330 studentów Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego odebrało indeksy

10

Indeksy wręczone, pierwszy wykład zaliczony - w sobotę (23 listopada) 330 uczniów rozpoczęło zajęcia na Podlaskim Uniwersytecie Dziecięcym. To popularna inicjatywa Politechniki Białostockiej współfinansowana przez 6 samorządów: Białystok, Siemiatycze, Bielsk Podlaski, Hajnówkę, Sokółkę. W tym roku do grona samorządów stawiających na rozwijanie zainteresowania nauką oraz wsparcie edukacji najmłodszych dołączył samorząd Augustowa.

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy to ważna inicjatywa rozrastająca się z każdym rokiem, i liczbowo, i terytorialnie. Nasze zadanie to zaszczepić bakcyla  do nauk ścisłych, byście potem przyszli na uczelnię techniczną i zdobyli atrakcyjny zawód - mówił do najmłodszych "studentów" Politechniki Białostockiej rektor prof. Lech Dzienis.

To świetna inicjatywa, która łączy Politechnikę Białostocką i samorządy. Mam nadzieję, że zobaczycie, jak fantastyczną uczelnią jest Politechnika Białostocka, jak fantastycznym miastem jest Białystok i tu wrócicie - mówił zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Ewa Kulikowska - burmistrz Sokółki - mówiła: Chciałabym byście przezwyciężali to co niemożliwe, żebyście dobrze się bawili. Oprócz wiedzy i dobrej zabawy, pamiętajcie, zawierajcie przyjaźnie. Do integracji namawiał także burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz.

To elitarna grupa. W naszych miastach trzeba zasłużyć, by być studentem Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego - podkreślał zaś burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski.
Jerzy Sirak - burmistrz Hajnówki - dziękował nauczycielom i rodzicom, którzy zachęcali uczniów do tego wysiłku, by wziąć udział w PUD.

Cieszę się, że mali mieszkańcy Augustowa będą mogli atrakcyjnie spędzić 15 sobót
- mówił burmistrz miasta nad Nettą Mirosław Karolczuk przeglądając program Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Dzisiaj dr hab. inż. Szczepan Piszczatowski, prof. PB wygłosił wykład zatytułowany: "Umiesz chodzić? Ale czy wiesz, jak to robisz?". Za tydzień np. spotkanie pod hasłem "Poszukiwacze zaginionej energii - patrząc na świat przez kamerę termowizyjną". W grudniu "Matematyczne rozmaitości" oraz "Bezpieczeństwo w sieci i pieniądz elektroniczny". W marcu zaś - spotkanie z programowaniem i historią fotografii. W maju organizatorzy zaproszą na "tropienie informacji" . To tylko niektóre tematy zajęć. Spotkania prowadzić będą oprócz pracowników Politechniki Białostockiej także przedstawiciele naszych partnerów - Narodowego Banku Polskiego, Urzędu Komunikacji Elektronicznej czy Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Odrębne zajęcia przygotowuje też Galeria Sleńdzińskich oraz Muzeum Wojska w Białymstoku. W ramach PUD-u uczniowie szkół podstawowych, klas IV-VI, mogą poznać wybrane zagadnienia  nauki i sztuki oraz przekonać się, że nauka może być fascynująca.


Ten niezwykły projekt edukacyjny ma już 11 lat. Do tej pory z interaktywnych wykładów i warsztatów skorzystało 1270 małych studentów. Dzisiaj włodarze Białegostoku, Augustowa, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Siemiatycz i Sokółki wspólnie z prorektorem ds. studenckich dr hab. Jarosławem Perszko, prof. PB wręczyli kolejnym 330 małym żakom indeksy.

Dorota Sawicka
Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.