Członkowie Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce na szlaku Nordic Walking
- Utworzono: piątek, 05, lipiec 2013 16:39
- Odsłony: 4740
W dniu 27 czerwca 2013r. 15-osobowa grupa członków Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce, ubrana na sportowo uczestniczyła w tzw. marszu z kijkami.
„Gdy tylko dowiedziałam się, że nasze koło planuje organizację takiego przedsięwzięcia, od razu zapisałam się na listę uczestników" – powiedziała członkini koła Halina Mączka. Spotkanie odbyło się na wyznaczonym do tego celu, specjalnym szlaku kulturalno-turystycznym pod okiem instruktora, który uczył prawidłowej techniki marszu z kijkami. Dokładna i intensywna rozgrzewka pozwoliła wszystkim uczestnikom pokonać trasę bez żadnego problemu. Głównym celem wycieczki było poznanie przez uczestników doniosłego miejsca dla wyznawców prawosławia zwanego „Krynoczka". Proboszcz Parafii Prawosławnej p/w Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach Ks. Mikołaj Kulik opowiedział zebranym historię tego miejsca. Chętni mogli napić się święconej wody ze źródełka, po czym wyruszyli w dalszą wyprawę. Leśnymi ścieżkami dotarli na Kolejki Leśne, gdzie na wszystkich czekały regionalne smakołyki: babka ziemniaczana, bigos, kurczak i ogórki małosolne. Nie zabrakło także pieczonej kiełbaski na ognisku. Po prostu palce lizać!
Członkowie Koła Terenowego PZN w Hajnówce mają nadzieję, iż nowa forma rekreacji jaką jest nordic walking zawita wśród nich na dobre poprzez organizację w przyszłości grupowych spotkań mających na celu poznanie innych ciekawych miejsc w otaczającym nas regionie.
Sławomir Demczuk (członek koła) - „Zastanawiałem się, czy jest różnica pomiędzy chodzeniem bez kijków, a z kijkami. Po zapoznaniu się z zasadami chodzenia idąc z kijkami nie odczuwałem żadnego zmęczenia. Jedyne co, to odczułem pracę mięśni w ramionach. Miałem wielką ochotę iść jeszcze dalej"
Janusz Puch (z-ca Prezesa Zarządu Koła) - „Spotkanie bardzo udane. Uczestnicy nabierają tężyzny fizycznej, ale przede wszystkim zachęca się osoby niepełnosprawne do wyjścia z domu, umożliwia się im kontakt z ludźmi, przyrodą"
Mikołaj Jankowski (członek koła) - „Wycieczka bardzo mi się podobała. Pani instruktor nornic walking bardzo szczegółowo i dokładnie tłumaczyła zasady poruszania się. Jestem odprężony, wypoczęty, tylko chodzić wspólnie na kijki! Za piątym czy dziesiątym razem będziemy elegancko chodzić"
Halina Mączka (członkini koła) - „Zmęczenia podczas marszu wcale nie czułam. Z wielką chęcią będę uczestniczyć w kolejnych wspólnych wyprawach".
Ewa Borysowiec (członkini koła) - „Chodzenie z kijkami wydawało mi się dosyć łatwe, jednak przekonałam się, że to nie taka prosta sprawa. Chodzić z kijkami jeszcze się nie nauczyłam. Potrzebuję więcej czasu na naukę..."
Krystyna Kowalczuk (instruktor nornic walking) - „Jestem pod wielkim wrażeniem, grupa jest zdyscyplinowana, chętnie się uczy. Widać, że spotkanie przyniosło uczestnikom ogromną radość. Takie zajęcia z pozoru wydają się proste, jednak nie dla każdego. Osobom niewidomym i słabowidzącym ze względu na posiadaną dysfunkcję trzeba poświęcić odrobinę więcej czasu. Grupa była super. Cieszę się, że mimo niepełnosprawności są tak aktywni i życzę im, oby jak najczęściej się spotykali w tym celu".
Impreza pod nazwą „Sport bez barier, zajęcia z zakresu nornic walking" została zrealizowana w ramach zadania „Integracja i aktywizacja osób niepełnosprawnych z terenu Miasta Hajnówka" przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta w Hajnówce za co wszyscy członkowie Koła Terenowego PZN w Hajnówce SERDECZNIE DZIĘKUJĄ!
Alicja Leoniuk