Podsumowanie roku 2019 w 1PBOT .... czyli 12 faktów, które najbardziej utkwiły w pamięci

19.12.30 terytorialsi

To był intensywny rok dla podlaskich Terytorialsów. Pełen ćwiczeń wojskowych, nowych inicjatyw społecznych, zawierania porozumień o współpracy, sportowych rywalizacji. Oto najważniejsze z nich:

 

Styczeń

Jedno z ważniejszych wydarzeń początku roku, miało miejsce w Wilnie. 17 stycznia został podpisany plan współpracy z litewskimi partnerami 1PBOT - Ochotniczymi Siłami Obrony Narodowej (KASP). Dokument zawiera ustalenia dotyczące wspólnych szkoleń i ćwiczeń, które realizowane było po obu stronach na przestrzeni całego roku 2019.

Luty

Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Grzegorz Biziuk oraz dowódca 1PBOT płk Sławomir Kocanowski 11 lutego podpisali porozumienie o  współpracy. Dzięki niemu łatwiejsze będzie np. prowadzenie wspólnych działań i  szkoleń, wymiana kadry instruktorskiej czy udostępnienie infrastruktury szkoleniowej. Porozumienie stało się podstawą do wypracowywania wspólnych procedur reagowania kryzysowego.

Marzec

27 marca firma ADAMPOL S.A. została uhonorowana tytułem: "Pracodawca przyjazny WOT" podczas gali finałowej konkursu dla pracodawców, która odbyła się w  Wojskowej Akademii Technicznej Warszawie. Laureata szczebla wojewódzkiego reprezentował wiceprezes ADAMPOL S.A. Adam Byglewski, któremu towarzyszyli żołnierze OT ppor. Bartłomiej Konończuk i szer. Marta Bielecka, na co dzień pracownicy tej firmy.

„(...)żołnierze, którzy służą w Wojskach Obrony Terytorialnej wzmacniają potencjał obronny naszego terytorium. Dlatego warto mieć u siebie ludzi, którzy chcą poświęcić swój prywatny czas, swoją energię, by w razie konieczności służyć wsparciem lokalnym społecznościom – powiedział w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl Adam Byglewski.

Kwiecień

Mistrzostwo Wojska Polskiego 2019 wywalczył dla 1PBOT żołnierz z batalionu w  Łomży – st. szer. Hubert Sulewski, który wygrał walkę w bliskim kontakcie w  kategorii do 70 kg.O swojej ścieżce sportowej, która doprowadziła go do zaszczytnego tytułu Mistrza Polski 2019 Wojska Polskiego w walce w bliskim kontakcie, Hubert opowiada:

Podczas Mistrzostw Wojska Polskiego, które odbywały się w dn. 27.04.-28.04.2019 r. na Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, miałem 2 walki, w których zmierzyłem się z mocnymi zawodnikami. W sobotę walczyłem z Sylwestrem Milerem. W finale – tutaj chciałbym też zwrócić uwagę na fakt, iż był on niesamowicie zaaranżowany, z  oprawą na poziomie największych mistrzostw - wygrałem przez poddanie z  Hubertem Lipińskim. Za rok z chęcią podejmę ponownie takie wyzwanie.

Hubert jeszcze w 2019 r. podjął dwa ogromne wyzwania, zakończone ogromnymi sukcesami: mistrzostwo Europy Amatorskiego MMA FULL CONTACT 77 kg i wygraną na gali Free Fight Federation.

Maj

Dzień 21 maja to Święto 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ustanowiony dla uczczenia pierwszej przysięgi Wojsk Obrony Terytorialnej, która odbyła się w  Białymstoku 21 maja 2017 r.

Jednym z najważniejszych momentów tegorocznego święta było przekazanie przez kombatantów podlaskiej brygadzie sztandaru Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy AK.

Czerwiec

W sobotę 15 czerwca odbyła się w Białymstoku II Edycja KrwioObiegu Terytorialsa. Podlascy Terytorialsi wspólnie ze stowarzyszeniem MOTOSERCE zebrali 160 litrów krwi. Poza zbiórką prowadzoną w Białymstoku, w  lokalnych  oddziałach RCKiK krew oddawali Terytorialsi z batalionów w: Hajnówce, Łomży, Suwałkach.

Podlascy Terytorialsi oddając honorowo krew – nie tylko w ramach KrwioObiegu, ale  przez cały rok - realizują misję formacji: obrona i wspieranie lokalnej społeczności. Zostało to docenione, i w Światowy Dzień Honorowego Krwiodawstwa (14.06.2019r.) żołnierze 1PBOT zostali wyróżnieni Kryształowym Dyplomem przez dyrektora RCKiK w Białymstoku.

