11 listopada - Święto Niepodległości

34

Polska nie odzyskała niepodległości z dnia na dzień. Był to złożony proces trwający wiele lat, który trzeba było mozolnie przeprowadzać po 123 latach braku suwerenności i podzielenia kraju pomiędzy zaborców. 11 listopada w Compiegne pod Paryżem, przedstawiciele Niemiec podpisali rozejm, który oznaczał zakończenie I wojny światowej. Tego też dnia przekazano władzę wojskową Komendantowi I Brygady Legionów Polskich Józefowi Piłsudskiemu.

 

Na pamiątkę odzyskania niepodległości dzień 11 listopada jest w naszym kraju Świętem Narodowym, ustanowionym oficjalnie w 1937 roku. Niestety, nie cieszyliśmy się nim długo. Najpierw niepodległość utraciliśmy pod hitlerowską i sowiecką okupacją wojenną, zaś w okresie PRL święto niepodległości zostało zakazane. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada wróciło do kalendarza oficjalnych świąt państwowych dopiero ustawą Sejmu w 1989 roku.

Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego. W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty.

W Hajnówce uroczystości obchodów 95 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się modlitwą w intencji Ojczyzny: Nabożeństwem Dziękczynnym w intencji Ojczyzny w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce oraz Mszą Świętą za Ojczyznę w Kościele Świętego Cyryla i Metodego w Hajnówce. Po mszy nastąpił przemarsz ulicą 3 Maja z udziałem Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej pod batutą Krzysztofa Romaniuka

Spotkanie z mieszkańcami miasta przy Pomniku „Ofiarom Wojen, Przemocy i Represji „91” rozpoczęło się hymnem narodowym i krótkim koncertem wiązanki melodii żołnierskich w wykonaniu hajnowskiej orkiestry.

- W historii i życiu narodów zawsze są szczególne dni i szczególne daty. Taką datą jest 11 listopad 1918 roku. Podczas przemówienia Jerzy Sirak - Burmistrz Miasta Hajnówka podkreślił, że mamy wielkie szczęście, iż możemy się spotkać w wolnej Polsce. Burmistrz podziękował wszystkim za przybycie na spotkanie i za wspólną modlitwę w intencji Ojczyzny i za wszystkich naszych przodków, którzy w przeszłości oddali życie, krew i zdrowie, za to, byśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie.

Na modlitwę w ich intencji zaprosił Proboszcz Zygmunt Bronicki - Tyle jest miejsc pamięci na naszej hajnowskiej ziemi (…) grób żołnierzy 1920 roku na Międzytorach, grób powstańców styczniowych w Orzeszkowie i żołnierzy Armii Krajowej w Topile... (...)

Po wspólnej modlitwie poszczególne delegacje władz oraz urzędów, instytucji, przedsiębiorstw i szkół złożyły wieńce.

Na zakończenie spotkania na skwerze orkiestra zagrała Marsz Pierwszej Brygady.

Emilia Rynkowska


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.