Rusza laboratorium Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) wykrywające koronawirusa

W poniedziałek (30.03) w Białymstoku ma ruszyć drugie laboratorium badające próbki na obecność koronawirusa. Badania będą wykonywane przez Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej UMB. Ma być tam przeprowadzanych ok. 200 testów na dobę.

 

Materiał biologiczny pobrany od pacjentów z podlaskich szpitali z podejrzeniem choroby zakaźnej COVID-19 będzie przyjmowany całodobowo, a testy będą wykonywane w pracy zmianowej.
Do badań wykorzystany zostanie "złoty standard" w biologii molekularnej, jakim jest ilościowy PCR w czasie rzeczywistym. Analiza trzech genów wirusa SARS-CoV-2 będzie przeprowadzona w oparciu o testy cechujące się bardzo wysoką czułością w celu precyzyjnej diagnostyki wirusa.

"Na etapie wdrażania metody przepustowość badań zaplanowano na 200 testów dziennie, a docelowo liczba ta wzrośnie do 500 analiz na dzień"- informuje biuro prasowe UMB. 
Obecnie w Białymstoku wykonuje się ok. 100 testów na dobę.

W województwie podlaskim do tej pory stwierdzono 36 przypadki zakażenia koronawirusem. 

Pamiętaj!!!

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie występowania koronawirusa i miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną. Należy stosować zasady higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na specjalnej stronie gov.pl


źródło: rzecznik UMB

https://www.wrotapodlasia.pl
oprac. Aneta Kursa

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.