Parking Zwierzyniec zagospodarowany

20.06.12 zwierzyniec

Powiat Hajnowski zakończył realizację projektu inwestycyjnego pn. „Szlakiem bioróżnorodności Puszczy Białowieskiej”. Głównym założeniem przedsięwzięcia było zagospodarowanie parkingu Zwierzyniec  przy drodze Hajnówka – Białowieża.  Efekt jest imponujący – podczas gdy jeszcze dwa lata temu nieruchomość porastały krzaki i wysokie trawy, dziś jadących w kierunku Białowieży wita nowy budynek. Od czerwca br. będzie się tu mieścić Centrum Turystyki i Promocji "Kraina Żubra". Nowoczesny obiekt został w pełni dostoswany do potrzeb turystów: w środku znajdować się będzie informacja turystyczna, sala edukacyjna jako miejsce wystaw, prelekcji i pokazów filmowych, zaś miejsce wokół budynku zostało uzupełnione o obiekty małej infrastruktury turystycznej – wiaty, ławki, stojaki na rowery i plac zabaw. Sam budynek został zaprojektowany z wykorzystaniem ekologicznych nowinek – energia elektryczna pozyskiwana jest za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznej, zaś deszczówka – w celach sanitarnych.

Nowe Centrum Turystyki i Promocji jest integralną częścią szlaku bioróżnorodności – w ramach projektu, na bazie istniejącego Białowieskiego Szlaku Transgranicznego, na terenie dwóch gmin: Hajnówka i Białowieża powstała ścieżka edukacyjna opatrzona 12 tablicami informacyjnymi o tematyce bioróżnorodności Puszczy Białowieskiej. W celu połączenia Zwierzyńca ze szlakiem, Białowieski Szlak Transgraniczny zyskał ok. 3,3 km – rowerzyści bez trudu dojadą tutaj z Bud.

Inwestycja przyczyni się do polepszenia standardów świadczenia usług turystycznych w regionie: opustoszały dotąd parking zostanie przekształcony w nowoczesne centrum informacyjno-edukacyjno-promocyjne i miejsce odpoczynku, a także punkt gdzie zbiegają się szlaki turystyczne. Z kolei opatrzony dwunastoma tablicami Szlak Bioróżnorodności uatrakcyjnia Białowieski Szlak Transgraniczny.

Projekt był realizowany w okresie  lipiec 2018r. – grudzień 2019r., jego całkowita wartość to 2.921.006,27 zł z czego dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego to 2.018.330,70 zł.

Na tym nie koniec planów samorządu odnośnie nowego Centrum Turystyki: Powiat Hajnowski nie osiada na laurach i przygotowuje się do realizacji transgranicznego projektu pn. Transgraniczne dziedzictwo Puszczy Białowieskiej,  mającego na celu m.in. promocję nowopowstałego obiektu na parkingu Zwierzyniec. Projekt zakłada utworzenie Centrum Dziedzictwa Puszczy Białowieskiej oraz jego doposażenie techniczne, umożliwiające organizację spotkań, szkoleń oraz innych działań realizowanych w ramach projektu, służących turystom i tym samym – promocji regionu. A kalendarz wydarzeń przedstawia się imponująco: w planach są rajdy rowerowe, spacery tematyczne, seminaria, konferencje i wystawy. Więcej o projekcie wkrótce. Niedługo poinformujemy także o zasadach pracy nowopowstałego Centrum – pilnie śledźcie stronę :)

Katarzyna Miszczuk

źródło: powiat.hajnowka.pl

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.