Wielkich dzieł Boga nie zapominamy...

03

Szanowni Państwo!

Motywy, które skłoniły mnie do podjęcia organizacji IV Festynu Misyjnego przy bramie Puszczy Białowieskiej, były bogate i złożone. Do priorytetowych należą: historyczna wizyta Patriarchy Moskwy i Rusi Cyryla I w Polsce i wynikające z niej przesłanie Ewangelii – w sercu której jest obecna modlitwa Chrystusa o jedność Kościoła (J 17, 1–26), kult błogosławionego Jana Pawła II i jego głęboka troska o losy rodziny ludzkiej, Rok Wiary w Kościele Powszechnym otwarty 11 X 2012 r. z okazji 50. rocznicy Soboru Watykańskiego II, a także szlachetność osób – mieszkańców Hajnówki gotowych do dzielenia się talentem swego człowieczeństwa przy tworzeniu tegorocznego Festynu Misyjnego. To dzięki ich altruizmowi dane nam było otworzyć się na sferę ducha ludzkiego i doświadczyć wartości stojących na straży godności człowieka. Jako koordynator całości programu – z serca dziękuję za wkład pracy i poświęcenie czasu dla tego rodzaju idei.

 

Dziękuję także sponsorom za zrozumienie rangi spotkań kulturalno-religijnych w naszym środowisku lokalnym i okazane wsparcie materialne. Należą do nich instytucje i osoby prywatne:

Urząd Miasta Hajnówka; Starostwo Powiatowe Hajnówka; Zakład Opieki Zdrowotnej Hajnówka: dyrektor Grzegorz Tomaszuk, kierownik Oddziału Żywności i Żywienia Maria Stelmach; Zakład Drzewny ANDREWPOL Hajnówka: Łucja i Andrzej Pryczynicz – w bieżącym roku najbardziej znacząco ustosunkowali się do potrzeb organizacji Festynu Misyjnego; Zakład Cukierniczy GATO Hajnówka: Maria Mazur; Zakład Stolarstwa Ogólnego „KON-STOL" Hajnówka: S.C.M.H.W.R. Kondratiuk; Hurtownia Owoców Cytrusowych MANGO Hajnówka: Mirosław i Iwona Popow; Piekarnia PODOLSZYŃSCY: Zbigniew i Zeneida Podolszyńscy; Ciastkarnia: Lucjan Wiśniewski; Rodzina Ewy i Mirosława Ignatowicz; Siostry Misjonarki świętej Rodziny.

Dziękuję pracownikom Hajnowskiego Domu Kultury za otwartość i współpracę przy organizowaniu Festynu Misyjnego. W bieżącym roku w sposób szczególny: dyrektorowi Rościsławowi Kuncewiczowi, kierownikowi artystycznemu Jadwidze Kuczkin, plastyk Annie Tarasiuk, akustykom – Włodzimierzowi Gredelowi i Władysławowi Trusiewiczowi, Pawłowi Sakowskiemu.

Wyrażam głęboką wdzięczność ruchowi katolickiemu „Odnowa w Duchu Świętym" za solidarność i wsparcie w wypełnianiu misji Kościoła. Po raz kolejny, w sposób niezawodny na każdym odcinku włącznie z pełną troski obsługą uczestników Festynu Misyjnego w Hajnowskim Domu Kultury, służyli swoją pomocą i ofiarnością: Aleksandra Jankowska, Krystyna Ziuzia, Wanda Wrzesińska, Janusz Zając.

Pan Arkadiusz Mróz – nauczyciel informatyki Zespołu Szkół nr 3 w Hajnówce w bieżącym roku przygotował profesjonalną prezentację multimedialną, która wzbogaciła całość programu artystycznego IV Festynu Misyjnego. Jako córka duchowa błogosławionej Bolesławy Lament – Założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek świętej Rodziny o charyzmacie ekumeniczno-misyjnym, wyrażam Panu dodatkową wdzięczność za osobiste poszukiwanie zdjęć naszej Matki, która w tajemnicy świętych obcowania z miłością w sercu spoglądała na nas podczas projekcji multimedialnego programu. Dziękuję Pani Sylwii Szpakowicz – rodzicowi z Zespołu Szkół nr 3 w Hajnówce, która w zastępstwie Pana Arkadiusza przejęła na Festynie Misyjnym odpowiedzialność za ekranizację programu.

