Modlitwy ekumeniczne z udziałem duchowieństwa i wiernych w Hajnówce

4

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan po raz pierwszy zorganizowano ponad sto lat temu, w 1908 roku. Pomocą dla organizatorów poszczególnych wydarzeń ekumenicznych są co roku materiały z tekstami biblijnymi, rozważaniami, modlitwami i propozycjami liturgii nabożeństw. Od 1975 r. są one przygotowywane przez grupy chrześcijan z poszczególnych krajów, często z tych, gdzie są oni w mniejszości albo wręcz prześladowani. W bieżącym roku przygotowali je chrześcijanie z Indonezji, a tegoroczne hasło zaczerpnięte zostało z Księgi Powtórzonego Prawa: Nie będziesz naginał prawa, nie będziesz stronniczy i podarku nie przyjmiesz, gdyż podarek zaślepia oczy mędrców i w złą stronę kieruje słowa sprawiedliwych. Dąż wyłącznie do sprawiedliwości, byś żył i posiadł ziemię, którą ci daje Pan, Bóg twój (Pwt 16, 19-20). Tematami poszczególnych dni były fragmenty z Pisma Świętego: „Niech prawo rozlewa się jak woda, a sprawiedliwość jak niewysychający potok (Am 5,24),  Niech wasze „tak" znaczy „tak", a „nie" znaczy „nie" (Mt 5,37), Pan jest łaskawy i miłosierny (Ps 145,8), Bądźcie zadowoleni z tego, co posiadacie (Hbr 13,5), Zwiastować ubogim Dobrą Nowinę (Łk, 4,18), Imię Jego: Pan Zastępów (Jr 10,16), O kobieto, wielka jest twoja wiara (Mt 15,28) oraz Pan jest moim światłem i moim zbawieniem (Ps 27,1). /www.ekumenia.pl/

W wielowyznaniowej i wielokulturowej Hajnówce w tym roku nabożeństwa ekumeniczne odbyły się w Soborze Św. Trójcy i Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. W uroczystościach uczestniczyli duchowni kościoła rzymskokatolickiego i cerkwi prawosławnej, siostry zakonne, burmistrz miasta pan Jerzy Sirak, harcerze, a także mieszkańcy miasta.

Mariola Kędyś


Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.