ZAPROSZENIE - Punkty konsultacyjno-diagnostyczne zapraszają do zrobienia testu na HIV
- Utworzono: środa, 26, listopad 2014 09:49
- Odsłony: 3383
Fundacja Edukacji Społecznej (FES) po raz kolejny jednoczy się z całą Europą podczas „Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV”. Punkty konsultacyjno-diagnostyczne FES będą pracować dłużej i pozostaną otwarte w weekendy. Szczególnie gorąco do robienia testów zapraszane są kobiety.
Szacuje się, że w Europie z HIV żyje około 2,3 miliona osób. 30–50 proc. osób zakażonych nie jest świadoma swojego statusu. W Polsce sytuacja przedstawia się podobnie, a według niektórych źródeł jest jeszcze poważniejsza, podczas gdy od początku epidemii wirusa zdiagnozowano u nas zaledwie u około 18 tys. osób. Mało tego: z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego wynika, że tylko co dziesiąty Polak kiedykolwiek wykonał test w kierunku HIV. To o wiele za mało. Niepokojące są także statystyki dotyczące późno wykrytych zakażeń, które stanowią połowę wszystkich odnotowanych przypadków. Jedynym sposobem na powstrzymanie epidemii jest zwiększenie liczby wykonywanych testów i szybkie rozpoczynanie leczenia. W tym roku Fundacja Edukacji Społecznej podczas Tygodnia Testowania szczególnie koncentruje się na kobietach, które ze względu na swoją fizjologię, są bardziej narażone na zakażenie HIV podczas kontaktów seksualnych niż mężczyźni, a testy wykonują znacznie rzadziej.
W ramach „Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV”, między 22 a 30 listopada warszawskie punkty konsultacyjno-diagnostyczne prowadzone przez Fundację Edukacji Społecznej będą pracowały w specjalnym trybie.
Od 24 do 28 listopada Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy ul. Nowogrodzkiej 82, wydłuży godziny pracy do 21.00. Ponadto punkt jest w tym czasie otwarty w weekendy – 22–23 listopada oraz 29–30 listopada w godzinach 10.00–18.00.
W tych dniach można wykonać tzw. szybkie testy w kierunku HIV i otrzymać wynik już po 30 minutach.
Natomiast w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Żelaznej 79 od 24 do 28 listopada w godzinach 16.00–19.00, będzie dodatkowo dyżurował drugi doradca, który odpowie na wszystkie pytania związane z testowaniem.
Szczególnie zachęcam do udziału w naszej akcji panie planujące dzieci. Kobieta seropozytywna może urodzić zdrowe dziecko pod warunkiem, że będzie się leczyć. Zapraszam do skorzystania z oferty tzw. szybkich testów, dzięki którym osoba testująca się, otrzymuje wynik po 30 minutach. Normalnie, czas oczekiwania to dzień, a w wielu miastach czasem nawet kilka dni. Ale uwaga – nie wolno zapominać, że ryzyko zakażenia można wykluczyć dopiero, gdy od momentu ryzykownej sytuacji minęło przynajmniej 12 tygodni. Testowanie się natychmiast po np. ryzykownym zachowaniu seksualnym ujawni tylko, czy nie było się zakażonym trzy miesiące wcześniej. Warto też pamiętać o tym, iż w trakcie oczekiwania na kolejny test, należy zapobiegać zakażeniu, między innymi przez stosowanie prezerwatyw – powiedziała dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.
Europejczycy, w tym Polacy, niechętnie podejmują temat HIV. Większość sądzi, że problem ich nie dotyczy, a tak naprawdę dotyczy każdego. Z obawy przed wynikiem pozytywnym i związaną z tym stygmatyzacją boimy się również testowania, mimo że wynik pozytywny nie jest wyrokiem.
Bardzo ważnym celem ruszającego właśnie „Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV” jest ograniczenie występowania tzw. późnych rozpoznań, czyli sytuacji, w których diagnozuje się zakażenie w momencie, kiedy pojawiają się już objawy AIDS.
Mówiąc otwarcie o zakażeniu HIV można pomóc w wyeliminowaniu bezpodstawnie negatywnego, pejoratywnego podejścia społeczeństwa do tego tematu. Po pierwsze, osoby zakażone, nieznające swojego statusu serologicznego, nieświadomie zakażają swoich partnerów seksualnych. Po drugie, osoby takie nie są pod stałą opieką medyczną, stąd nie mają kontroli nad przebiegiem zakażenia, które, jeśli długo pozostaje nieleczone, może przekształcić się w AIDS. Nikomu tego nie życzę, ale warto pamiętać, że pozytywny wynik testu może czasem uratować życie. Warto zatem się zabezpieczać, żeby się nie zakazić, ale jeśli już miało miejsce zachowanie ryzykowne, to jedyną możliwością, by sprawdzić swój status jest wykonany test – dodała Magdalena Ankiersztejn-Bartczak.
Polska jest jednym z 56 państw, które włączyły się w międzynarodową kampanię testowania w kierunku HIV. Więcej informacji na temat „Europejskiego Tygodnia testowania na HIV” na stronie http://www.hivtestingweek.eu/
Redakcja e- kontra