90 lat restytucji żubra w Puszczy Białowieskiej

19.01.25 logo restytucji zubra

Prezentujemy zwycięskie logo konkursu na logotyp „90 lat restytucji żubra w Puszczy Białowieskiej". Znak ten będzie towarzyszył Białowieskiemu Parkowi Narodowemu przez cały rok 90 rocznicy restytucji.

Rok 1929 to dla Puszczy Białowieskiej rok wyjątkowy. Po prawie dziesięciu latach nieobecności, powróciły do niej żubry. W 1915 roku żyło w Puszczy Białowieskiej ponad 700 żubrów. Kilka lat wojennej zawieruchy sprawiło, że w 1919 roku nie znaleziono już w niej żywego żubra. Wydawało się, że los żubra jest przesądzony. Okazało się jednak, że na świecie żyje jeszcze kilkadziesiąt osobników, które z Puszczy Białowieskiej trafiły do różnych ogrodów zoologicznych, parków i zwierzyńców Europy na przełomie XIX i XX wieku. Przyrodnicy z kilku krajów postanowili ratować gatunek. We wrześniu 1929 roku sprowadzono do rezerwatu w Zwierzyńcu niedaleko Białowieży, pochodzącego z niemieckiej hodowli, byka linii białowiesko-kaukaskiej o imieniu Borusse. W październiku tego samego roku dołączyła do niego Biserta - samica z Zoo w Sztokholmie. Te i kolejne żubry, które w późniejszych latach trafiły do Puszczy Białowieskiej, dały początek całej obecnie żyjącej populacji żubra na świecie.

Więcej o historii restytucji żubra w audycji Radia Białystok...

 

źródło:https://bpn.com.pl

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.