20-ta rocznica śmierci budowniczego Soboru Św. Trójcy w Hajnówce – oj. Antoniego Dziewiatowskiego (9.08.1917-25.09.1995)

01
27 września 2015 r. po wieczornym nabożeństwie w Soborze Św. Trójcy w Hajnówce odsłużona została panichida w intencji wieloletniego proboszcza – oj. Antoniego Dziewiatowskiego. Ilość parafian, którzy przyszli na nabożeństwo świadczy o tym, że pamięć o duchownym mimo tego, że odszedł do Pana 20 lat temu jest ciągle żywa. Żywy jest przykład jego kapłaństwa i życia.
Po panichidzie zebrani udali się na spotkanie – wspomnienie oj. A. Dziewiatowskiego. Spotkanie zorganizowało Bractwo św. św. Cyryla i Metodego we współpracy z parafią. Spotkanie rozpoczął ks. Dziekan Michał Niegierewicz – uczeń oj. Antoniego, który po jego śmierci został proboszczem hajnowskiej parafii (pełni tę funkcję nieprzerwanie od 20 lat). We wspomnieniach oj. Michała oj. Antoni jawi się jako niezwykle ciepły człowiek, który nigdy nikogo nie osądzał, dużo wymagał od siebie, cały poświęcił się dla Cerkwi. Wspomniał też o fenomenie, który obecnie raczej się nie zdarza, oj. Antoni każdego dnia służył Boską Liturgię.
Następnie głos zabrała dyrektor Biblioteki Miejskiej - pani Alla Gryc, która przedstawiła bardzo interesującą prezentację dotyczącą oj. Antoniego. Mieliśmy okazję zobaczyć archiwalne zdjęcia. Oj. Antoni był proboszczem w Hajnówce od 1951 r. W czasie budowy Soboru Św. Trójcy nazywany był „wielkim jałmużnikiem". Posiadał umiejętność „otwierania ludzkich serc". Sobór wznoszony był wysiłkiem ludzi niemal całego świata. Utrzymywał przyjazne stosunki z duchownymi, pielgrzymował, przywoził relikwie do Soboru. Od 1982 r. zaczęły odbywać się w Hajnówce festiwale, które później przerodziły się w Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej.
Oj. Antoni Dziewiatowski zapisał się w historii Cerkwi Prawosławnej w Polsce. Jego spuścizna dla miasta i powiatu hajnowskiego są nie do przecenienia. Zostawił po sobie dumę Hajnówki - przepiękny Sobór Św. Trójcy. Do dziś zarówno Sobór jak i odbywający się w nim festiwal przyciągają rzesze wiernych i turystów.
W historii naszego miasta oj. Antoni zapisał się też jako orędownik wolności i demokracji. Cieszył się ze wszystkiego co może łączyć chrześcijan różnych wyznań. Był ceniony przez wszystkich.


członkowie Stowarzyszenia Bractwo św. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.