Szkoła Letnia dla studentów z Chin

2019 07 15-Szkola-polsko-chinska-16

Około 30 studentów z 15 chińskich uczelni poznaje Politechnikę Białostocką i Białystok. Odwiedzą także Augustów, Białowieżę, Warszawę, Kraków, Oświęcim i Katowice. Politechnika Białostocka, wspierana przez Uniwersytet Śląski, zorganizowała Letnią Szkołę dla studentów z Chin. Przedsięwzięcie finansuje kilkanaście polskich szkół wyższych biorących udział w polsko-chińskim projekcie "One Belt One Road".

 

Wczoraj, 15 lipca, na Politechnice Białostockiej została zainaugurowana Szkoła Letnia dla studentów z Chin. Przez dwa tygodnie obcokrajowcy będą uczestniczyć w warsztatach na uczelni, będą poznawać Polskę, polską kulturę i język.

 
Gospodarzem poniedziałkowej uroczystości była Prorektor ds. Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB. Współpraca naszej uczelni z ośrodkami akademickimi w Chinach trwa od dawna i przybiera wiele aktywnych form. Jedną z nich jest rozpoczynający się właśnie lipcowy obóz letni dla 29 studentów z 15 chińskich uniwersytetów. Młodzież pochodzi z ośrodków, z którymi - wraz z innymi uczelniami polskimi - jesteśmy w polsko-chińskim konsorcjum akademickim "One Belt One Road". Poprzez międzynarodową współpracę akademicką, której częścią jest wymiana studentów i pracowników, wspieramy chińską inicjatywę Nowego Jedwabnego Szlaku - tłumaczyła prof. Marta Kosior-Kazberuk.

 

Konsorcjum 12 polskich i 15 chińskich uczelni ma na celu wzmocnienie współpracy między poszczególnymi jednostkami. Ma służyć podnoszeniu jakości kształcenia, prowadzeniu wspólnych badań naukowych. 


To jest świetna okazja dla młodych Chińczyków, aby poznać nie tylko naszą uczelnię, Białystok, ale w ogóle Polskę. Letnie szkoły są bardzo dobrą formą promocji wśród potencjalnych kandydatów na studia. Dlatego liczymy, że informując o możliwościach kształcenia i rozwoju studentów na naszej uczelni, zyskamy kolejnych kandydatów z Chin
- dodaje Prorektor ds. Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej.

 

Program Szkoły Letniej dla studentów z Chin został przygotowany we współpracy z innymi uczelniami w kraju. Nasi goście będą mieli więc okazję odbyć warsztaty z robotyki i lekcje języka polskiego na Politechnice Białostockiej, a także odwiedzić Augustów, Białowieżę, Warszawę, Kraków, Oświęcim i Katowice.

 

W trakcie inauguracji Szkoły Letniej głos zabrali także studenci z Chin i Butanu, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach i korzyściach studiowania na Politechnice Białostockiej. Przede wszystkim zwrócili uwagę na innowacyjny program studiów (kierunek LogMan2 na Wydziale Inżynierii Zarządzania), wysokie kwalifikacje wykładowców, możliwość pracy zespołowej w wielokulturowych zespołach i udziału w międzynarodowych konferencjach.  Studenci  mówili też o wizytach studyjnych w dużych podlaskich przedsiębiorstwach oraz o stażach w międzynarodowych koncernach.

 
Uczestnikami Szkoły Letniej na Politechnice Białostockiej są studenci i dwóch opiekunów z 15 chińskich uczelni. Razem - 31 osób. Dwutygodniowy program pobytu studentów z Chin powstał przy finansowym wsparciu polskich uczelni należących do konsorcjum "One Belt One Road". Chińskie uczelnie należące do projektu również zorganizowały podobny obóz dla polskich uczestników w Pekinie (1-14 lipca).

 

 Uwaga:  jeżeli ktoś jest zainteresowany spotkaniem ze studentami z Chin, polecam dzień jutrzejszy:
- o 11:00 w CNK są zajęcia dotyczące języka i kultury polskiej
- ok. 13:00 - na Wydziale Informatyki - zajęcia z programowania robotów
Kolejna okazja do spotkania - podsumowanie projektu 25 lipca, godz. 11:00, Wydział Informatyki.

 

Dorota Sawicka
Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.