35 rocznica zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki

1

19 października 1984 r. został porwany i bestialsko zamordowany kapelan „Solidarności"Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 14.09.1947r. w wsi Okopy (obecnie województwo podlaskie). Był kapelanem środowisk robotniczych, związanych z "Solidarnością". Zasłynął odprawianiem Mszy świętych za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu (Warszawa). Wygłaszał wówczas kazania patriotyczne, w oparciu o nauczanie papieża - św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Nie bał się publicznie krytykować nadużyć ówczesnej władzy komunistycznej. Zgodnie z głoszoną zasadą "zło dobrem zwyciężaj" – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu. Sam m.in. po wprowadzeniu stany wojennego wychodził do nich z opłatkiem.

 

19 października 1984 r. został porwany i brutalnie pobity przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Oprawcy wrzucili księdza Jerzego do Wisły (tama koło Włocławka). Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły setki tysięcy ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

W parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce, podczas modlitwy różańcowej, skorzystaliśmy z ostatnich rozważań różańcowych ks. Jerzego, które odczytał przed porwaniem w Bydgoszczy, w których wzywał: „Prośmy Chrystusa Pana dźwigającego krzyż, abyśmy w naszym codziennym życiu okazywali męstwo w walce o wartości prawdziwie chrześcijańskie".

Na koniec, po różańcu przy tablicy upamiętniającej tamte wydarzenia ks. proboszcz odmówił litanię do bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

tekst: ks. Mariusz Woltański

zdjęcia: Konrad Śledź

źródło: http://www.farahajnowka.pl/


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.