Maski do nurkowania i ochrona medyków - PB wspiera

4

Po udostępnieniu kamery termowizyjnej Białostockiemu Centrum Onkologii, produkcji dla szpitali przyłbic medycznych, to kolejna inicjatywa Politechniki Białostockiej. Uczelnia swoją wiedzą i możliwościami sprzętowymi wspiera tych, którzy są na pierwszej linii walki z koronawirusem. Odpowiada także na potrzeby zgłaszane przez lekarzy i placówki medyczne działające w regionie.

 

Tym razem prośba o wsparcie napłynęła od personelu Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku: potrzebny jest reduktor umożliwiający połączenie filtra oddechowego od respiratora z maską do nurkowania. To typ maski, który kojarzy się raczej z odpoczynkiem i wakacjami, dostępny jest w popularnej sieci sklepów z artykułami sportowymi. Okazuje się, że w dzisiejszych trudnych czasach pandemii koronawirusa, taka maska może stać się sprzętem ochrony osobistej dla personelu medycznego.

Instytut Inżynierii Biomedycznej, działający pod kierownictwem dr. hab. inż. Szczepana Piszczatowskiego, prof. PB, dostał zadanie opracowania i wydrukowania nakładki na maskę do nurkowania, która umożliwi połączenie jej z filtrem oddechowym od respiratora. "Przejściówkę" w ciągu zaledwie kilku dni zaprojektowali pracownicy Instytutu i wydrukowali na drukarce 3D. Doktor Karol Kochański zabrał kilka egzemplarzy do przeprowadzenia testów. Pierwszych 40 egzemplarzy już pojechało do Kliniki Kardiologii Inwazyjnej USK.

Opierając się na włoskim doświadczeniu wykorzystania twarzowych masek do nurkowania do wentylacji chorych z niewydolnością oddechową oraz korzystając z dostępnych w internecie licznych projektów umożliwiających połączenie jednorazowych filtrów od respiratora z maską do nurkowania, skontaktowałem się z dr. hab. inż. Szczepanem Piszczatowskim. Przedstawiłem pomysł stworzenia reduktorów umożliwiających wykorzystanie masek twarzowych do ochrony osobistej dla personelu medycznego. Dzięki tym nakładkom zwykła maska do nurkowania przy zastosowaniu niedrogiego, jednorazowego filtra od respiratora staje się pełnotwarzową maską zabezpieczającą przed czynnikami biologicznymi. Ma to szczególne znaczenie dla opieki nad pacjentami w stanach zagrożenia życia oraz wymagających intensywnej terapii medycznej. W czasach niedoborów oraz intensywnego wykorzystania

środków ochrony osobistej, taka maska może stanowić alternatywne zabezpieczenie personelu medycznego w sytuacjach kryzysowych - mówi lekarz Karol Kochański, starszy asystent w Klinice Kardiologii Inwazyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Warto dodać, że już ponad 800 przyłbic medycznych wyprodukował do tej pory Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej. Na wydziale pracownicy nie poddają się i każdego dnia kilkaset kolejnych urządzeń jest wykonywanych. Ten podstawowy sprzęt do uchronny lekarzy i pielęgniarek trafia do szpitali i stacji pogotowia ratunkowego.  Przyłbice będą zabezpieczać także pracowników Domów Pomocy Społecznej, którzy w okresie epidemii szczególnie potrzebują ochrony. 

Produkcja możliwa jest dzięki wsparciu firm, z którymi współpracuje Politechnika Białostocka. To Fundacja Unitalent grupy UNIBEP, ChM, Klaster Obróbki Metali. Dziś odezwała się z propozycją wsparcia firma AC. W piątek pomoc m.in. logistyczną i transportową zaoferowała I Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej.

W produkcję przyłbic medycznych włączyli się także pracownicy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku. Wykorzystują dostępne w laboratoriach wydziałowych lampy UV i dezynfekują przyłbice oraz przygotowują je do wysyłki.

Przyłbice medyczne trafiły do tej pory m.in., do takich placówek jak:

- Szpital MSWiA w Białymstoku (Jednoimienny Szpital Zakaźny),

- Szpital Wojewódzki w Łomży (Jednoimienny Szpital Zakaźny),

- Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce (Jednoimienny Szpital Zakaźny),

- Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku,

- Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku,

- Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku,

- Szpital Miejski w Białymstoku,

- Szpital Zakaźny w Białymstoku,

- Szpital w Choroszczy,

- Szpital w Bielsku Podlaskim,

- Szpital w Sokółce,

- Szpital w Łapach,

- Szpital w Hajnówce,

- Szpital w Zambrowie,

- Pogotowie Ratunkowe w Białymstoku,

- Dom Pomocy Społecznej w Zaściankach,

- Dom Pomocy Społecznej w Białymstoku.

 

 

Dorota Sawicka

Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.