Obchody Dnia Flagi Narodowej

07

Na mocy ustawy z 20. II. 2004 r. dzień 2 maja ustanowiony został Dniem Flagi Narodowej. W całej Polsce na wielu budynkach i masztach pojawiły się biało–czerwone barwy.

 

Przed Urzędem Miasta Hajnówka o godzinie 12:00 zabrzmiał Hymn Polski w wykonaniu Orkiestry Dętej pod batutą Krzysztofa Romaniuka. Wszyscy w zadumie patrzyli jak na maszt wciągana jest flaga państwowa.

Flaga jest jednym z najważniejszych symboli każdego narodu. Prawdziwy patriota powinien mieć dla niej wielki szacunek.

Od 2004 r. flagę państwową można wywieszać bez specjalnej okazji, nawet na prywatnej posesji, na balkonie, pod warunkiem, że otoczy się ją czcią i szacunkiem. Podczas wciągania czy zdejmowania z masztu flaga nie może dotknąć jego podstawy. Kiedy eksponuje się ją w pomieszczeniu, flaga nie może, nawet w jednym punkcie, dotykać podłogi. Podczas wciągania flagi na maszt i jej opuszczania należy zamilknąć i stanąć na baczność. To samo dotyczy sytuacji, kiedy flaga jest wnoszona do sali lub wprowadzana podczas apelu na wolnym powietrzu. Mężczyźni i chłopcy powinni wówczas zdjąć nakrycia głowy. Takiego zachowania nie musi poprzedzać żadna komenda. Plucie na flagę, deptanie jej i palenie - to bezczeszczenie. Flagę eksponuje się tylko w ciągu dnia, a jeśli pozostawia się ją na noc, powinna być oświetlona tak, by wyraźnie było widać jej barwy. Flagę należy zdjąć przed lub podczas deszczu i silnego wiatru, ponieważ eksponowanie flagi mokrej „sponiewieranej”, czyli postrzępionej jest obrazą symbolu państwowego.
W razie żałoby narodowej flaga jest wciągana (lub opuszczana) do połowy masztu, czasem dodatkowo na fladze zawiesza się kir (czarną wstęgę).

Flaga biało-czerwona stała się symbolem państwowym po I wojnie światowej, w 1919 roku.
Kolory biały i czerwony, jako barwy państwowe Polski, zostały wprowadzone przez parlament 7 lutego 1831 roku. Są to barwy pochodzące od herbu państwa. Górny pas – biały - wywodzi się od białego orła i białej litewskiej Pogoni, dolny – czerwony – od pola tarczy herbowej. Biel w połączeniu z czerwienią jako symbole zaistniały 3 maja 1792 r. Polki patriotki dla uczczenia pierwszej rocznicy Konstytucji 3 maja przewiesiły białe szarfy przez czerwone suknie. Kiedy tuż po wybuchu powstania listopadowego wprowadzono biało-czerwone kokardy wojskowe, biel symbolizowała na nich „dobro i czystość dążeń narodu polskiego”, a czerwień „dostojność i majestat władców polskich”. W heraldyce biel jest symbolem czystości, lojalności, pokory i szlachetności. Czerwień oznacza miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie.

autor: Emilia Rynkowska

fot. Ewa Gromotowicz


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.