Bezpłatne szczepienia przeciw grypie, w ramach „Programu szczepień profilaktycznych przeciw grypie dla mieszkańców Hajnówki po 65 roku życia”, na lata 2018 – 2019
- Utworzono: wtorek, 14, sierpień 2018 09:21
- Odsłony: 1841
Burmistrz Miasta Hajnówka informuje, iż w bieżącym roku w mieście rozpocznie się realizacja „Programu szczepień profilaktycznych przeciw grypie dla mieszkańców Hajnówki po 65 roku życia".
Koszty realizacji programu pokryte zostaną w całości z budżetu miasta. Program realizowany będzie w latach 2018 – 2019.
Szczepienia są bezpłatne i wykonywane będą w okresie od 1 września do wyczerpania szczepionek, nie później jednak niż do 30 listopada.
Z programu będą mogły skorzystać osoby:
- zamieszkałe na terenie miasta Hajnówka,
- po 65 roku życia (urodzone w roku 1953 roku i w latach wcześniejszych),
- u których lekarz nie stwierdził żadnych przeciwwskazań medycznych do wykonania szczepienia,
- które wyrażą pisemną zgodę na zaszczepienie.
Koszt realizacji programu w 2018 roku wyniesie 18 tys. zł. Planowane jest zaszczepienie 450 osób.
W ramach programu przeprowadzone zostanie badanie lekarskie, kwalifikujące do szczepienia. Zaszczepione zostaną osoby, u których lekarz nie stwierdził medycznych przeciwwskazań do wykonania szczepienia. Przewidziana została także akcja edukacyjna. Podczas badania lekarz przeprowadzi dodatkowo edukację uczestników programu na temat objawów towarzyszących zachorowaniu na grypę, roli szczepień ochronnych w profilaktyce grypy, postępowania w przypadku ewentualnego wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Po zaszczepieniu uczestnicy potwierdzą udział w programie, podpisując listę uczestnictwa i wypełnią obowiązkową ankietę, która posłuży do celów statystycznych i raportowych.
W rozstrzygniętym konkursie ofert wyłoniono realizatora programu na rok 2018 tj. „HAJMED” Sp. z o.o. w Hajnówce, ul. Piłsudskiego 10.
Zapisy do programu oraz szczepienia realizowane będą w przychodni – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „HAJMED” w Hajnówce, ul. Piłsudskiego 10. Do programu można się zgłosić bezpośrednio w powyższej przychodni lub telefonicznie (85) 873 14 41.
Szczepienia wykonywane będą w dniach od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 – 17.00.
O udziale w programie decyduje kolejność zgłoszeń.
Burmistrz
Miasta Hajnówka
Jerzy Sirak
PLIK DO POBRANIA: Grypa: szczepisz czy ryzykujesz? - ULOTKA - źródło: http://opzg.pl
Należy pamiętać że grypa jest jedną z najczęściej występujących wirusowych chorób zakaźnych i jedną z istotniejszych przyczyn zachorowań oraz śmiertelności w Polsce i na świecie. Czas trwania grypy i jej przebieg zależą od właściwości patogenu, stanu fizycznego chorego, odpowiedzi układu odpornościowego danej osoby. Na grypę można chorować wiele razy. Wirusy grypy ze względu na błędy w replikacji ciągle się zmieniają, dlatego co roku mamy do czynienia z nowymi szczepami.
Grypę od pozostałych infekcji układu oddechowego, wyróżnia znacznie wyższy wskaźnik groźnych dla życia i zdrowia powikłań, które mogą być poważniejsze w skutkach niż sama grypa, zwłaszcza u osób starszych i przewlekle chorych. Osoby starsze są bardziej narażone na powikłania i hospitalizacje wynikające z zachorowania na grypę niż osoby młodsze. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem układ immunologiczny osłabia się i jest mniej efektywny w walce z infekcjami, w tym także z grypą.
Najskuteczniejszą jak dotychczas metodą uniknięcia zachorowania na grypę i związanych z nią powikłań jest profilaktyka w postaci corocznego szczepienia poprzedzającego sezon zachorowań na grypę. W związku z tym najlepiej jest wykonać szczepienie jeszcze przez rozpoczęciem sezonu epidemicznego.
Do głównych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na grypę należą:
-nieprzestrzeganie zasad higieny (niemycie lub rzadkie i niedokładne mycie rąk),
- infekcje w czasie sezonu grypowego,
- przebywanie w dużych skupiskach ludzkich, w tym w okresie zwiększonego ryzyka,
- bezpośredni kontakt ze skażonymi wirusem przedmiotami,
- bezpośredni kontakt z osobą chorą lub zakażoną wirusem grypy,
- choroby przewlekłe: płuc, choroba wieńcowa, cukrzyca – u dorosłych,
- niedożywienie lub niewłaściwa dieta,
- wiek powyżej 65 roku życia.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w zależności od sezonu na grypę choruje ok. 5–15% populacji. Śmiertelność z powodu powikłań pogrypowych jest najwyższa wśród osób starszych. Jednym z głównych i najskuteczniejszych sposobów walki z grypą są szczepienia.
Liczne badania wskazują, że szczepienie przeciw grypie jest postępowaniem o wysokim współczynniku efektywności, szczególnie w populacji seniorów. Stosowanie szczepień ochronnych zmniejsza liczbę zachorowań i hospitalizacji oraz śmiertelność z powodu grypy i jej powikłań.