Informacja dla nauczycieli kontraktowych ubiegających się o awans na stopień nauczyciela mianowanego

I. Po zakończeniu stażu i otrzymaniu pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu nauczyciel kontraktowy obowiązany jest złożyć do Burmistrza Miasta Hajnówka, jako organu prowadzącego szkołę lub placówkę, wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego wraz z wymaganymi załącznikami.

WAŻNE!

Zgodnie z art. 9d ust. 7 zd. 1 i 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014, poz. 191) nauczyciel składa wniosek w roku kalendarzowym uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. W przypadku niedotrzymania terminu złożenia wniosku nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.

Zgodnie z art. 9b ust. 3 i ust. 3a w/w ustawy nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie postępowania egzaminacyjnego do dnia 30 czerwca danego roku Burmistrz wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku, natomiast nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie postępowania egzaminacyjnego do dnia 31 października danego roku Burmistrz wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 grudnia danego roku.

 

II. Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 1) i 2) w/w rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 roku w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2013 r., poz. 393) dokumentacja załączona do wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na nauczyciela mianowanego, obejmuje:

 

  1. Poświadczone kopie dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje zawodowe, a w przypadku nauczyciela kontraktowego lub nauczyciela mianowanego także poświadczoną kopię aktu nadania stopnia awansu zawodowego;

WAŻNE!

Kopie dokumentów przedkładanych w postępowaniu na stopień awansu zawodowego mogą zostać poświadczone przez:

1) notariusza,

2) organ państwowy lub podmiot wykonujący zadania z zakresu administracji publicznej, jeżeli dokument znajduje się w aktach organu lub podmiotu (np. w stosunku do dyplomu ukończenia szkoły wyższej, świadectw ukończenia studiów podyplomowych przez odpowiedni organ szkoły wyższej, w stosunku do świadectw ukończenia kursów kwalifikacyjnych przez dyrektora właściwego ośrodka doskonalenia nauczycieli, w stosunku do aktu nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego przez odpowiedni organ administracji samorządowej).

  1. Zaświadczenie dyrektora szkoły zawierające informacje o:

    a) wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć w dniu wydania zaświadczenia oraz w okresie odbywania stażu; w przypadku nauczyciela, który w okresie odbywania stażu zmienił miejsce zatrudnienia, oraz nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach, w każdej w wymiarze niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć, łącznie w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć, należy załączyć zaświadczenia ze wszystkich szkół, w których nauczyciel był zatrudniony w okresie stażu,

    b) dacie zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego nauczyciela,

    c) dacie złożenia przez nauczyciela sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego,

    d) uzyskanej przez nauczyciela ocenie dorobku zawodowego za okres stażu oraz dacie jej dokonania, a w przypadku nauczyciela, który w okresie odbywania stażu zmienił miejsce zatrudnienia - także o ocenie dorobku zawodowego za okres stażu odbytego w poprzednim miejscu zatrudnienia.

 

III. Procedura:

  1. Nauczyciel ubiegający się o stopień nauczyciela mianowanego składa wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego wraz załącznikami w Sekretariacie Urzędu Miasta Hajnówka (II piętro, pok. 219).

  2. Po przeprowadzeniu analizy formalnej, przez upoważnionego przez Burmistrza pracownika Urzędu Miasta Hajnówka, zostaje wyznaczony termin egzaminu i powołana Komisja egzaminacyjna, w której składzie zapewnia się udział ekspertów posiadających kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole tego samego typu i rodzaju co szkoła, w której nauczyciel jest zatrudniony, z których co najmniej jeden naucza tego samego przedmiotu lub prowadzi ten sam rodzaj zajęć co nauczyciel przystępujący do egzaminu.

  3. Na egzamin nauczyciel zgłasza się z dokumentem potwierdzającym tożsamość (np. dowód osobisty, paszport, itd.).

 

IV. Przebieg egzaminu:

  1. Prezentacja dorobku zawodowego przez nauczyciela ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela mianowanego.

  2. Odpowiedzi na pytania członków Komisji egzaminacyjnej.

WAŻNE!

Pytania członków Komisji egzaminacyjnej dotyczą zagadnień tematycznych wynikających z § 7 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2013 r., poz. 393) w zakresie wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego, tj.:

1) umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań, a także oceniania ich skuteczności i dokonywania zmian w tych działaniach;

2) umiejętność uwzględniania w pracy potrzeb rozwojowych uczniów, problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych;

3) umiejętność wykorzystywania w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej;

4) umiejętność zastosowania wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki oraz ogólnych zagadnień z zakresu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich w rozwiązywaniu problemów związanych z zakresem realizowanych przez nauczyciela zadań;

5) umiejętność posługiwania się przepisami dotyczącymi systemu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich w zakresie funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż.

Istotna jest również podstawowa znajomość aktów prawnych dotyczących oświaty, tj.: ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku – Karta Nauczyciela, ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zmianami), rozporządzeń MEN będących aktami wykonawczymi do w/w ustaw, a także wewnątrzszkolnych aktów i dokumentów dotyczących pracy placówki (statut, szkolny system oceniania, szkolny program wychowawczy, szkolny program profilaktyki, plan rozwoju szkoły/placówki, itp.) oraz lokalnego prawa regulującego sprawy oświaty miejskiej (uchwały Rady Miasta Hajnówka).

PILI DO POBRANIA:

Wzór wniosku

Jolanta Stefaniuk

 

 

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.