Obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski w Hajnówce

11

Biała laska jednoznacznie kojarzy się w społecznej świadomości. Od 1964 roku w Stanach Zjednoczonych, a od 1993 roku w Polsce, dzień 15 października jest dniem, w którym osoby niewidome i słabowidzące na całym świecie demonstrują zarówno swoją obecność, jak i swoje potrzeby, a zwłaszcza potrzebę NORMALNEGO TRAKTOWANIA, bez fałszywej litości i współczucia.

 

Tegoroczne spotkanie odbyło się w gościnnej sali Hajnowskiego Domu Kultury. Swoją obecnością zaszczycili je: Jerzy Sirak, burmistrz Miasta Hajnówka, Halina Sirak, przedstawiciele Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Hajnówce, Rościsław Kuncewicz, dyrektor Hajnowskiego Domu Kultury oraz pełniący funkcje wiceprezesów Zarządu Okręgu Podlaskiego Polskiego Związku Niewidomych w Białymstoku - Halina Sacharewicz i Rafał Gawkowski.

Program kulturalno-rozrywkowy zapewniły nam: Teatr T3, działający przy siedzibie Okręgu Podlaskiego PZN w Białymstoku oraz kwartet smyczkowy "Archi" z Prużan na Białorusi pod dyrygenturą Julii Sjedowej. Spotkanie umilała nam również swoim śpiewem członkini naszego Kola - Julita Kiczkajło. O to zaś, aby na stolach nie zabrakło jadła ani napitku, zadbały wolontariuszki z miejscowego Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego: Małgorzata Szwarc i Wioletta Rabczuk, którym należą się wielkie podziękowania za życzliwość, poświęcenie i gotowość niesienia pomocy ludziom potrzebującym.

Spotkanie zakończył pokaz sprzętu optycznego, elektronicznego i komputerowego, ułatwiającego nam, niewidomym i słabowidzącym, codzienne funkcjonowanie, a także umożliwiającego samodoskonalenie się i wszechstronny rozwój, pozwalającego na czynny udział w życiu społecznym, przeprowadzony przez przedstawicieli warszawskiej firmy „Lumen” oraz radomskiej „Tyflokom”. Z jednej strony, cieszy fakt, że dostępność tych wszystkich, jak by na to nie patrzeć, przedmiotów i urządzeń codziennego użytku, jest coraz powszechniejsza, smuci natomiast, że ich cena sprawia, że dla wielu potrzebujących znajdują się one wciąż w sferze marzeń.

Życzeniom optymizmu, radości z "małych rzeczy, które cieszą" i zdrowia, towarzyszyły słowa podziękowania gościom i członkom Koła PZN w Hajnówce za wspólne spotkanie oraz złożone przez Prezes Zarządu naszego hajnowskiego Koła, Alicję Leoniuk , serdeczne podziękowania i słowa szczególnego uznania dyrektorowi Hajnowskiego Domu Kultury oraz wszystkim pracownikom za ogromną pomoc w organizacji tak ważnego dla nas święta.

Koło Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce zrzesza 66 członków, większość stanowią osoby dorosłe, ale jest i młodzież i jedno dziecko.

Nie oczekujemy więcej niż inni, pragniemy zrozumienia i empatii, chcemy, aby pomoc, jaką się nam oferuje była pomocą  "ludziom zupełnie zwykłym, którym tylko brak wzroku", jak mawiała Róża Czacka, założycielka funkcjonującego do dziś Zakładu dla Niewidomych w Laskach pod Warszawą.

 

Modlitwa niewidomego chłopca

dziękuję Ci Boże 
za to że pomarańczka tak ładnie pachnie 
że atłasowa suknia babci jest miła w dotyku 
że rodzice są zdrowi 
a śmiech siostry taki radosny 

nie proszę Cię o nic- 
mam już wiarę 
nadzieję 
i miłość 

nie potrzebuję wzroku 
wiem 
że chcesz bym poznawał świat 
bez obrazów 

jedno czego pragnę- 
by babcia żyła długo 
bo kocham jej ciepły głos 
i zapach pudru

 

Dorota Królikowska

 


 

 

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.