Światowy Dzień Zdrowia – 7 kwietnia

„Zdrowie dla wszystkich" – to hasło Światowej Organizacji Zdrowia na 2018 rok.

Celem kampanii jest skupienie uwagi na konieczności zapewnienia powszechnej opieki zdrowotnej i możliwych do osiągnięcia zysków płynących z tego faktu. Cytując dyrektora Generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „Nikt nie powinien wybierać między śmiercią, a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać między kupieniem leków, a kupieniem jedzenia".

Czym jest powszechna opieka zdrowotna?:

Z powszechną opieką zdrowotną mamy do czynienia wtedy, kiedy obywatele i lokalne społeczności mają dostęp do koniecznych świadczeń zdrowotnych bez dodatkowych obciążeń finansowych.

Powszechna opieka zdrowotna umożliwia wszystkim dostęp do świadczeń zdrowotnych, które są pomocne w zwalczaniu najważniejszych przyczyn chorób i śmierci; jest jednocześnie gwarancją jakości opieki na poziomie wystarczającym do poprawy stanu zdrowia osób, które z niej korzystają.

Powszechna opieka zdrowotna nie oznacza bezpłatnego dostępu do wszystkich możliwych czynności zdrowotnych niezależnie od ich kosztu, ponieważ żaden kraj nie jest w stanie świadczyć wszystkich usług bez odpłatności w sposób zrównoważony.

Najważniejsze przesłania Światowego Dnia Zdrowia 2018:

Powszechna opieka zdrowotna polega na zapewnieniu wszystkim ludziom dostępu do świadczeń zdrowotnych na odpowiednim poziomie tam, gdzie i kiedy jest to konieczne, bez generowania dodatkowego obciążenia finansowego.

Nikt nie powinien wybierać między dobrym stanem zdrowia, a innymi życiowymi potrzebami.

Powszechna opieka zdrowotna jest kluczem do zdrowia i dobrostanu ludzi i narodów.

Powszechna opieka zdrowotna jest osiągalna. Niektóre kraje poczyniły w drodze do jej osiągnięcia ogromne postępy. Wyzwaniem jest utrzymać jej dostępność na poziomie oczekiwanym przez obywateli.

Różne kraje podchodzą do problemu powszechności opieki zdrowotnej w różny sposób, nie ma uniwersalnych rozwiązań. Jednak każdy kraj może zrobić coś, by poprawić powszechny dostęp do opieki zdrowotnej.

Aby opieka zdrowotna miała charakter prawdziwie powszechny, konieczna jest zmiana w myśleniu o systemie opieki zdrowotnej z tej zorientowanej na choroby i instytucje na zorientowaną na ludzi i dla ludzi.

Każdy może mieć wpływ na sposób osiągnięcia powszechnej opieki zdrowotnej poprzez wzięcie udziału w dyskusji o powszechnej opiece zdrowotnej. Zbyt wielu ludzi jest pomijanych w opiece zdrowotnej „Powszechny" oznacza „dla wszystkich", bez dyskryminacji i pominięcia kogokolwiek. Wszyscy i wszędzie mają prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, których potrzebują bez jednoczesnego spychania na skraj ubóstwa.

Oto niektóre fakty i liczby opisujące obecny stan powszechnej opieki zdrowotnej:

Co najmniej połowa światowej populacji nie ma dostępu do niezbędnych usług medycznych.

Niemal 100 milionów ludzi zostaje zepchniętych do skrajnego ubóstwa, zmuszonych do przeżycia za 1,9 dolara dziennie lub mniej z powodu konieczności płacenia za usługi medyczne z własnej kieszeni.

Ponad 800 milionów ludzi (prawie 12% światowej populacji) przeznacza co najmniej 10% środków z domowego budżetu na wydatki związane ze zdrowiem własnym, chorego dziecka lub innego członka rodziny. Ponoszą tzw. „wydatki na sytuacje nadzwyczajne".

Ponoszenie wydatków na sytuacje nadzwyczajne w kontekście służby zdrowia to problem globalny. W bogatszych krajach Europy, Ameryki Łacińskiej i części Azji, które już osiągnęły wysoki poziom dostępu do świadczeń zdrowotnych rośnie ilość obywateli, którzy przeznaczają co najmniej 10% środków z budżetu domowego na koszty związane z opieką zdrowotną ponoszonych z własnej kieszeni.

Z up. Państwowego Powiatowego

Inspektora Sanitarnego w Hajnówce

Nina Trendowska

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.