Pacjenci odzyskują wzrok za darmo i bez czekania – w województwie podlaskim operacje zaćmy bez limitów i bez kolejek
- Utworzono: wtorek, 30, lipiec 2019 11:53
- Odsłony: 967
„Znów widzę, znów rozwiązuję krzyżówki, jestem szczęśliwa, a na operację nie czekałam nawet tygodnia” mówiła uśmiechnięta pani Maria Gabrylewska – emerytowana nauczycielka z Bielska Podlaskiego, która przeszła zabieg usunięcia zaćmy w Specjalistycznej Poradni Lekarskiej w Bielsku Podlaskim. Pani Maria zachęcała wszystkich, którzy źle widzą, żeby nie zwlekali z decyzją pójścia do okulisty, bo operacja usunięcia zaćmy nie boli i zmienia życie. A od 1. Kwietnia, odkąd Ministerstwo Zdrowia zlikwidowało limity na finansowanie zabiegów usunięcia zaćmy, poprawić jakość życia można praktycznie od ręki.
Pilny pacjent z województwa podlaskiego nie czeka na operację zaćmy
„W województwie podlaskim każdy pacjent, który jest przez specjalistę oceniony jako pilny, nie czeka na operację usunięcia zaćmy. We wszystkich 8miu placówkach, z którymi podlaski NFZ ma podpisane umowy, pierwszy wolny termin dla pacjentów pilnych świadczeniodawcy określają na lipiec 2019 r.” – podkreślał Maciej Bogdan Olesiński dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku podczas konferencji prasowej w Bielsku Podlaskim. W tym mieście operację zaćmy od ręki mają zagwarantowaną nie tylko pacjenci ze skierowaniem pilnym. Operowane bez żadnej kolejki są również osoby, których stan zdrowia określany jest jako stabilny. „Już w sierpniu, czyli na bieżąco, pacjenci stabilni mogą mieć usuniętą zaćmę w 4ech placówkach w województwie podlaskim. Zachęcam, żeby wszyscy zainteresowani sprawdzali najszybsze dostępne terminy zabiegów na portalu terminyleczenia.nfz.gov.pl lub korzystali z infolinii NFZ dla pacjentów 800 – 190 – 590” – zachęcał dyrektor Maciej Bogdan Olesiński.
Liczby mówią same za siebie, a lekarze dodają „to przełom dla pacjentów”
W województwie podlaskim w II kwartale 2019 roku, czyli w okresie w którym Ministerstwo Zdrowia zniosło limity finansowe na operacje zaćmy, wykonywanych jest o 62% więcej tych zabiegów w porównaniu z II kwartałem 2018 roku. W porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. jest o blisko 71% więcej operacji zaćmy. W ciągu ostatnich miesięcy o blisko 40% spadła liczba oczekujących na operację zaćmy. W marcu 2019 r. oczekiwało łącznie 9399 osób, teraz oczekujących jest 5962 osoby. „To przełom dla pacjentów”- podkreślała dr n. med. Magdalena Wspaniała specjalista chorób oczu ze specjalistycznej poradni lekarskiej w Bielsku Podlaskim. „Teraz kiedy operuję chorych w zasadzie od razu po diagnozie, nie muszę się martwić co będzie z nimi za 2 lata. Poza tym, nie muszę martwić się już o powikłania pacjentów. Operacje zaćmy wykonywane w czas, są bezpieczne dla chorych i mniej skomplikowane dla lekarzy. Same korzyści” – podkreślała dr Magdalena Wspaniała.
„Operujemy 7 dni w tygodniu, jak trzeba również w niedzielę. Zatrudniliśmy dodatkowych lekarzy i pielęgniarki. NFZ płaci za każdy wykonany zabieg usunięcia zaćmy, w naszej placówce nie istnieje zjawisko kolejki, wszystkie zabiegi usunięcia zaćmy są wykonywane na bieżąco” – mówił podczas spotkania z dziennikarzami dr n. med. Wojciech Przystupa właściciel NZOZ Specjalistyczna Poradnia Lekarska w Bielsku Podlaskim.
Bez limitów i bez rejonizacji
NZF płaci za każdy wykonany zabieg usunięcia zaćmy. Przypomina też, że nie ma żadnej rejonizacji, każdy pacjent może szukać najszybszego terminu operacji, również poza swoim miejscem zamieszkania. Oczywiście o wskazaniach do zabiegu usunięcia zaćmy decyduje lekarz, niezbędne jest skierowanie.
Źródło – sekcja komunikacji społecznej POW NFZ w Białymstoku