Wielkanoc w Hajnówce

06

Chrystos Woskresie! - Chrystus Zmartwychwstał

Woistinu Woskresie Chrystos! - Prawdziwie Zmartwychwtał

 

 

WIELKANOC, najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. W tym roku wierni kościoła katolickiego obchodzili święto 5 kwietnia, natomiast wierni kościoła prawosławnego – tydzień później – 12 kwietnia.

Okresem przygotowawczym do Wielkanocy jest Wielki Post kończący się Wielkim Tygodniem, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń.

Do święta przygotowywaliśmy się nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim duchowo. Dbając o duchowe przygotowanie dzieci i młodzieży – w ostatnim tygodniu zorganizowano rekolekcje. Wierni przystąpili do sakramentu spowiedzi i komunii świętej (pryczasti).

Ostatnie trzy doby Wielkiego Tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne.

W Wielki Czwartek prawosławni palili świece podczas czytania fragmentów 12 Ewangelii, w Wielki Piątek wszyscy wierni pokłonili się przed ukrzyżowanym Chrystusem.

Zgodnie z tradycją, co roku w Wielką Sobotę odbywa się w świątyniach błogosławieństwo i poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. Wierni przybywają do świątyń z koszykami pełnymi różnorodnych produktów, aby przed spożyciem ich w dniu Paschy, poświęcić je Bogu, dziękując jednocześnie za nie. Tegoż samego dnia odbyła się adoracja Chrystusa.

W kościele katolickim obchody zmartwychwstania Jezusa Chrystusa rozpoczynają się po zapadnięciu zmroku. Przed kościołem rozpala się ognisko, którego płomienie zostały poświęcone przez kapłana. Następnie od poświęconego ognia zapala się paschał (dużą świecę), symbolizujący Chrystusa, czyli Światłość świata, co ma uzmysławiać, że dokonała się Pascha, przejście z mroku do jasności, ze śmierci do życia. Wczesnym rankiem odbyła się procesja i msza zwana rezurekcją

Wierni kościoła prawosławnego wzięli udział w mszy zwanej jutrznią. Po trzykrotnym okrążeniu cerkwi przez duchowieństwo i wiernych, kapłan uderzył trzykrotnie krzyżem w drzwi cerkwi, co symbolizuje odwalenie kamienia od grobu zmartwychwstałego Chrystusa.

Czas Zmartwychwstania Pańskiego jest czasem radosnym - symbolizuje go biały kolor szat liturgicznych. W tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie.

Emilia Rynkowska


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.