15 października - Międzynarodowy Dzień Białej Laski

Międzynarodowy Dzień Białej Laski / Osób Niewidomych i Słabowidzących obchodzony jest 15 października na całym świecie od 1964 roku. W Polsce ten dzień oficjalnie po raz pierwszy świętowaliśmy w 1993 roku (decyzją IV Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Unii Niewidomych). Celem obchodów jest przypomnienie, że osoby niewidome i słabowidzące są obecne w naszym społeczeństwie. Uczestniczą w nim na równi z osobami pełnosprawnymi, chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju i świata, bez ograniczeń i bez fałszywej litości.

 

Przy okazji tego dnia, warto poznać więc historię białej laski:

Laska to po prostu zwykły kij, który był od dawna używany przez osoby niewidome jako narzędzie poruszania się. Historia białej laski jako symbolu osób niewidomych zaczyna się dopiero w roku 1921, kiedy to pewien młody fotograf mieszkający w Wielkiej Brytanii uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i stracił wzrok. Był tym faktem bardzo załamany, ale szczęśliwie dla niego spotkał on pewnego ociemniałego żołnierza, który przywrócił mu wiarę w siebie i pomógł rozpocząć nowe życie. Jedna z rad, jaką otrzymał od żołnierza była następująca: "Staraj się kultywować samodzielność. Wychodź sam z domu jak najczęściej. Jeśli będziesz chodził razem z innymi będziesz tracił nerwy." Posłuchał on swojego ociemniałego kolegi i zaczął samodzielnie wychodzić z domu ze swoją zwykłą laską, lecz stwierdził, że nie zapewnia ona dostatecznego bezpieczeństwa i stwarza niebezpieczeństwo dla innych użytkowników ulic. Okazało się, że jego laska nie zawsze jest dostrzegana przez innych i wówczas wpadł na pomysł pomalowania jej na biały kolor, aby była lepiej widoczna i zwracała uwagę innych osób. Pomysł okazał się bardzo skuteczny i w związku z tym zalecał swoim niewidomym kolegom, aby uczynili to samo.

Pamiętajmy każdego dnia, że spotykając osoby niewidome czy słabowidzące, zawsze w miarę możliwości możemy zaproponować im swoją pomoc.

 

ZAPROSZENIE na wystawę POZNAJ ŚWIAT NIEWIDOMYCH

Polski Związek Niewidomych Okręg Podlaski Koło Terenowe w Hajnówce oraz Lokalna Organizacja Turystyczna "Region Puszczy Białowieskiej" zapraszają na wystawę POZNAJ ŚWIAT NIEWIDOMYCH -  przedmiotów oraz podstawowego sprzętu rehabilitacyjnego służącego osobom niewidomym i słabowidzącym w codziennym funkcjonowaniu. Otwarcie wystawy odbędzie się 22.10.2019 o godzinie 11.00 w siedzibie biura Lokalnej Organizacji Turystycznej Region Puszczy Białowieskiej (ul. 3 Maja 45 w Hajnówce). Wystawę można obejrzeć od 22.10.2019 do 22.11.2019r. Wstęp bezpłatny. Wystawa realizowana w ramach zadania publicznego pt. „Współpraca się opłaca” współfinansowanego z dotacji Burmistrza Miasta Hajnówka.

 

W Hajnówce funkcjonuje koło terenowe Polskiego Związku Niewidomych, które w swojej ofercie zapewnia wsparcie i pomoc, a także organizuje wspólne spędzanie czasu.

Polski Związek Niewidomych Okręg Podlaski Koło Terenowe w Hajnówce

Ul. Piłsudskiego 10 A

17-200 Hajnówka

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel. 790-710-185

www.pzn.hajnowka.pl

Okręg Podlaski PZN w Białymstoku:

Ul. Biała 13/33

15- Białystok

Tel. (85) 732 42-83

Emilia Rynkowska

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.