Leśnicy, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych debatowali nt. Puszczy Białowieskiej

19.08.30 lesnicy
Między innymi do takich wniosków doszli uczestnicy spotkań, które od kilku miesięcy odbywały się w Białowieży. Leśnicy, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych tworzyli tam długoletni plan działań na rzecz atrakcyjności Puszczy Białowieskiej.

Jak mówi Dawid Iwaniuk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, w Puszczy Białowieskiej istnieje zagrożenie pożarowe, jednak leśnicy już zwiększają bezpieczeństwo w tym regionie.

Pierwsze spotkanie poświęcone było niebezpieczeństwom związanym z zarządzaniem tak ważnym, cennym obiektem światowego dziedzictwa. Istnieje przede wszystkim zagrożenie ze strony pożarowej. W bieżącym roku jest już użytkowana nowa wieża obserwacyjna w Czerlonce, z nową kamerą HD. Pokrycie tej wieży to jest 50 kilometrów. Planowanych jest osiem nowych punktów czerpania wody - mówi zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Dawid Iwaniuk.

Konieczna będzie również wycinka suchych drzew przy drogach.

Konsultowaliśmy działania, które należy przeprowadzić w  Puszczy Białowieskiej pod kątem niebezpieczeństw związanych z drzewami martwymi wzdłuż dróg. Wszyscy jednogłośnie zgodziliśmy się, że te zagrożenia, które na terenie Puszczy się pojawiły, powinny być zlikwidowane, żeby każdy mógł bezpiecznie poruszać się po obiekcie światowego dziedzictwa - mówi koordynator ds. Puszczy Białowieskiej Katarzyna Gurowska.

Uczestnicy spotkania k. Białowieży zajmowali się również sprawami, które dotyczą mieszkańców Puszczy Białowieskiej.

Zajmowaliśmy się bardzo poważną sprawą, taką, jaką jest zapewnienie drewna opałowego dla mieszkańców. To jest problem, który musi iść w kierunku rozwiązania. Jeśli chodzi o turystykę, o ten rozwój ekonomiczny, eksponowanie wartości historycznych Puszczy - to jest zaniedbane. A tu jest olbrzymi potencjał. Rzeczywiste zadanie nasze to teraz wypracować bardzo dobry plan zarządzania, który niejako ten status prawny, który Puszcza osiągnęła, ustabilizuje na wiele lat - mówi Bogumiła Jędrzejewska z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.

Celem spotkań było stworzenie długoletniego planu, który zakłada zwiększenie atrakcyjności Puszczy Białowieskiej pod względem turystycznym i ekonomicznym. Taki plan ma powstać w ciągu najbliższych lat.


 

Leśnicy, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych debatowali nt. Puszczy Białowieskiej - relacja Marcina Glińskiego  Posłuchaj

| red: sk

źródło:

www.radio.bialystok.pl

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.