Spacery po Hajnówce
- Utworzono: poniedziałek, 26, sierpień 2019 08:08
- Odsłony: 1304
2 sierpnia odbył się pierwszy spacer tematyczny po naszym mieście pt. ZIELONA HAJNÓWKA. Uczestnicy słuchali opowieści o historii Hajnówki zapisanej w zieleni, dowiedzieli się jakie tajemnice kryją pomniki przyrody, zrozumieli zależności decydujące o istnieniu hajnowskiej przyrody. Spacer poprowadziła edukatorka przyrody i kultury - Ewa Natalia Moroz-Keczyńska (Stowarzyszenie Metamorphosis).
Kolejny spacer tematyczny " ROZRYWKOWA HAJNÓWKA" odbył się 23 sierpnia i przygotowało je Stowarzysznie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Hajnówce. W roli prowadzącego wystąpił pan Edward Poniecki, chodząca encyklopedia życia kulturalno-rozrywkowego w naszym mieście (przez 17 lat był przedstawicielem Gazety Białostockiej na powiat hajnowski). Opowiedział o tym, jak i gdzie hajnowianie organizowali sobie kiedyś życie kulturalno-rozrywkowe.
Podczas spacerów można było nie tylko wzbogacić swoją wiedzę, ale też poznać różne "smaczki" naszego miasta. Spacerowicze dowiedzieli się np., że w Hajnówce są 54 drzewa-pomniki przyrody i właściwie wszystkie to DĘBY albo, że w latach 50/60 w Hajnówce zatrudniony był ogrodnik, który dbał o drzewa i kwiaty w mieście, a Hajnówka uważana była za jedno z piękniejszych miast w regionie i pięć lat z rzędu wygrywała w rankingu najczystszego miasta. Spacerowicze dowiedzieli się również, że w dawnej Hajnówce istniały trzy "patelnie" (wcześniejsze określenie "dech", czyli potańcówek): dechy pod dębami, dechy pod Górnikiem i w parku przy Dworcu Kolejowym i nie były dla siebie konkurencją. Mieszkańcy mieli zatem w czym wybierać....
Spacery są częścią projektu "Różnorodna Hajnówka", który organizuje 5 organizacji: Stowarzyszenie Metamorphosis, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Hajnówce, Stowarzyszenie Potomków Pierwszych Hajnowian, Stowarzyszenie Szczyty- Związek na rzecz edukacji i promocji kultury białoruskiej, Parafia św. Trójcy w Hajnówce.
Kolejny spacer 6 września. Opowiemy o Historycznej Hajnówce, sprawdzimy jakie są korzenie miasta i co z nich zostało do dziś. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Więcej informacji o spacerach, facebook: spacery po Hajnówce
Katarzyna Czurak
foto: Łukasz Plewa (Stowarzyszenie Szczyty- Związek na rzecz edukacji i promocji kultury białoruskiej)