„Dzień dla szkół" w Białowieży - po raz piąty

01

9 września 2019 r. po raz kolejny Instytut Badawczy Leśnictwa wraz z Technikum Leśnym w Białowieży, Białowieskim Parkiem Narodowym, Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk oraz Zamiejscowym Wydziałem Leśnym Politechniki Białostockiej w Hajnówce zaprosili współpracujące szkoły do udziału w konkursie „Dzień dla szkół".

W wydarzeniu mającym formę gry terenowej w Parku Dyrekcyjnym w Białowieży udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej w Białowieży, Szkoły Podstawowej nr 1 w Hajnówce, Szkoły Podstawowej w Narewce, Technikum Leśnego w Białowieży i II Liceum Ogólnokształcącego w Hajnówce. Towarzyszyli nam w tym dniu Wicestarosta Powiatu Hajnowskiego Pani Joanna Kojło, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Białowieża Pan Tomasz Ginszt oraz przedstawicielka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Pani Barbara Gołowacz. 95 uczniów klas ósmych szkół podstawowych oraz klas drugich szkół średnich stworzyło 10 zespołów: Puszczyki, Orliki, Żubry, Wilki, Żubronie, Puchacze, Bobry, Traszki, Rysie, Borowce. Zanim jednak stanęli w szranki – wysłuchali krótkiego wykładu „Puszcza Białowieska – dziedzictwo ludzkości" oraz zapoznali się z działalnością naukową organizatorów. Następnie drużyny kolejno odwiedziły 10 stanowisk, mierząc się z przygotowanymi dla nich zadaniami. Pytania obejmowały swoim zakresem praktyczną wiedzę o lesie: tj. rozpoznawanie zwierząt i ich głosów, rozpoznawanie owadów, ptaków, ssaków, rozpoznawanie gatunków grzybów, roślin drzewiastych oraz ich nasion i owocostanów, zastosowanie roślin leśnych w ziołolecznictwie i kosmetyce, rozpoznawanie gatunków drzew na podstawie próbek drewna. Pytania dotyczyły także żubra – symbolu Puszczy Białowieskiej oraz zagadnień związanych z ochroną przyrody. Całość tematyki koncentrowała się na bogactwie przyrodniczym Puszczy Białowieskiej. Uczniowie pytani o to po co warto przyjechać na „Dzień dla szkół" odpowiadają : „Dla wiedzy! W ciągu kilku godzin nauczyłem się tu więcej niż przez cały rok w szkole". Natomiast sędziowie byli pod wrażeniem wiedzy i zaangażowania niektórych uczniów. „W każdej grupie znajdował się przynajmniej jeden pasjonat, staraliśmy się jednak angażować do zabawy całą grupę" – mówi jeden z organizatorów. Po ponad dwóch godzinach odpowiadania na pytania i wspólnego rozwiązywania zadań mogliśmy podsumować wyniki. Poziom jak co roku był bardzo wyrównany i wysoki, a o zwycięstwie decydowały pojedyncze punkty. Ostatecznie z wynikiem 87/100 punktów zwyciężyła drużyna Orlików. Na podium znalazły się także Bobry i Puchacze. Na każdego z uczestników przy ognisku czekał poczęstunek, pamiątkowe dyplomy oraz ciekawe nagrody ufundowane przez organizatorów i Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Nie zabrakło słów wdzięczności, a wszystkim uczestnikom dopisywały humory. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w większym gronie.

 

Karolina Gabrysiak


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.