Europejski Dzień Logopedy w SP nr 4
- Utworzono: wtorek, 10, marzec 2020 13:33
- Odsłony: 751
Europejski Dzień Logopedy przypada rokrocznie 6 marca. Obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Święto ma na celu zachęcenie rodziców dzieci, które mają problem z mówieniem, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty. To także czas na lepsze poznanie tego zawodu i metod pracy z osobami o różnych problemach logopedycznych. W okolicach tego święta organizuje się również dla dzieci gry i zabawy o charakterze profilaktyki logopedycznej.
W tym roku Dzień Logopedy w SP nr 4 świętowaliśmy podczas zajęć indywidualnych i odbywających się w parach. Niby normalne zajęcia, a jednak… 4 i 5 marca, poza tradycyjnymi zajęciami, dzieci miały okazję pobawić się w inne zabawy niż zazwyczaj. Była gimnastyka buzi i języka (żeby powalczyć z mniej sprawnymi językami i domykaniem buzi), były też zabawy artykulacyjne i związane z określaniem dźwięczności głosek. Zawsze radość sprawiają atrakcyjne ćwiczenia oddechowe, tak ważne w kształtowaniu prawidłowego toru oddechowego oraz usprawnianiu mięśnia okrężnego warg. Były bajki logopedyczne, uwielbiane przez dzieci, w których ćwiczenia motoryki aparatu artykulacyjnego są uatrakcyjniane dodatkową fabułą. Były też ćwiczenia słuchu fonematycznego, choć uczniowie nie wiedzieli, że ćwiczą słuch fonematyczny… O zabawy muzyczne i rytmiczne proszą sami – trudno je zakończyć bez żalu… Nie szkoda jednak na nie czasu, bo zaspokajają naturalną potrzebę aktywności ruchowej dziecka, co dobrze wpływa na koordynację ruchów całego ciała. Nie mogło oczywiście zabraknąć zabaw smakowych (tym razem ze spaghetti i suszonymi bananami), zwłaszcza że w tym roku szkolnym realizowana jest innowacja „Smaczne zabawy, czyli kuchenna logopedia”. Jakie było zaskoczenie, że można wciągać długi makaron ustami i nie jest on pocięty na krótkie kawałki, jak w domu! Radość na twarzach dzieci utwierdza w przekonaniu, że warto wymyślać kreatywne ćwiczenia logopedyczne, które pokochają uczniowie.
Poprawianie i usprawnianie komunikacji jest wspaniałym doświadczeniem zawodowym, co z pewnością potwierdzą wszyscy logopedzi oddani swojej pracy.
Edyta Malinowska-Klimiuk
logopeda szkolny