Podlaski Uniwersytet Dziecięcy rozrasta się

9

Po Białymstoku, Siemiatyczach, Hajnówce i Bielsku Podlaskim do projektu "Podlaski Uniwersytet Dziecięcy" dołączyła dziś  Sokółka. 2 października w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej rektor prof. Lech Dzienis oraz przedstawiciele samorządów podpisali umowy o współpracy i współfinansowaniu tej niezwykle popularnej inicjatywy edukacyjnej. W roku akademickim 2018/2019 na Podlaskim Uniwersytecie Dziecięcym "studiować" będzie 300 małych żaków. Warto też podkreślić, że to będzie jubileuszowa - dziesiąta - edycja uniwersytetu dziecięcego prowadzonego przez Politechnikę Białostocką.
Podlaski Uniwersytet Dziecięcy (PUD) "narodził się" w 2009 roku w Białymstoku. Cieszył się ogromną popularnością, a elektroniczna rekrutacja kończyła się w ciągu kilku minut.  Do tej pory w projekcie wzięło udział 700 małych białostoczan. Powstał pomysł rozszerzenia inicjatywy na kolejne gminy i pokazania jak ciekawa może być nauka także uczniom spoza Białegostoku.


Cieszę się, że już pięć samorządów włączyło się w naszą akcję - mówił prof. Lech Dzienis, Rektor Politechniki Białostockiej. W tym roku mamy jubileuszową, dziesiątą edycję wcześniej Białostockiego, obecnie Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Okazuje się, że ten pomysł, który na początku wprowadzaliśmy dość nieśmiało, okazał się szalenie trafiony - podkreślał prof. Lech Dzienis. Rektor ogłosił termin tegorocznej rekrutacji kandydatów do Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego - to wtorek, 16 października.

 

Cztery lata temu do projektu dołączyły Siemiatycze. Politechnika Białostocka - Siemiatycki Uniwersytet Dziecięcy ukończyło już 130 słuchaczy. Od roku akademickiego 2016/2017 funkcjonują także Bielski Uniwersytet Dziecięcy (do tej pory 75 uczestników) oraz  Hajnowski Uniwersytet Dziecięcy (75 małych żaków).  Od roku akademickiego 2018/2019 zostaje uruchomiony projekt Politechnika Białostocka - Sokólski Uniwersytet Dziecięcy, który będzie miał na starcie aż 100 słuchaczy.

 

Na naszych zajęciach uczniowie szkół podstawowych (klas IV-VI) uczą się np. podstaw programowania, robotyki, konstruowania, projektowania przestrzeni miejskiej, poznają tajniki dziennikarstwa radiowego. Dowiadują się, jak inżynierowie pomagają osobom niepełnosprawnym. Poznają uczelnię wyższą. Zbierają zaliczenia w indeksach i przekonują się, że nauka może być pasjonująca i z pewnością nie jest nudna. Program uzupełniają zajęcia organizowane przez partnerów projektu: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku, Galerię Arsenał w Białymstoku, Narodowy Bank Polski - Oddział Okręgowy w Białymstoku, Urząd Komunikacji Elektronicznej - Delegatura w Białymstoku, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

 

W dzisiejszej uroczystości podpisania umów o współpracy udział wzięli: sekretarz Miasta Białegostoku Krzysztof Karpieszuk, burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak, burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, zastępca burmistrza Siemiatycz Henryk Tomasz Czmut oraz inspektor Urszula Wiesiołowska z Urzędu Miejskiego w Bielsku Podlaskim, a także Prorektor ds. studenckich PB prof. Jarosław Perszko.  Prorektor Perszko przyznał, że planuje rozszerzyć Podlaski Uniwersytet Dziecięcy na miasta położone w północnej części regionu.

Dorota Sawicka
Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.