Lipiec

Dwójka ratowników medycznych z 1PBOT: żołnierzy z 11 blp (Białystok) i 13 blp (Łomża) weszła w skład Grupy Zadaniowej WOT, która zabezpieczała tegoroczny, czyli 24 Światowy Zlot Harcerzy w dn. 22.07 – 02.08 na terytorium Stanów

Zjednoczonych Ameryki (Zachodnia Wirginia). W największym na świecie wydarzenie harcerskim uczestniczyło ok. 40 tysięcy skautów ze 164 krajów. Podlascy Terytorialsi wspierali swoich amerykańskich odpowiedników, czyli żołnierzy Gwardii Narodowej USA w opiece medycznej nad uczestnikami zlotu przybyłymi z Polski oraz ze wspólnot polonijnych.

Sierpień

W ostatni weekend sierpnia odbyło się rekordowe szkolenie, w którym uczestniczyło blisko 1 200 żołnierzy 1PBOT.

Za nami największe, od momentu utworzenia brygady, szkolenie rotacyjne. W zeszłym roku, w rekordowym terminie, szkoliło się jednocześnie ponad 600 Terytorialsów. W  tym roku największe szkolenie rotacyjne jest już dwukrotnie większe. (...) Warto podkreślić, że około 400 żołnierzy wyszło poza koszary i obiekty wojskowe, aby szkolić się w swoich rejonach odpowiedzialności. Tego typu szkolenia będą coraz częstsze, ponieważ są najlepszą metodą na poznanie terenu działań" – powiedział dowódca 1PBOT płk Sławomir Kocanowski.

Wrzesień

Wrzesień 2019 zapisał się na stałe w historii 1PBOT. 27.09.2019 r. w 80. Rocznicę Polskiego Państwa Podziemnego i Święto Wojsk Obrony Terytorialnej z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski odebrał sztandar 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. A dzień później, 28.09.2019r. na terenie kampusu Politechniki Białostockiej prawie 190 ochotników wypowiedziało słowa roty po raz pierwszy na sztandar brygady.

O znaczeniu tego dnia zastępca dowódcy brygady ppłk Mieczysław Gurgielewicz, powiedział:

„Będziemy służyć pod jednym wspólnym sztandarem, który jest wyrazem największego zaufania społeczeństwa, a dla żołnierzy wyrazem  najwyższej gotowości do obrony lokalnej społeczności. Nasz sztandar niesie 4 wyróżniające symbole: Herb Województwa Podlaskiego, inicjały patrona brygady, odznakę pamiątkową brygady, ryngraf Matki Boskiej Ostrobramskiej, który to nosili na piersi nasi poprzednicy, żołnierze podziemia niepodległościowego działającego na Białostocczyźnie. To cztery elementy tożsamości brygady, które określają kim jesteśmy i co jest dla nas ważne. I  właśnie przysięga, która odbędzie się w sobotę, je wszystkie urzeczywistnia. (...)To  wielki moment w historii brygady i oddanie czci naszym poprzednikom".

Przysięgą wrześniowa była jedną z sześciu, które w tym roku organizowała 1PBOT, współpracując z władzami samorządowymi. Pozostałe odbyły się w: Kolnie (3.02.2019 r.), Augustów (03.03.2019 r.), Tykocinie (13.04.2019 r.), Suwałki (7.07.2019 r.), Goniądzu (30.11.2019 r.).

Październik

Prawie w każdym miesiącu tego roku żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT ćwiczyli w swoich Małych Ojczyznach. Każde takie szkolenie poprzedzone było akcją

informacyjną oraz pozyskaniem niezbędnych zgód ze strony urzędów, instytucji i właścicieli terenu.

W październiku ćwiczenia w terenie "rzeczywistym" realizowano jednocześnie w kilku powiatach: sokólskim, łomżyńskim, hajnowskim i zambrowskim.

Listopad

Żołnierze 1PBOT przez ponad dwa tygodnie brali udział w ćwiczeniu pk. Ridge Runner, organizowanym w stanie Zachodnia Wirginia przez Gwardię Narodową i Siły Specjalne USA. „(...) Dzięki programowi możliwe jest rozwijanie współdziałania pomiędzy siłami specjalnymi, a jednostkami obrony terytorialnej, które realizują zadania obrony i  wspierania - kluczowych dla tego typu konfliktów - społeczności lokalnych (...)". -  dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Grudzień

Ostatni miesiąc roku był w brygadzie czasem akcji świątecznych i spotkań. Wsparcie od Podlaskich Terytorialsów otrzymały dzieci, kombatanci w Polsce i na Białorusi i osoby potrzebujące. W okolicach Łomży, dzięki żołnierzom jedna z rodzin otrzymała najcenniejszy dar – wspólne święta oraz szansę na nowe życie.

W 72 godziny kilkudziesięciu żołnierzy 13 batalionu lekkiej piechoty z Łomży, wspólnie z innymi wolontariuszami, wyremontowało i wyposażyło dom rodziny, która miała zostać rozdzielona z uwagi na trudne warunki mieszkaniowe.

***

 

dr Beata Leszczyńska

Rzecznik Prasowy

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej
im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław"

 

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.