Z serca dziękuję Państwu Janowi i Wandzie Krynickim oraz Państwu Aleksandrowi i Katarzynie Ignatowicz – rodzicom pochodzenia Ewy i Mirosława Ignatowicz, którzy jako przedstawiciele rodzin hajnowskich prezentowali na tegorocznym Festynie Misyjnym pełne troski myśli Ojca Świętego Jana Pawła II o losy rodziny ludzkiej – najistotniejszej komórki społecznej. Można uznać, że żółto – biało – niebieskie balony z załączonym rulonem adresów stron internetowych dokumentujących przemówienia Papieża – Polaka wygłoszone z okazji Światowych Dni Spotkań z Rodzinami stanowiły pozdrowienie BŁOGOSŁAWIONEGO skierowane do rodzin naszego środowiska lokalnego.

Dziękuję Pani Teresie Litwin – pracownikowi Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce za prezentowanie na scenie Hajnowskiego Domu Kultury poszczególnych punktów programu artystycznego.

W sposób wyjątkowo serdeczny pragnę podziękować dzieciom i młodzieży, którzy pod opieką nauczycieli i wychowawców stanowią centrum programu artystycznego w Hajnowskim Domu Kultury. Są to:

Chór z Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce pod kierunkiem nauczyciela – muzyka Pani Ali Sajewicz. Liczna obecność uczniów i ich talent wokalny sprawiły, że niejako spontanicznie otwieraliśmy nasze serca na przesłanie wykonywanych przez nich utworów muzycznych: „Zjednoczeni w Duchu", „Wiele jest serc, które czekają na Ewangelię", „Abyśmy byli jedno – podajmy sobie ręce". Występ Chóru Szkolnego dodatkowo wzbogacił laureat festiwalu „Śpiewajmy Panu" Filip Rejent, prezentując utwory „Zabielały kłosy" oraz „Piękna historia".

Dzieci z Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce. Z całą pewnością można stwierdzić, że laureatem w dziedzinie utworów tanecznych prezentowanych przez dzieci na Festynie Misyjnym w Hajnowskim Domu Kultury jest Pani Aniela Kot, która systematycznie zaszczepia w sercach swoich wychowanków ideały ekumeniczno-misyjne. W tym roku przygotowane przez nią dzieci w wieku 5 i 6 lat wykonały polski taniec „Krakowiak" i taniec rosyjski „Walionki".

Swój występ na Festynie Misyjnym zainaugurowała w bieżącym roku także Pani Iwona Zaniewska-Ciep we współpracy z Panią Alicją Jurczak, pod opieką których pięciolatki wykonały symboliczny taniec „Polkę lubelską".

Jak zawsze, dzieci z Przedszkola nr 5 dostarczyły publiczności miłych wzruszeń, czego dowodem były gromkie owacje.

Uczniowie klas III Szkoły Podstawowej nr 6 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce. Łączy mnie z nimi szczególna więź ze względu na wspólne przeżycia związane z przygotowaniem do Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w poprzednim roku szkolnym. Jako nauczyciel-katecheta inicjujący rozwój wiary chrześcijańskiej w sercach wychowanków wyrażam radość z faktu, że tak licznie i z entuzjazmem włączyli się w przygotowanie inscenizacji „Historia Papieskiego Dzieła Misyjnych Dzieci". Jej celem było kształtowanie wrażliwości na symbole religijne, solidarność z dziećmi całego świata, a także wprowadzanie w uniwersalne wartości chrześcijańskie.

Uczniowie – przedstawiciele klas IV Szkoły Podstawowej nr 6 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce. Priorytetową rolę odegrał tutaj Maciej Ignatowicz, występując w roli francuskiego biskupa Forbina Jansona – Założyciela Papieskiego Dzieła Misyjnych Dzieci. Pozostali uczniowie w symbolicznych szarfach poszczególnych kontynentów na zaproszenie uczniów klas III włączyli się w śpiew „Hymnu Papieskiego Dzieła Misyjnych Dzieci".

