Kawaleryjskie spotkanie z historią – Pułk 3 Strzelców Konnych w Hajnówce

44

We wtorek, 17 września w Hajnówce rozbiło się kawaleryjskie obozowisko. W piątek przeprowadzono warsztaty edukacyjne dla uczniów. Młodzi ludzie obejrzeli pokazy, zdjęcia, mapy i rekwizyty kawaleryjskie. W niedzielę, o godz. 10.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, odprawiona została Msza Święta pod przewodnictwem proboszcza ks. prałata Zbigniewa Jana Niemyjskiego. Następnie pod pomnikiem im. plut. Bolesława Bierwiaczonka w Hajnówce odbył się apel pamięci. Władze miasta Hajnówka (Ireneusz Kiendyś – Zastępca Burmistrza Miasta Hajnówka i Andrzej Skiepko – Starosta Powiatu Hajnowskiego), przedstawiciele służb mundurowych, delegacja żołnierzy batalionu dowodzenia oraz szwadron 3 Pułku Strzelców Konnych złożyli kwiaty i oddali hołd wszystkim poległym.

 

Andrzej Skiepko podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości i pokazów. - Jest to wspaniała lekcja historii, to jest niezapominanie o tych tragicznych chwilach sprzed osiemdziesięciu laty. O wydarzeniach z 1939 roku wspomniał również dowódca tegorocznej wyprawy rtm. kaw. och. Dariusz Waligórski. - My dzisiaj podróżując szklakiem 3 Pułku Strzelców Konnych mogliśmy zatrzymać się w Hajnówce. Marzeniem naszych żołnierzy – ostatni z nich odszedł dwa lata temu na wieczną walkę, był z nami tutaj 10 lat temu na szlaku – płk Zbigniew Makowicki – ich marzeniem było, aby tradycję pułku przejęła Jednostka Wojska Polskiego. I to się stało. Dla mnie jest to szczególna satysfakcja, że dzisiaj tutaj jest nasz batalion. Batalion Strzelców Konnych, który już nie na koniach, ale w swoich nowoczesnych wozach bojowych jest z wami. Mam nadzieję, że ich obecność tutaj będzie stała.

O wolną i niepodległą Ojczyznę został odczytany Apel Pamięci Oręża Polskiego, aby złożyć hołd żołnierzom 3 Pułku Strzelców Konnych oraz wszystkim znanym i nieznanym żołnierzom polskim. W tym szczególnym dla nas dniu przywołujemy chlubne tradycje narodu polskiego, naszych ojców i dziadów walczących o wolność niepodległej Rzeczypospolitej. Pochylamy głowy w skupieniu i zadumie, mając serca przepełnione wieczną pamięcią dla tych, którzy w walkach spełnili swój obowiązek wobec Ojczyzny. Składając na ołtarzu największy dar - własną krew i życie.

W asyście mieszkańców Pułk 3 Strzelców Konnych przemaszerował na stadion leśny, gdzie odbyły się pokazy kawaleryjskie z udziałem świetnie wyszkolonych koni. We współpracy z żołnierzami zorganizowano piknik wojskowy. W spotkaniu z historią udział brała również 1. Brygada Obrony Terytorialnej 14.Batalion Lekkiej Piechoty.

Konna Wyprawa - Wrześniowy Szlak 1939 – 2019 - to unikalny w skali kraju projekt. To przedsięwzięcie polskich kawalerzystów, którzy podjęli się rekonstrukcji szlaku bojowego Pułku 3 Strzelców Konnych. Dokładnie 80 lat temu przez naszą gminę wędrował swoim szlakiem bojowym Pułk 3 Strzelców Konnych. W polskiej historii wsławiła się ona nieprzeciętną odwagą – ta jednostka najdłużej ze wszystkich polskich oddziałów stawiała czoła faszystowskiemu najeźdźcy. Dziś organizatorzy wyprawy chcą upowszechnić ich czyny w służbie na rzecz ojczyzny. Od 2 września do 6 października 2019r. odtworzono 700 kilometrowy szlak walk Pułku 3 Strzelców Konnych oraz Suwalskiej i Podlaskiej Brygady Kawalerii. Trasa wyprawy biegnie przez teren trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego. Rozpoczyna się na stacji kolejowej Czerwony Bór, gdzie P3SK dotarł transportem kolejowym ze swojego garnizonu w Wołkowysku. Dalej wiedzie przez Czerwin, Dzwonek, Truszki, Śniadowo, Zambrów, Hodyszewo, Olszewo, Narew, Białowieżę, Hajnówkę (Kalenkowicze – Białoruś zostały pominięte), Mielnik, Białą Podlaską, Kijany, Lubartów, Kock, Wolę Gułowską i Kalinowy Dół. W trakcie wyprawy pułk trzykrotnie musi przeprawić się przez Narew, po jednym razie przez Bug, Wieprz i Tyśmienicę. W wyprawie uczestniczy 40 – 50 konny szwadron kawalerii podzielony na 3 plutony, składające się z 2 – 3 sekcji. W wyprawie bierze udział pododdział składający się z żołnierzy - strzelców konnych batalionu dowodzenia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Emilia Rynkowska


 

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.