Terytorialsi w ten weekend wydłużają szkolenie

19.10.24 terytorialsi

W najbliższy weekend żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą szkolić się poza obiektami wojskowymi w czterech powiatach naszego województwa. Planowane zajęcia dobowe, z uwagi na zmianę czasu z letniego na zimowy, będą wydłużone o godzinę.

 

W sobotę 26 października rozpoczyna się trzeci, i zarazem ostatni w tym miesiącu, termin szkoleń rotacyjnych w 1 Podlaskiej Brygadzie OT. Szkolenia rotacyjne potrwają dwa dni i odbędą się w pięciu różnych powiatach - w czterech z nich ćwiczenia będą realizowane poza obiektami wojskowymi:

W powiecie sokólskim żołnierze 11 batalionu lekkiej piechoty będą szkolić się w rejonach miejscowości Geniusze i Miszkienniki Wielkie. Zajęcia obejmą zagadnienia z zakresu medycyny pola walki oraz taktyki działań lekkiej piechoty m.in. z użyciem Laserowego Systemu Strzelań. W Miszkiennikach Wielkich (gm. Szudziałowo) Terytorialsi będą w weekend wykorzystywać środki pozoracji pola walki (m.in. amunicję ślepą, petardy i granaty dymne). Ćwiczenia odbędą się w oddaleniu od budynków mieszkalnych, a szkolenie nie wiąże się z utrudnieniami dla lokalnej społeczności.

Kompania saperów rozpocznie, połączone z bytowaniem, zajęcia dobowe od szkolenia strzeleckiego na strzelnicy kontenerowej w Łomży. Następnie szkolenie będzie kontynuowane w powiecie łomżyńskim: na obiekcie wojskowym w Nowogrodzie oraz w terenie "rzeczywistym" w okolicy Szczepankowa. Głównym celem szkolenia jest przeprowadzenie egzaminu kończącego pierwszy rok szkolenia, czyli etap indywidualny.

W powiecie zambrowskim zajęcia dobowe w kompleksie leśnym w Czerwonym Borze zrealizuje 4. kompania z 13 batalionu lekkiej piechoty. Terytorialsi wykorzystają warunki terenowe, aby ćwiczyć terenoznawstwo, obserwację i wykonywanie szkiców oraz bytowanie. Zajęcia zakończą się w niedzielę w godzinach porannych.

W powiecie hajnowskim szkolenie poza obiektami wojskowymi będą prowadzić dwa pododdziały z 14 batalionu lekkiej piechoty. W sobotę 1. kompania ma zaplanowane szkolenie na strzelnicy w Nowosadach, a 2. kompania w Topile, gdzie żołnierze będą doskonalić walkę w bliskim kontakcie, nawigację lądową oraz zapoznawać się ze sprzętem używanym w etapie szkolenia specjalistycznego. W niedzielę w terenie "rzeczywistym" 1. kompania będzie prowadzić działania patrolowe.

Wraz z rozpoczęciem szkolenia 1. kompanii lekkiej piechoty z Hajnówki trzeci etap szkolenia (tzw. zgrywający) będzie już realizowany we wszystkich batalionach podległych 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

por. Łukasz Wilczewski
Oficer Prasowy
1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej
im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław"

 

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.