Kreatywne Ferie z DĘBEM - 2020

16d

Stowarzyszenie Abstynentów i Rodzin Klub DĄB w Hajnówce od kilku lat składa w Urzędzie Miasta oferty, a następnie przeprowadza zajęcia w ramach działalności na rzecz naszego środowiska lokalnego, na rzecz integracji rodzin z problemem alkoholowym i innymi dysfunkcjami. Są to zajęcia kierowane do dzieci i młodzieży w ramach ich wypoczynku letniego i zimowego, zawsze jednak biorą w nich udział „klubowicze" i świetnie się bawią razem z dzieciakami. To takie ważne, by pamiętać..., by ciągle na nowo wspierać nie tylko nasze dzieci ale także nasze własne wewnętrzne dziecko!

 

Dzięki wsparciu Burmistrza Miasta Hajnówka również w bieżącym roku zorganizowaliśmy Kreatywne Ferie z Dębem, które okazały się być ciekawym pomysłem na spędzenie części ferii zimowych przez nasze dzieciaki, jak też i przez rodziców.

W dniach 27.01. – 1.02.2020 roku odbyły się 5-dniowe warsztaty, które łączyły prace plastyczne

z warsztatami kulinarnymi. Aby uatrakcyjnić czas feryjny, aby zmotywować dzieci do pracy, zajęcia rozłożone zostały tak, że warsztaty kulinarne przeplatały się z zajęciami plastycznymi.

Spędzanie czasu w sposób atrakcyjny i kreatywny musi zakładać aktywność własną dzieci.

Pod fachowym okiem Basi, Mani, Asi, Miry i Ali, ale też Janusza i Andrzeja, dzieci mogły wypróbować i doskonalić swoje siły i umiejętności w kulinarnych zadaniach. Wraz z opiekunami

w kolejnych dniach zajęć robiły: owocowe szaszłyki, warzywne mufinki, pierogi, bułeczki drożdżowe z owocowym nadzieniem, sałatki warzywne i owocowe, ciasto „salceson", kolorowe kanapki, spaghetti carbonara. Kto w dniach warsztatów kulinarnych miał szczęście i nas odwiedził, ten miał okazję degustacji smakołyków przygotowanych przez nasze rodzime przyszłe "Geslerowe".

Na zajęciach kulinarnych dzieci poznały nowe przepisy i nauczyły się samodzielnego wykonania kilku atrakcyjnych potraw od podstaw – od składników – przez gotowy produkt – po degustację, bowiem to, co się zrobi samodzielnie – zawsze smakuje najbardziej.

Kreatywność naszych pociech to nie tylko talenty kulinarne ale także artystyczne. I tu już pałeczkę przejmowała Bogusia, nasza plastyczka - czarodziejka.

Jeśli chodzi o warsztaty plastyczne, to w tym roku były to zajęcia z monotypii, linorytu i kalkografia

Monotypia to z greckiego „monos" – czyli „jeden" i „typos" – czyli odbicie. Jest to artystyczna technika graficzna wyróżniająca się tym, że pozwala na uzyskanie tylko jednej odbitki.

Linoryt to technika graficzna należąca do technik druku wypukłego, również odbitka uzyskana tą techniką. Linoryt podobny jest do drzeworytu z tą różnicą, że rysunek zamiast w drewnie żłobi się w linoleum. Jest ono łatwe do obróbki i odporne na uszkodzenia, a rycie możliwe we wszystkich kierunkach. Do opracowania matrycy używa się dłut, noży i innych narzędzi umożliwiających cięcie materiału. Odbitki wykonuje się na prasie ręcznej lub za pomocą kostki introligatorskiej.

Kalkografia zaś to po prostu odbitka z szablonu.

Już same nazwy przygotowanych przez Bogusię technik pracy wywołują dreszcz na plecach ale za to efekty pracy – wywołują uśmiech i ogromne zadowolenie: umiem! potrafię! dam radę!

Świadczy o tym wystawa prac – no ale bezcenne są zadowolone uśmiechy dzieci.

Podczas warsztatów plastycznych dzieci mogły nauczyć się nowych technik artystycznych – wcale niełatwych, ale efekty końcowe były zaskakująco piękne i praktyczne. Cała praca ukierunkowana była na pobudzenie twórczego myślenia i działania młodych ludzi.

Po zakończeniu warsztatów kulinarnych i artystycznych pojechaliśmy na wycieczkę do Strefy Wysokich Lotów w Białymstoku. Jest to idealna propozycja dla wycieczek grupowych na kontakt ze sportem w nowoczesnych warunkach! Podczas tych zajęć w wyjątkowy sposób rozwijana jest koordynacja i ogólna sprawność ruchowa młodych ludzi.

Dzieci i młodzież pod opieką trenerów ze Strefy Wysokich Lotów uczą się podstaw akrobatyki, łącząc sport z zabawą, a doskonała zabawa to świetna integracja.

Uwieńczeniem naszych wszystkich spotkań i zajęć była wizyta w kinie na filmie „Superpies i Turbokot".

Pewnie zastanawiacie się Państwo nad tym, jak zostać SuperPsem? Oto opis filmu:

Wystarczy 50 lat w kosmosie! Po powrocie na Ziemię, lojalny Pies wyrusza na poszukiwania swojego właściciela. Na swoje nieszczęście, trafia do małego miasteczka, gdzie złowrogi glina Niemilak prowadzi obławę na bezbronne zwierzęta. Z pomocą SuperPsu przychodzi... TurboKot! Zanim jednak wspólnymi siłami odnajdą dom, czeka ich masa przygód, dzięki którym odkryją w sobie moc superbohaterów.

„SuperPies i TurboKot" to przezabawna, animowana opowieść o przyjaźni, odwadze i wierze w ludzką zdolność do dobra, która pozwoli wam poznać najwspanialszych superbohaterów w historii. Daje też nadzieję dzieciom na to, że dobro zwycięża.

Organizacja wypoczynku feryjnego przez Stowarzyszenie Abstynentów i Rodzin miała na celu pokazanie dzieciom i młodzieży, że można – choć pracowicie – to też wesoło i kreatywnie, kulturalnie i smakowicie spędzać czas wolny - bez odurzania się jakimikolwiek substancjami psychoaktywnymi, ale też pozwoliła na wspólne spędzenie czasu przez dzieci i rodziców, zacieśnianie więzi tak rodzinnych, jak i koleżeńskich.

Wspólna praca i zabawa pomagają budować wzajemne zaufanie, poprawiają umiejętności komunikacyjne między dziećmi i rodzicami, poprawiają relacje rodzinne i społeczne ale też aktywizują i rozwijają wyobraźnię, uczą nawyków kreatywnego i aktywnego spędzania czasu wolnego oraz pozwalają na nabycie nowych umiejętności – tak społecznych, jak i osobistych.

Prezes Stowarzyszenia

Andrzej Szerenos


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.