Szopka Bożonarodzeniowa u Klarysek

19.01.03 szopka

Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji ponownie stanęły na wysokości zadania i zbudowały przepiękną szopkę.

 

Według tradycji pierwszą szopkę bożonarodzeniową zbudował św. Franciszek z Asyżu w 1223 r. w małej wiosce Greccio, niedaleko miasta Rieti. Zrobił to by przybliżyć prostym ludziom tajemnicę narodzin Chrystusa. Szopka powstała w stajni, u gospodarza, u którego nocował św. Franciszek. Był tam również osiołek i wół. Święty ułożył dziecko gospodarza na sianie i odczytał obecnym ewangelię o narodzeniu. Zwyczaj budowania szopek bożonarodzeniowych zapanował jednak znacznie później, bo pod koniec XV wieku. Najpierw w Neapolu, a na początku następnego stulecia we Włoszech, Hiszpanii i Ameryce. Dopiero potem dotarł do pozostałych katolickich krajów europejskich. Wiadomo, że pierwszą szopkę w Pradze zbudowano w 1562 roku i prawdopodobnie stamtąd zwyczaj przywędrował do Polski.

Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji, których patronem jest św. Franciszek, ponownie stanęły na wysokości zadania i zbudowały przepiękną szopkę. W centrum stoi święta rodzina, trzej królowie, baranki i osiołek. Ze względu na teren usytuowania świątyni nie mogło również zabraknąć leśnej zwierzyny – akcentów Puszczy Białowieskiej. Najpiękniejszy efekt jest wieczorem, gdy zabłysną światła...

Ile pracy należy włożyć w budowę takiej szopki przedstawia poniższy film.

Switch mode views:
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.