Seanse filmowe z audiodeskrypcją w Kole Terenowym Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce

17.10.12 kino

Kolejną inicjatywą, podjętą przez Zarząd Koła Terenowego PZN w Hajnówce, są filmowe seanse z audiodeskrypcją. Mimo, iż przydatności tego narzędzia, ułatwiającego, a w przypadku osób całkowicie pozbawionych wzroku, wręcz umożliwiającego odbiór sztuk wizualnych, nie sposób przecenić, wciąż spotykamy się z pytaniem, po co niewidomemu telewizor lub też, dlaczego niewidomi chcą korzystać z kina, teatru czy zwiedzać muzea lub galerie sztuki.

Co kryje się pod pojęciem "audiodeskrypcja"? Słowo to składa się z dwóch członów, wywodzących się z łaciny: "audio"- odnoszącym się do dźwięku, słuchu oraz "descriptio", oznaczającym opis, rysunek. Tak więc, według Wikipedii, jest to "przekazywany drogą słuchową werbalny opis treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym". W przypadku filmu, audiodeskrypcja jest formą dodatkowej ścieżki dźwiękowej, którą można porównać z didaskaliami w odniesieniu do wystawiających sztukę na scenie. Wykorzystuje ona przerwy od dialogów w filmie i zawiera między innymi opis postaci, miejsca akcji, scenografii, gry aktorów oraz wielu innych, pozawerbalnych efektów wizualnych, ułatwiających pełniejszy odbiór filmu.

W okresie od czerwca do października 2017 roku, w hajnowskiej siedzibie Koła PZN odbyły się 3 projekcje, w ramach których jego członkowie i ich przewodnicy obejrzeli następujące filmy:

- 26.06.2017 r. "Moje córki krowy" w reżyserii Kingi Dębskiej

- 25.09.2017 r. "La La -Land" w reżyserii Damiena Chazelle

- 9.10.2017 r. "Plac Zbawiciela" w reżyserii Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze.

Dzięki multimedialnemu rzutnikowi oraz ekranowi, możliwe były projekcje filmów wypożyczonych z Działu Zbiorów Specjalnych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Warszawie. Z uwagi na brak zaciemniających pomieszczenie rolet, pomimo audiodeskrypcji , odbiór pierwszych filmów był utrudniony. Dzięki pomocy Starostwa Powiatowego w Hajnówce, niedogodność ta została usunięta, a nowe rolety doskonale sprawdziły się podczas ostatniej projekcji. Dla organizatorów projektu, czyli Zarządu Koła, ważne są opinie i uwagi uczestników filmowych spotkań. Dotychczasowe uwagi dotyczyły doboru repertuaru, jakości audiodeskrypcji, czasu projekcji. Odpowiadając na zainteresowanie i potrzeby naszych członków, planujemy kontynuację tej formy działalności w przyszłości. Może uda nam się również zachęcić widzów do wymiany uwag i dyskusji po obejrzeniu filmu.

Wszystkie projekcje odbyły się w ramach zadania "Niewidomi bliżej siebie", dofinansowanego przez Urząd Miasta Hajnówka, za co składamy serdeczne podziękowania.

Dorota Królikowska-Łapińska

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.