Akcja Koszyczek Wielkanocny 2020

03k

Nikt z nas nie spodziewał się jeszcze ponad miesiąc temu, że tegoroczne Święta Wielkanocne będą inne niż dotychczas.

Spokojniejsze, w mniejszym gronie, bez dużych rodzinnych spotkań, duchowego przeżywania tego świątecznego czasu podczas uczestnictwa w nabożeństwach w kościołach i cerkwiach. Każdy z nas przeżywa ten trudny okres indywidualnie, poszukując alternatywnych sposobów radzenia sobie w tej sytuacji, zachowując środki bezpieczeństwa, mające uchronić zdrowie nasze oraz naszych bliskich, byśmy wszyscy mogli spotkać się przy świątecznym stole za rok.

 

W tym roku w celu dotarcia ze świąteczną atmosferą do najbardziej potrzebujących, Fundacja Hagia Marina zainicjowała Akcję „Koszyczek Wielkanocny 2020”. Ma ona celu dostarczenie w okresie Wielkanocy (rzymskokatolickiej i prawosławnej) tradycyjnych święconek do osób najbardziej dotkniętych obecną sytuacją epidemiczną w kraju - hospitalizowanych w szpitalnych oddziałach zakaźnych i dziecięcych oddziałach onkologicznych, seniorów, osób samotnych i zagrożonych wykluczeniem. Kosze wielkanocne zostaną przekazane także personelowi medycznemu jako wyraz naszej wdzięczności za troskę o nasze bezpieczeństwo. Akcją zostały objęte powiaty województwa podlaskiego: Białystok, białostocki, hajnowski, bielski, siemiatycki, łomżyński i kolneński. Darczyńcą oraz wolontariuszem może zostać każdy z nas. Im jest nas więcej, tym większą liczbę osób będziemy w stanie obdzielić świątecznym podarunkiem.

W inicjatywę w naszym mieście i Powiecie Hajnowskim aktywnie zaangażowali się lokalni społecznicy m.in. Marcin Bołtryk (Radny Miasta Hajnówka), Mateusz Gutowski (Radny Powiatu Hajnowskiego), parafie. Poświęcenia koszyczków dokonał Jego Ekscelencja Biskup hajnowski Paweł. Pierwsze 100 pakietów trafiło do Szpitala Powiatowego w Hajnówce. Kolejnymi miejscami były parafie prawosławne:

- Świętej Trójcy w Hajnówce
- Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Hajnówce
- św. Dymitra Sołuńskiego w Hajnówce
- Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Dubinach
- Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Werstoku
- św. Antoniego Pieczerskiego w Kuraszewie
-św. Mikołaja Cudotwórcy w Narewce
- Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie.

Dzięki pomocy proboszczów i wikariuszy parafii, Bractwu świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce oraz innym ludziom dobrej woli koszyczki dotrą do około 400 osób. Kolejne 500 pakietów trafi do parafii, domów opieki oraz osób potrzebujących.

Wielkie ukłony oraz serdeczne podziękowania należą się inicjatorom akcji w naszym regionie oraz wszystkim darczyńcom i wolontariuszom bez , których jej przeprowadzenie nie byłoby możliwe. Takie gesty są dowodem na obecność wielkich serc wokół nas tak cennych w tych trudnych czasach. Dziękujemy!

Na podstawie: www.koszyczek2020.pl, https://www.facebook.com/marcinboltryk/photos/pcb.2768417546560731/2768411039894715/?type=3&theater

Emilia Korolczuk

Urząd Miasta Hajnówka


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.