Hajnówce to mogiła żołnierzy wojny 1920 roku na Międzytorach, udaje się zapalić znicz pomimo deszczu i wiatru.
Jedziemy do Orzeszkowa zapalić znicz powstańcom styczniowym, przestaje padać deszcz, niebo jest dla nas łaskawsze.
Po drodze do Nowoberezowa zdejmujemy kurtki i pozwalamy, aby osuszył nas wiatr. Obowiązkowo zatrzymujemy się przed budynkiem szkoły obok tablicy poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.
Następny przystanek na trasie naszego rajdu to wieś Augustowo, do której docieramy przez Kojły, Kamień, Klejniki, Bielsk Podlaski. W wiosce Kamień przygląda się nam ... bocian biały.
W Augustowie odwiedzamy cmentarz z I wojny światowej „bratnią mogiłę", gdzie spoczywają między innymi Polacy polegli w służbie Armii Rosyjskiej i Armii Niemieckiej, uczestnicy bitwy o Bielsk Podlaski. Za nami ponad połowa założonej trasy, w Bielsku Podlaskim na stacji Orlen pijemy kawę z ekspresu i chwilę odpoczywamy. Udajemy się przez Orlę do Dubicz Cerkiewnych na ciepły posiłek (dziękujemy sponsorowi).
Ostatnie kilometry pokonujemy korzystając ze ścieżki rowerowej wzdłuż drogi 685 w wyśmienitych nastrojach przy zachodzącym słońcu.
Dzięki wieloletniemu rowerowemu doświadczeniu i zgranej grupie przejechaliśmy 106 km (jako dowód załączam fotografie ekranu odbiornika GPS), ze średnią prędkością 18,2 km/h.
Rajd Kolarska 100-ka na 100-lecie Odzyskania Niepodległości ukończyli:
- Andrzej
- Jakub Mikołaj
- Jarek
- Robert
- Waldek
- Michał
- Tomek
- Grzegorz
Grzegorz Pietraszek