Cytologia jest trendy! Podlaski NFZ namawia do badań profilaktycznych w Tygodniu Walki z Rakiem Szyjki Macicy
- Utworzono: piątek, 07, luty 2020 09:14
- Odsłony: 792
Cytologia jest trendy! Podlaski NFZ namawia do badań profilaktycznych w Tygodniu Walki z Rakiem Szyjki Macicy
Podlaski NFZ razem z wolontariuszkami ze Stowarzyszenia Eurydyki, specjalistami z Uniwersyteckiego Centrum Onkologii oraz Klastrem Medycznym promował badania profilaktyczne w białostockiej galerii handlowej. Hasło dnia : „Zbadaj się! Jesteś ważna!” trafiało do tych pań, które omijają gabinety lekarzy. Pani Ania, czterdziestolatka z Białegostoku, która skorzystała z konsultacji, obiecała, że jeszcze dziś zadzwoni do swojego ginekologa i zapisze się na wizytę. Przyznała szczerze, że nie pamięta, kiedy ostatni robiła cytologię …
Rak szyjki macicy zabija coraz młodsze kobiety
Na raka szyjki macicy chorują w Polsce coraz młodsze kobiety, mimo dostępnych bezpłatnych badań cytologicznych panie nie chcą się badać. Koordynator Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku dr hab. Paweł Knapp podkreślił, że aby profilaktyka była skuteczna, musi być prowadzona stale i wielokrotnie powtarzana. Ponieważ chodzi o to, aby w trakcie badań wychwycić nie nowotwory, które już się rozwijają, ale stany przednowotworowe. To szansa i na mniejszą liczbę zachorowań i na to, że mniej kobiet z powodu tej choroby umrze.
"W Polsce 3-3,5 tys. kobiet zachoruje na raka szyjki macicy. To olbrzymia liczba w XXI wieku, z czego dwa tysiące kobiet umrze. Statystycznie pięć kobiet dziennie umiera na raka szyjki macicy, jeszcze raz podkreślam, w XXI wieku" - mówił Knapp. "My nie chcemy szukać raka szyjki macicy. My chcemy szukać pacjentki jeszcze krok wcześniej, a mianowicie ze stanami przednowotworowymi" - mówił Knapp.
Na raka szyjki macicy chorują coraz młodsze kobiety
Specjalista podkreślił, że jeszcze 30 lat temu rak szyjki macicy występował głównie u pań po 50. roku życia, ale teraz do szpitali zgłaszają się panie coraz młodsze, po 35. roku życia. Podał, że np. najmłodsza pacjentka operowana w Uniwersyteckim Centrum Onkologii z powodu tej choroby w Białymstoku ma 24 lata.
"Żadna z pań nie jest wolna od tej choroby (...) więc działania profilaktyczne oraz badanie (cytologiczne) jest niezmiernie ważne. To jest 10 minut, które może kobiecie uratować życie. Apeluję o to, tylko 10 minut proszę poświęcić swojemu własnemu życiu”- mówił Paweł Knapp.
Tylko co piąta Podlasianka korzysta z bezpłatnej cytologii
W Podlaskiem, bezpłatne, refundowane przez NFZ badanie cytologiczne można wykonać w 63 gabinetach ginekologicznych, które mają umowę z Funduszem. Program - co przypomniała wicedyrektor podlaskiego NFZ dr Marzena Juczewska, działa od wielu lat, ale na badania zgłasza się za mało pań.
"Niestety w dalszym ciągu zgłaszalność kobiet jest znikoma, nie sięga 25 proc., w niektórych powiatach jest to sześć, osiem proc. populacji, która powinna być zbadana, czyli kobiet między 25, a 59. rokiem życia" – mówiła wicedyrektor. Zapewniała, że NFZ płaci za każde takie badanie. Wicedyrektor podlaskiego NFZ porównała, że np. w krajach skandynawskich panie pokonują duże odległości, by wykonać płatne badania, mają tak dużą świadomość ważności i konieczności robienia takich badań.
Źródło : Sekcja Komunikacji Społecznej POW NFZ