XI Prezentacje "Uczelnie w powiecie"

 37

Tegoroczne Prezentacje Edukacyjno-Doradcze "Uczelnie w powiecie" zaplanowano przeprowadzić w pięciu miejscowościach: w Sokółce, Bielsku Podlaskim, w Hajnówce. Na początku marca uczelnie zawitają również do Siemiatycz i Wysokiego Mazowiecka.

 

27 lutego młodzież z hajnowskich szkół miała okazję poznać szeroką ofertę dziewięciu uczelni z województwa i nie tylko.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali przedstawiciele lokalnej władzy Jerzy Sirak – Burmistrz Miasta Hajnówka, Andrzej Skiepko – Zastępca Starosty Powiatu Hajnowskiego oraz Wiesław Pietuch – Redaktor Naczelny Wieści Podlaskich i Sławomir Bakier – Dziekan Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce. – Mam nadzieję, że będą to kolejne udane prezentacje i wielu potencjalnych studentów z Hajnówki trafi na uczelnie, które są dzisiaj prezentowane – powiedział burmistrz.

Wybór uczelni jest ogromy. Aby właściwie wybrać, już zawczasu należy zapoznać się z szeroką gamą ofert. - W ramach proorientacji zawodowej chcielibyśmy, by nasi uczniowie, mimo że to jeszcze gimnazjaliści, dowiedzieli się jakie należy skończyć szkoły średnie, by dostać się na wybraną uczelnię - informuje Mariola Nabokow, pedagog szkolny Zespołu Szkół Nr 1 w Hajnówce.

Na tegoroczne prezentacje przyszło wielu młodych ludzi wraz z opiekunami. Ada Prusinowska już myśli o przyszłości, swoją naukę planuje kontynuować na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. - Niedługo czeka nas wybór studiów i przyszliśmy z klasą, by zobaczyć gdzie są najlepsze warunki do studiowania.

Już od wielu lat uczelnie starają się wyjść studentom naprzeciw. Poszerzają swoją ofertę edukacyjną, modernizują obiekty, tworząc je bardziej nowoczesnymi i przyjaznymi dla współczesnego studenta. O planach prezentujących się w Hajnówce uczelni i o tym co się wydarzyło przez ostatni rok opowiadają przedstawiciele poszczególnych uczelni.

NIEPAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA PEDAGOGICZNA W BIAŁYMSTOKU w tym roku akademickim może poszczycić się otwarciem nowego koła naukowego młodych wolontariuszy, bowiem uczelnia zachęca studentów do działalności naukowej i praktycznej. - Wciąż rozwijamy się pod kątem specjalności na psychologi, pedagogice, bezpieczeństwu wewnętrznym i pracy socjalnej. Od września studenci będą mogli odbywać praktyki w Zespole Szkół Niepaństwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Białymstoku, gdzie powstanie szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła średnia.

PAŃSTWOWA SZKOŁA WYŻSZA IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W BIAŁEJ PODLASKIEJ ma w ofercie dla przyszłych studentów 15 kierunków studiów, 34 specjalności. Są to kierunki ekonomiczne, medyczne, rekreacyjno-sportowe, humanistyczne. W sumie nowym kierunkiem jest gospodarka przestrzenna (studia inżynierskie), fizjoterapia (studia licencjackie i magisterskie), mechanika i budowa maszyn (studia inżynierskie). W przygotowaniu jest geologia inżynieryjna. Dążymy do stałego rozwoju – rozbudowujemy infrastukturę uczelni, aby zapewnić naszym studentom nowoczesną bazę dydaktyczna w postaci: obiektów dydaktycznych, biblioteki, nowoczesnego domu studenta oraz Centrum Badań nad Innowacjami w zakresie zdrowia, technologii informatycznych praz odnawialnych źródeł energii odnawialnej. Zapewniamy dostęp do Telecentrum i bezprzewodowego Internetu. Dodatkowo na studentów czekają liczne koła naukowe, stypendia, staże zagraniczne, studia podyplomowe, ciekawe kierunki i projekty.

POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA planuje uruchomić kierunek biotechnologii na wydziale budownictwa i inżynierii środowiska. - W chwili obecnej czekamy na dopełnienie wszelkich wymaganych formalności. Mamy nadzieję, iż uda nam się zaciekawić potencjalnych kandydatów nowym kierunkiem, który łączy w sobie nauki chemiczne, biologiczne oraz nauki techniczne. Planujemy również otwarcie makrokierunku ekoinżynieria, jednak nie wiemy, czy ruszy on w tym, czy w następnym roku akademickim. 25 kwietnia br. zapraszamy na dzień otwarty na Politechnice Białostockiej, oraz na inne imprezy, które będą miały miejsce na terenie naszej uczelni: Juwenalia, Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki oraz na Dzień Akademicki, podczas którego zamierzamy pokazać kilka fajnych projektów naszych studentów. Studenci wydziału Mechanicznego w tym roku przygotowują niespodziankę – będą rywalizować w Formule Student Germany 2013 . Jest to konkurs na bolid projektowany i konstruowany od podstaw przez studentów, którzy będą mieli okazję ścigać się nim na torach Formuły 1 w Niemczech i na Węgrzech. Planujemy również trzecią edycję Łazika Marsjańskiego, stworzonego przez naszych studentów, który w 2011 roku odniósł wielki sukces.