Drużyna Zuchów „Przyjaciele Zielonego Lasu" i przedstawiciele klasy VI – Szkoły Podstawowej nr 6 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce. Ich bezpośrednim opiekunem i wychowawcą jest Pani Mariola Kędyś. Pod jej opieką uczniowie w interesującej aranżacji zaprezentowali na scenie Hajnowskiego Domu Kultury różaniec misyjny w językach pięciu kontynentów, uwrażliwiając publiczność na znaczenie modlitwy w intencjach misjonarzy i tych, do których Jezus Chrystus ich posyła.

Drużyna Harcerska „Płomienie" z Zespołu Szkół nr 3 w Hajnówce. W bieżącym roku pod kierunkiem Pani Aliny Nesteruk „PŁOMIENIE" miały za zadanie wtajemniczyć publiczność w tajniki Słowa Bożego, które w świetle nauki Jezusa Chrystusa kryje w sobie życie wieczne. Bogactwo Słowa Bożego ukazane zostało w metaforach, takich jak: lampa, miecz, młot, woda i deszcz, miód, ziarno. Harcerki uzasadniły, że Słowo Boże wpływa na strukturę psychiczno-duchową chrześcijanina analogicznie do właściwości i funkcji wymienionych powyżej obrazów. To, w jaki sposób chrześcijanin przeżywa i doświadcza Słowa Bożego, zależy od etapu jego psychiczno-duchowego rozwoju. W podsumowaniu ukazane zostało znaczenie rozważanego Słowa Bożego w dialogu ekumenicznym rozumianym jako podejmowanie kroków miłości w prawdzie.

Powołując się na sentencję błogosławionego Jana Pawła II: „ŻYCIE JEST TALENTEM, KTÓRY TRZEBA NIEUSTANNIE ROZWIJAĆ I POMNAŻAĆ, ABY CORAZ PEŁNIEJ STAWAĆ SIĘ DAREM DLA INNYCH", dziękuję uczestnikom konkursu plastycznego „Podróże Apostolskie Jana Pawła II – 1981 rok".

W bieżącym roku wzięli w nim udział uczniowie z następujących szkół:

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Hajnówce

  • Klaudia Litwin – klasa IV
  • Zuzanna Łabędzka – klasa IV

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce

  • Nikola Lubowicka – klasa IV
  • Patrycja Nazaruk – klasa IV
  • Izabela Androsiuk – klasa V
  • Aleksandra Głowacka – klasa V
  • Gabriela Kirpsza – klasa VI
  • Zespół Szkół nr 3 w Hajnówce
  • Milena Wołonciej – klasa I gimnazjum

Zespół Szkół z Dodatkowym Białoruskim Językiem Nauczania w Hajnówce

  • Mateusz Bedkowski – klasa I gimnazjum
  • Karolina Mirek – klasa I gimnazjum

Podsumowując podziękowanie, przywołam słowa Jana Pawła II skierowane do dzieci i młodzieży: WY JESTEŚCIE NADZIEJĄ ŚWIATA I KOŚCIOŁA.

Wdzięczność wobec wszystkich zaangażowanych w ewangelizację zamykam w wierszu:

DNIA KAŻDEGO

Szukać każdego dnia siebie prawdziwego. Słyszeć własne myśli nie przyćmione, zobaczyć więcej niż widzą oczy. Poznać dobrych ludzi i nie móc ich zliczyć. Zamienić tęsknotę za przeszłością na ciekawość duchowego świata. Śpiewać, malować, tańczyć choćby w myślach. Otwartym być na szczęście najbardziej kruche i ulotne. Pamiętać, jaki pokój może być w ciszy. Słuchać ludzi – ich życiowej opowieści. Zrozumieć, że jest się dzieckiem stwórczej miłości i wszechświata nie mniej niż gwiazdy...

Z pozdrowieniami,

s. Faustyna Dorota Ordak

Misjonarka świętej Rodziny

fot. Rodzice, rodzina i przyjaciele

 

 

 

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.