UNIWERSYTET MEDYCZNY W BIAŁYMSTOKU proponuje studiowanie na 14 kierunkach, które są rozłożone w trzech wydziałach: lekarski z oddziałem stomatologii i oddziałem nauczania w języku angielskim, wydział farmaceutyczny z oddziałem medycyny laboratoryjnej i wydział nauk o zdrowiu. Unikatowy kierunek – logopedia z fonoaudiologią. Uniwersytet stale inwestuje w infrastrukturę uczelni. W 2011 roku zostały oddane do użytku dwa nowe budynki: Euroregionalne Centrum Farmacji i Centrum Dydaktyczno-Naukowe Wydziału Nauk o Zdrowiu.

UNIWERSYTET PRZYRODNICZO-HUMANISTYCZNY W SIEDLCACH ma w ofercie 21 kierunków. - Od zeszłego roku naszą nowością jest gospodarka przestrzenna, mamy nowe, praktyczne koła naukowe. W planach jest plastyka. W ciągu miesiąca zostanie otwarty nowy budynek wydziału humanistycznego, w pełni wyposażony multimedialnie i przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Możemy poszczycić się też nowymi pięknymi organami i salą koncertową. Uniwersytet organizuje również uczelniane giełdy pracy, na które zapraszamy pracodawców z regionu, którzy mają konkretną ofertę pracy, stażu i praktyk dla naszych studentów i absolwentów. Organizujemy również Ogólnopolski Tydzień Kariery. Jest to to cykl warsztatów, wykładów i spotkań dotyczących przedsiębiorczości Uniwersytet w Siedlcach organizuje również konkursy, za którymi stoją wymierne nagrody. W tym roku organizowano konkurs na Ciastko Miasta Siedlec, przed nami ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół średnich – Fotopołowy, do udziału którego zachęcamy wszystkich zainteresowanych fotografią.

UNIWERSYTET W BIAŁYMSTOKU w tym roku uruchomił kierunek – biologia z geografią. - W przygotowaniu są kierunki w języku obcym – angielskim i rosyjskim.

WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ IM. STANISŁAWA STASZICA W BIAŁYMSTOKU

Studenci II i III roku WSAP-u od nowego semestru będą mieli 600 godzin praktyk. W ramach nowego programu stworzono rady programowe, które będą współpracować z firmami i instytucjami, by studenci zdobywali wiedzę nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną. - Rady będą wyznaczać nam drogę, z czego mamy kształcić, byśmy mogli wypuszczać na rynek praktycznych studentów, który w łatwy sposób będą mogli znaleźć pracę i będą potrzebni na rynku pracy. Od października uruchamiamy nowy kierunek ekonomia (studia licencjackie).

WYŻSZA SZKOŁA FINANSÓW I ZARZĄDZANIA W BIAŁYMSTOKU wychodzi naprzeciw potencjalnych kandydatów i w tym roku poleca nowość - język rosyjski stosowany w biznesie.

WYŻSZA SZKOŁA OFICERKA WOJSK LĄDOWYCH IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI WE WROCŁAWIU po raz pierwszy prezentowała się w Hajnówce. - Oferujemy studia wojskowe i cywilne (stacjonarne i niestacjonarne). Studia cywilne na kierunkach zarządzanie, bezpieczeństwo narodowe, oraz inżynieria bezpieczeństwa. Po pierwszym semestrze tych studiów jest możliwość przeniesienia się na studia wojskowe, na które jest bardzo trudno się dostać. Bowiem w ubiegłym roku na jedno miejsce przypadało 16 osób. W tym orku do dyspozycji mamy 158 miejsc. Absolwent takich studiów ma tytuł magistra i jest promowany na pierwszy stopień oficerski, na stopień podporucznika i ma zagwarantowaną pracę w wojsku. Student naszej szkoły jest kandydatem na żołnierza zawodowego. Zapewnione jest zakwaterowanie na terenie jednostki, wyżywienie, pełne umundurowanie oraz pełny sprzęt i uposażenie. Codziennie jest rozruch poranny i apele.

Rekruci muszą na maturze mieć zdany jeden przedmiot ścisły – matematyka, fizyka, chemia, lub informatyka. Przedmiot rozszerzony jest lepiej punktowany. Kandydaci muszą przejść rozmowę kwalifikacyjną i zdać test sprawności fizycznej, składający się z czterech konkurencji: bieg, pływanie oraz zwis na drążku na ugiętych ramionach dla kobiet i podciąganie na drążku dla mężczyzn, bieg wahadłowy dla mężczyzn, bieg kopertowy dla kobiet.

 

XI Prezentacje "Uczelnie w powiecie" zakończyły się nadaniem wyróżnień. W imieniu burmistrza Sylwia Koczuk wręczyła przedstawicielom Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu dyplom i rzeźbę żubra za najbogatszą ofertę edukacyjną. Nagrodę – płaskorzeźbę i dyplom za najciekawszą ofertę edukacyjną z rąk Wicestarosty – Andrzeja Skiepko otrzymał Uniwersytet Białostocki.

 

ORGANIZATOR:

  • Podlaski Oddział Wojewódzki towarzyszenia Współpracy "Polka -Wschód"
  • Redakcja Wieści Podlaskie"
  • Starostwo Powiatowe w Sokółce
  • Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim
  • Starostwo Powiatowe w Hajnówce
  • Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach
  • Starostwo Powiatowe w w Wysokim Mazowieckiem

PATRONAT:

  • Burmistrz Sokółki
  • Burmistrz Bielska Podlaskiego
  • Burmistrz Hajnówki
  • Burmistrz Siemiatycz
  • Burmistrz Wysokiego Mazowieckiego

 

Emilia Rynkowska


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.